Mária Magdaléna

• Česko Máří Magdaléna (viac)

Mária Magdaléna patrí k najzáhadnejším biblickým postavám. Je opradená mnohými mýtmi, ktoré z nej robia prostitútku, ktorú napravilo až stretnutie s Ježišom Kristom, a ten najodvážnejší jej prisudzuje úlohu jeho manželky. Režisér Garth Davis sa rozhodol túto mýtickú škvrnu zmazať a natočil dojemný a pôsobivý príbeh ženy, ktorá sa previnila tým, že sa narodila do zlej doby. (CinemArt SK)

Filmmaniak

Na biblické drama překvapivě komornímu a záměrně neepickému filmu sluší skromná šedivá barevná stylizace i takřka meditativní tempo vyprávění, snaha o zachycení všeobecně známého příběhu Ježíše Krista z pohledu Máří Magdalény se však ukazuje být neefektivní. Osobní linie věnovaná hlavní hrdince je totiž ukončena prakticky po půlhodině a brutálně převálcována linií s Ježíšem a jeho apoštoly, kteří se okamžitě dostanou do středu pozornosti, přičemž Máří je upozaděna do role vypomáhajícího doprovodu a znovu se dostane pořádně ke slovu až na úplném konci, když jako jediná pochopí Ježíšovy metafory. Příběh samotného Ježíše je pak nutně osekán o zásadní části, u nichž Máří nebyla osobně přítomna, a film je tím pádem ochuzen u řady scén o kontext. Film zcela rezignuje na jakoukoli dramatičnost a snahu působit na diváka emocionálně, jeho scény jsou zoufale neintenzivní a chybí i jakékoli vyvrcholení, byť by se nabízelo třeba ve scénách Ježíšova ukřižování – které je ale odbyto příliš rychle a stroze. Těžiště filmu ani zdaleka nestojí na vyprávění známého příběhu novýma očima, nýbrž na rozkrývání ideologie jednotlivých postav - přitom ale jeho práce s postavami je příliš povrchní a jeho myšlenkové sdělení, jdoucí ruku v ruce s Ježíšovým učením o míru v srdci, lásce a odpuštění, zas příliš triviální. Máří Magdaléna je načrtnuta jednoduše a i její motivace jsou prosté, oproti tomu Ježíš je postavou natolik komplexní a složitou, že snímek v jejím dostatečném vykreslení selhává (a hodně to zachraňují Phoenixovy herecké kreace, díky nimž Ježíš působí vedle Máří Magdalény s poněkud tuhým projevem Rooney Mara alespoň trochu jako trojrozměrná postava). Příběh Ježíše Krista je přitom nadčasový a nesmírně silný, nicméně tohle podání je mdlé a neživotné. Delší recenze ZDE. ()

sedm.1

Pro mě, jakožto prakticky až fanatického ateistu, kterému je ze všeho, byť klidně i jen okrajově spojeného s náboženstvím, vážně nehorázně zle, je v podstatě až nemožné hodnotit film jakým je právě Máří Magdaléna, jelikož pro mě se vlastně jedná až o takovou fantasy pohádku, respektive takové Star Wars odehrávající se na Zemi. I přesto jsem si nicméně říkal, že by to mohlo třeba klapnout, kdyby se to například podobalo Gibsonovu Kristovi, což jsem ale samozřejmě tušil, že to je dost naivní představa, každopádně abych se tedy už dostal k samotnému filmu, tak zdejší zápletku si snad ani nedovolím nazývat zápletkou, jelikož celý obsah tvoří jen takový road trip pofidérní partičky z části bláznivých a z části zfanatizovaných kočovných pobudů, kteří se na svých cestách, během neustálého poblouzněného blábolení a modlení se, v čemž jen tak mezi námi nevidím rozdíl, snaží naverbovat další nesoudně smýšlející poplety, aby nakonec společně ta tlupa holomků, na čele s jakýmsi tzv. guru Járou, dorazili do Jeruzaléma, kde ho ovšem jedna z těch jeho zfanatizovaných oveček za pár jidášských stříbrných podrazí, aby si to pak šla vzápětí hodit, no a konečně dojde i k očekávanému ukřižování a následnému zmrtvýchvstání, prostě happyend jak se patří, podtrhující tuhle strhující jízdu jako kráva, samozřejmě myšleno silně ironicky, jelikož to byla tak akorát nuda jako kráva. Nicméně, hlavní důvod, proč jsem ale do tohoto ,,klenotu´´ vůbec šel, bylo obsazení Phoenixe a Mary do ústředních rolí, a pravdou je, že alespoň oni mě dokázali udržet svými výkony při sledování této katastrofy při životě, nicméně oni jsou opravdu to jediné, co zde stojí za pozornost, zbytek na mě totiž působil strašně lacině a strojeně, a tak se jen potvrdilo, že tato podívaná není skutečně pro neznabohy, ovšem já si dovolím navíc i tvrdit, že nemá příliš čím zaujmout ani to opravdu pobožné publikum, to to nicméně může zas vnímat úplně jinak a v průběhu s několika Otčenáši si to naopak užije na plný Kristovy koule. ()

