Muž, ktorý chcel byť kráľom

• Česko Muž, který chtěl být králem (viac)
TV spot

Indie jim byla příliš malá. A vidina bohatství tam v dáli příliš lákavá. Danny Dravot (Sean Connery) a Peachy Carnehan (Michael Caine) jsou dobrodruzi, kteří se rozhodli pašováním a prodejem zbraní v Indii zbohatnout. Jejich cíl je však daleko vyšší, proto se vydají na cestu do legendárního království Kafiristan známého svým bohatstvím, aby se stali jeho králi. (oficiálny text distribútora)

TV spot

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dobrodružný film Johna Hustona (Poklad na Sierra Madre, Africká Královna, Život a doba soudce Roy Beana) s hvězdnými S. Connerym a M.Cainem. Studie kamarádství a výdrže dvou britských bývalých vojáků, kteří se sami vydají dobýt zaostalé království Kafiristan za vysokými horami. Oceňuji herecké výkony obou protagonistů, ale samotný příběh zase až tak zábavný nebyl, srovnáme-li ho např. s takovým Indiana Jonesem. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Hk2rmx9L16s ()

Han22

Sean Connery v roce 1975 potřetí, tentokrát v dobrodružné klasice, kterou jsem i já kdysi viděl a kterou si jako námět půjčilo spousta seriálů (jen ve Hvězdné bráně aspoň dvakrát). Někde na přelomu 19-20. století se dva britští důstojníci a šarmantní podfukáři rozhodnout dojít do ztraceného Kafiristánu a stát se tam s pomocí 20 pušek králi. Film je rozdělený do jasných pasáží (putování, získávání vlivu a nakonec nevyhnutelný vzestup a pád). Je to vtipné, výpravné, dobrodružné i k zamyšlení, nechybí pár solidních akcí a celkově to na podobnou klasiku má překvapivě švih a šmrc podpořený i vynikajícími herci. Caine hraje svého obvyklého šarmantního, lehce podfukářského hezouna, zatímco Connery se spíše drží v pozadí, aby na konci zazářil když mu moc začne stoupat do hlavy. V podstatě bez chyb a mezi 4-5*, ale na těch pět mě to prostě nestrhlo, protože člověk od začátku tuší jak to bude probíhat a jak to dopadne. Dobrodružný film roku 1975. ()

nascendi

Štvorica, v zložení Kipling, Huston, Connery a Caine by mala byť zárukou kvalitného filmového zážitku. U mňa nepostačovala na viac, ako na mierne nadpriemerné hodnotenie. Presne tak, ako u predtým videnej Bitky o Britániu (napriek rozdielnosti oboch filmov) nenašiel som nič, čo by ma obzvlášť zaujalo a ukotvilo tento film v pamäti. Dobré výkony hlavných predstaviteľov a skúsenú réžiu Johna Hustona považujem za samozrejmosť, očakával som však aj niečo navyše. A navyše som dostal iba chvíľkovú nudu. ()

Maq

Sen každého kluka: objevovat neznámé divoké končiny a hrdinsky tvořit dějiny. Na příběhu a zejména hlavních charakterech je náramně poznat, že autorem není nějaký hollywoodský nýmand, nýbrž sám velký Kipling. Proto je to dobrodružství tak dokonalé a v žádné chvíli mě neotrávilo svojí laciností. Všechna čest! ()

Mrkvič

Pro mě nepochopitelně ne moc známá klasika. Michael Caine a Sean Connery ve svých životních formách. Několik nezapomenutelných scén, které korunuje parádní konec. Po letech jsem na film narazil na čt (od úmrtí Conneryho jsem si pustil pouze závěrečnou scénu) a musel jsem mu dát přednost před plánovaným sledováním seriálu. A nelituji. Film je pořád úžasný a hlavně na Conneryho je radost se dívat. ()

• Karroom Ben Bouih byl 103letý noční hlídač olivového sadu. Při natáčení častokrát usnul. John Huston mu vysvětlil, že si natáčením vydělá tolik peněz, že bude moci spát i v noci. (Kulmon)
  • Karroom Ben Bouihovi, který ve filmu ztvárnil nejvyššího kněze Kafu Selima, bylo 103 let, když natočil tento svůj první a jediný film. Když se pak ve filmu viděl, shledal že bude žít navždy. (Javert)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)