Od 30. apríla do 5. mája roku 1980 okupovalo iránsku ambasádu v Londýne 6 ozbrojených teroristov. Zajali 26 rukojemníkov. Anglická vláda za vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej chcela situáciu riešiť razantne a urobiť z útočníkov odstrašujúci príklad. Po šesťdňovom neúspešnom vyjednávaní pod vedením Maxa Vernona (Mark Strong) sa vláda rozhodla zasiahnuť a na vyslobodenie rukojemníkov vyslať špeciálne jednotky SAS (Special Air Service). Začal sa boj o každú sekundu a každého rukojemníka, ktorý vyvrcholil v jednu z najúspešnejších protiteroristických akcií špeciálnych jednotiek v histórii. (Furmi)

Big Bear

,,Co mu mám slíbit?''  -  ,,Teď už je to jedno, slibte mu třeba celý svět.. ! '' --- Výborná věc. Jasně jsem zaujatý, protože klukům od (LRDG) a následně od SAS fakt fandím už války. SAS si prosím nepleťte se Scandinavian Airlines .-). To co už leckdy a leckde tihle kluci předvedli, to bere dech a nejinak tomu bylo i v rámci této akce. Nenudil jsem se ani minutu. Možná kdyby politici nepolitikařili, nemuselo to dopadnou tak, že byly ztráty na civilních životech. Ve filmu hodnotím i zdařilou hudbu a snahu o dobové zpracování osmdesátek se všemi těmi Fordy, Vauxhally a Defíky v ulicích Londýna. Jediné co jsem úplně nepochopil, proč detektiv Vernon v závěru nebyl schopen telefonovat s manželkou a ty jeho slzičky. Jasně, únava, snad i úleva, že to dopadlo tak jak to dopadlo... Ale přesto. Zajímala by mne skutečnost.  Asi Stockholmský syndrom díky tomu šesti dennímu vykecávání po telefonu se Salimem. Každopádně dávám za 4 neodjištěné ruské granáty. * * * * ()

Kaka

Teroristická jednohubka snažící se díky rádoby hlubokým a dramaticky silným scénám které nefungují (Strongův telefonát na konci apod.) zakrýt fakt, že je to vlastně jen rychlý a intelektuálně nenárořný SAS akčňák s plejádou různě více či méně zajímavých charakterů na různých vojensko-politických pozicích. Není čas díky stopáži na nic jiného. Akce je ale celkem věrohodná a výprava dobová, žádné extra hrdinství ani patos, takže OK. Obrácená strana mince dlouhého a divácky ambiciózního Spielbergova Mnichova. ()

mzss1

|59%| Celkem pohodová jednohubka na zabití večera. Na béčkové poměry tu máme přijatelnou technickou stránku, dobře zvolené herce, menší dávku napětí mezi vyjednáváním, rozumně krátkou stopáž, takže se tu ani moc nedá kritizovat. Mohlo to být ale o dost lepší, potenciál nebyl zcela využit. Zejména mi přišlo odfláklé finále. Možná to trochu přeháním, bylo to ze skutečných událostí, chápu, ale, že to dopadlo tak hladce, to se divím. Navíc finále mělo být točeno ze dvou úhlů pohledu. Takto to bylo nasnímáno jen zásahovkou, která se do rezistence dostala, nic víc. Mark Strong byl jako vyjednávací detektiv výborný, stejně jako únosci. Rozhodně by neuškodilo to víc zdramatizovat a vylepšit, minimálně o třídu by to mohlo být lepší, ale co už. V rámci béček je to solidní, jako jednohubka taktéž. ()

Pítrs85

Natočeno britským způsobem- tedy bez srdcervoucích scén a půlhodinových patriotických keců. Někomu se pak může zdát, že je film chladnej a bez emocí. Ale mně tenhle styl, mnohem realističtější styl, prostě vyhovuje víc a má na mě i větší dopad. 6 days je natočeno podle skutečných událostí, co se v Londýně staly léta páně 1980, ale "díky" současnému stavu ve světě je vlastně neskutečně aktuální. Bell výtečnej, Strong jakbysmet, jo, takhle má vypadat film o terorismu. ()

Gemini

Jamie Bell se snaží opravdu tvrdě, aby se zapomnělo na Billyho Elliota:) Ale vážně - 6 Days je solidní "based on true events" jednohubka, která ale není úplně dotažená a vyvážená. Nemluvě o tom, že krom věcí, o kterých se neví, jak a proč se udály, i ty, o kterých se to ví, líčí pro lepší efekt trochu jinak;) Při útoku SAS zemřel jeden rukojmí (další byl usmrcen teroristy ještě před útokem), další dva byli těžce zraněni, a celá akce trvala 17 minut - ale je pravda, že zrovna to, co nešlo podle plánu, je ve filmu zachyceno věrně. Herecké výkony dobré, atmosféra slušná, ale myslím si, že pár minut stopáže navíc, využitých na vysvětlení některých skoků a zvratů, by neškodilo. Politická linka je dost zredukovaná, naopak je docela dost prostoru věnováno postavě reportérky BBC (později velmi slavné a respektované osobnosti světové žurnalistiky). Nácviky SAS a vůbec akce jako taková ve filmu působí realisticky, a závěrečný "raid" věrně zpodobňuje chaos, který v podobných situacích vládne - navzdory tomu, co je nám prezentováno v jiném druhu filmů či seriálů;) Solidní práce, byť nic světoborného to není. Sympatických 70%. A abych nezapomněl - necelého půl roku poté začala válka Iráku s Íránem, a nad celým hnutím za svobodný Arabistán se zavřela voda, protože byly mediálně zajímavější jiné věci. ()

• Rusty Firmin dělal při natáčení technického poradce. Při útoku na ambasádu vedl modrý tým, který šel přes knihovnu v zadní části velvyslanectví. (Maulincio)
  • Teroristé jsou vybaveni samopaly Vz.61 Škorpion a PM-63 RAK, dále revolverem Smith & Wesson Model 686 a dalšími pistolemi. (Maulincio)
  • Jednotka SAS je vybavena pistolemi FN Hi-Power, samopaly Heckler & Koch MP5A3, MP5K a MP5SD a granátomety Federal Gas Riot Gun. (Maulincio)