Osmdesátiletý veterán americké filmové režie John Huston, známý především svou legendární kriminálkou Maltézský sokol, překvapil na podzim roku 1985 gangsterským filmem Čest rodiny Prizziů na motivy románu Richarda Condona, který též spolupracoval na scénáři. Se záviděníhodnou tvůrčí energií v něm rozehrál komplikovaný příběh newyorské mafiánské rodiny, jejíž stavovská čest se zdá být ohrožena. Poněkud pozdní vzplanutí citů prostoduchého zabijáka Partanny (v podání Jacka Nicholsona) se stává katalyzátorem událostí, jimž jednotliví rodinní příslušníci čelí s větším či menším smyslem pro intrikaření ve velkém. Členové obávaného klanu ale jednají na vlastní pěst a především každý za sebe. Huston svým snímkem, pohybujícím se na rozhraní ironické grotesky a melodramatu, vytvořil vědomý protipól světoznámého Kmotra F.F. Coppoly. Chvílemi téměř nepostřehnutelné zkarikování hlavních postav kladlo obrovské nároky na herce. Všichni se však obtížného úkolu zhostili na výbornou. Vedle Nicholsona je třeba vyzdvihnout Kathleen Turnerovou a především režisérovu dceru Anjelicu, která za svou roli získala roku 1986 Oscara. Film byl navíc nominován na další Oscary za režii, střih a nepůvodní scénář, nominován byl i Jack Nicholson za svou hlavní roli a William Hicky za roli vedlejší. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Charley Partanna (Jack Nicholson) zabíjí pro velkého Kmotra bez zbytečných otázek a ten ho za to má raději než vlastní děti. Zvláště když jedna z jeho dcer, rebelka Maerose, se (v rozporu s Rodinnými tradicemi) neprovdala a pochybně podniká na vlastní pěst v bytové architektuře. Maerose měla vždycky pro urostlého Charleyho slabost, proto Rodina doufá, že to bude právě on, kdo ji přivede zpět ke Svým. Ten se však zahleděl do očí docela jiné rebelky. Okouzlila ho krásná Polka Irene, která nemá s Rodinou nic společného. Pracuje jako finanční poradkyně a podle vozu, kterým jezdí, se dá usuzovat, že jí práce velmi dobře vynáší. Proč byla Irene pozvána na mafiánskou svatbu? Na to se Charley neptá a zcela propadne její nespoutané vášni. Když nedá na Kmotrovy rady a vztah s Irene neukončí, Rodina se rázem cítí znepokojena a zakročí. ()

MrCreosote

Čest rodiny Prizziů, nejen skvělý mafiánský film s příměsí černého humoru, ale taktéž koncert jednoho herce. Nikoliv Nicholsona (překvapivě), ale Wiliiama Hickeyho. Tenhle chlápek ve svých necelých 60ti letech zahrál italského dona, který vypadá přinejmenším na 90, naposto skvěle, a svým projevem na sebe strhává všechnu pozornost. Jenom jsem zíral. Škoda, že jméno Hickey většině lidí nic neříká. ()

nascendi

Aj táto zvláštna mafiánska žánrová zmeska doplatila jednou hviezdičkou na opakované zhliadnutie po dlhšom časovom odstupe. Nemohol som oceniť dielo starnúceho Johna Hustona, neoslnili ma známi herci a dojem kazil aj nevydarený dabing. Jack Nicholsom to s predvádzaním palety svojich démonických pohľadov na začiatku filmu prehnal až do nechcene dementného výrazu. A tak ma najviac zaujala antireklama na tabakové výrobky v podaní asi 40 kilového Williama Hickeyho, ktorý napriek tomu, že v čase nakrúcania nemal ani 60 rokov, zahral vierohodne hlavu rodiny s pokrčenou tvárou, ale obstojne fungujúcim mozgom. ()

Fiftis

Podstatne lepšie než Chinatown (1974) a tiež lepšie než The Two Jakes (1990). Pre mňa osobne je tu veľkým lákadlom ešte neuveriteľne sexi famme fatale Kathleen Turner. Milujem ju v jej prvých filmoch. Respektíve vo filmoch z 20.storočia. Inak sa jedná o celkom kvalitný mafiánsky snímok, aj keď sa iným mafiánskym filmom veľmi nemôže rovnať. Taktiež uspel snímok po romantickej stránke a tak si na svoje prídu aj dámy. Ale do žánru komédie to samozrejme veľmi nepatrí, takže milovníci komédie - ruky preč. Herecké obsadenie je viac než výborné a vlastne Jackovi Nicholsonovi a Kathleen Turner to spolu veľmi svedčí a skoro ani nemusia hrať a aj tak to medzi nimi iskrí. Atmosféra doby je vykreslená taktiež veľmi presvedčivo. Celkom príjemné prekvapenie. ()

Diego

Nejhorší dabing, co jsem slyšel. Nevim jestli to bylo nim, ale připadalo mi, že Nicholson v každém záběru skoro usne nebo se právě probudil, diaology ve stylu mexických telenovel - poznali se na svatbě, druhej den říká, že není zamilovaný, ale miluje ji ona ho taky miluje, třetí den se berou a na mafianský poměry hezky v nakym nonstopači.. a starej sežloutlej děda hrajícího si na kmotra. ()

• Gangsterstý snímek měl velký úspěch a vyhrál po celém světě celkem 29 cen, přičemž byl na další 15 nominován. (Terva)