Génius - Albert Einstein

(séria)
USA, 2017, 8 h 50 min (Minutáž: 50–75 min)

Predloha:

Walter Isaacson (kniha)

Kamera:

Mathias Herndl

Hudba:

Lorne Balfe

Geoffrey Rush, Johnny Flynn, Samantha Colley, Michael McElhatton, Seth Gabel, Ralph Brown, Richard Topol, Jon Fletcher, Emily Watson, Sally Dexter (viac)

Americký hraný seriál je životopisným príbehom Alberta Einsteina, v ktorom tvorcovia čerpali z knižnej predlohy Waltera Isaacsona, Einstein: jeho život a vesmír. Venuje sa najmä dvom obdobiam jeho života. Prvým je jeho mladosť, kedy pôsobil ako patentový úradník a usiloval sa o pozíciu učiteľa a doktoranda na univerzite. Druhé obdobie zobrazuje Einsteina ako vedca, ktorý zaujal svetovú pozornosť vďaka svojmu výskumu v oblasti teórie relativity. (RTVS)

sharky

Složitá osoba génia fyziky výborně zachycena v záživném a řemeslně výborně zpracovaném seriálu, který má akorát místy příliš velké dějové skoky. Škoda, že to celé nehrál Geoffrey Rush, Johnny Flynn je strašně nesympatický a působí jak laciná imitace Christopha Walze.Potěší české exteriéry a Klára Issová. ()

MartinezZ

Příjemný seriál, osvěžíte si paměť o nemálu věcech a dozvíte se i další. Navíc zpracování bylo dobré a Praha potěšila :) Potíž jsme měli akorát s dabingem (viděna dabovaná verze do CZ), kdy se fakt dost šetřilo na dabérech, takže pak už dost ruší to, že více postav mluví jeden člověk. A vzhledem k tomu, kolik postav se seriálem míhá, někdy to fakt mate až ruší. Asi nejvíc mě bavila první část seriálu s mladým Einsteinem. ()

petrsv

Skvělá série o jednom z největších a opravdových géniů tohoto světa. Povedlo se zachycení doby, herecky je to skvěle obsazeno, vytknul bych někdy až příliš zaměření na drama a velký skok v podobě hlavní postavy během 4 let. Fatální chyba je výprava na Krym v létě (ano, opravdu v létě, kdy i na Krymu je skutečné léto) roku 1914. ()

Hunt

Pozn. natáčení probíhalo z velké části v Praze, např. v Obecním domě, na Maltézském náměstí, před Nostickým palácem, v Lázeňské ulici, v Pernerově ulici, v Kubově ulici, na Lyčkově náměstí, Karlově mostu, u Rudolfína na náměstí Jana Palacha, v sále Rudolfína, v Jánské ulici, ve dvoře domu na Malostranském náměstí 1, Senovážné náměstí, u Jindřižské věže, v ulici U Kasáren, na náměstíčku před klášterem kapucínů (U sv. Lorety), v areálu Porodnice Apolinař, ... ()

filipvrbik

Génius Albert Einstein si zaslouží lepší zpracování- není to úplně hrozné, ale hodně mi vadí, že ho hrají dva různí herci! (což mi vadí vždy, protože teď už jsou triky a maskování na takové úrovni, že to není potřeba, přece si stačí připomenout Podivuhodný příběh Benjamina Butona, už z roku 2008) Taky mi vadí jak pořád bádá nad obecnou teorií relativity, ale nic se v celé sérii nevysvětlí (jakoby tvůrci sami nechápali, co o čem vlastně točí - E=mc2 prostě jen ukážou a konec. Naštěští Einsteinův život byl natolik zajímavý, že se na to dá koukat...60% ()

• Pohřeb se natáčel v Praze na Olšanských hřbitovech. (Cheeter)
  • Tabule s matematickou a fyzikální látkou, jež se v seriálu vyskytují, navrhoval Prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy Univerzity (MFF UK). Návrhy jsou založeny na důkladném studiu dobových pramenů. Kaligraf MgA. Ladislav Kouba tyto návrhy realizoval tak, aby co nejvíce odpovídaly rukopisu zobrazované osoby. Za návrh a realizace fyzikálních experimentů zodpovídal Doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D., taktéž z MFF UK. (Subjektiv)