marhoul

Předně: Joaquin Phoenix je v roli Krista famózní! Takto si ho představuji. Démonický, charismatický, na hranici šílenství a navíc živočišně přítažlivý. Už jen kvůli němu stojí film za shlédnutí. Celkově: Roony mě přesvědčila a bavila, dokonce se dá napsat, že se mi líbila. Celý příběh je inteligentní, logicky vystavěný, samozřejmě předpokládá aspoň jakous takous znalost když už né přímo Bible, tak historie, ale řekla bych, že by mohl být schůdný i pro ateistu. Hudba Johannsona je tradičně vynikající, škoda ho, veliká škoda.... Vyhovovalo mi komorní pojetí a líbila se mi dobrá kamera. Závěrem chci vyzdvihnout, že se snímek obešel bez padesáti litrů prolité krve, (jak jsme mohli přes dlaně na očích sledovat ve filmu Umučení Krista) a také docela zajímavé vykreslení postavy Jidáše. Mezi filmy k danému tématu patří jistě mezi to nejlepší, co bylo natočeno. Samozřejmě na Život Briana to nemá. K postavení žen v době raného křesťanství: někteří historikové se domnívají, že zpočátku šířili víru jak muži, tak ženy. Dokonce, že ženy vedly i mše. Církev toto samozřejmě popírá, neboť je jasné, že jim představa žen, které mají rodinu a mužů, kteří také chtějí mít rodinu celá staletí neseděla ekonomicky do krámu. Zavedl se tedy celibát a ženy -kněžky se označily za nesmysl. Přestože feministickým hnutím naprosto opovrhuji, osobně mi úloha žen v raném křesťanství smysl vcelku dává. Takže v pohodě. ()

Jaro.Krafcik

Keď už je dnes ten pekný kresťanský sviatok tak som si pripomenul aspoň takto tento snímok. Aj návštevou kostola v mojom meste, po dlhej dobe. Bohužiaľ som nenašiel inakší film ktorý by som nevidel. Ale na tento si pamätám veľmi málo. Určite je ale na tejto databáze podhodnotený, lebo patrí k tým lepším kresťanským filmom. Rád si ho niekedy pozriem znova. 4* ()

vydumnica

Rooney Mara ako Maria Magdalena uchvatna, posobila tak uveritelne, tri hviezdicky davam za nu. Celkovy zazitok z kina mi narusali tri veci. Po prve, nevedela som sa zmierit s tym, ze postava Jezisa je o desatrocie starsia (a este s par kilami navyse). Celkovo ma herec nepresvedcil, v porovnani s Mariou Magdalenou z neho nevyzarovala taka laska. Skoda, ze si reziser nedal viac zalezat na vybere hercov. Po druhe, svaty Peter cernoch? A po tretie, z herecky, ktora bola akoze Jezisova matka som ostala zhrozena (stara, vobec nie pekna a este prisna a chladna!) ACH, jaj. Kazdopadne, som rada, ze sa tocia biblicke pribehy, na tento som sa tesila, celkovo nie zle, ale cakala som viac. Reziserov Lion povazujem za bezchybny film. Tento miestami nudil. Hudba, kamera a vyprava fajn. Vedeli ste, ze Mara a Phoenix spolu ziju? To len tak na okraj. ()

• Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)
  • Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson