Když v zoologické zahradě usmrtí ve výběhu hroch mladou ženu, vypadá to jako nešťastná náhoda. Detektivové ovšem tuší, že pravda je jiná. Kapitán Exner, uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí, řeší zločiny vždy elegantně a s vtipným nadhledem, jak se sami přesvědčíte v prvním z nové řady televizních setkání s nejznámější postavou české detektivkářské školy natočené podle románů Václava Erbena. (TV Prima)

Jehan

Ale jo, dejme tomu šanci. Policejní vyšetřovatelé se u toho asi válejí smíchy (hroch je určitě dostal do kolen), vždyť jen blázen by v tom hledal realismus. Jiný blázen v tom možná hledá nějaké exnerovské zjevení, jakým byl kdysi Vala v kabrioletu Bugatti (nebo jeho odvar Bond v Aston Martin).Těšil jsem se na Michala Dlouhého v prima ohozu. Jo, byl fajn, je to fešák a dělá, co může, jen by nemusel mít neustále ruce v kapsách a občas by mohl vzít golfovou holí nebo aspoň karafou na sherry po hlavě ty dva otrapy (poručíky?, kde by se vzali?). A ty trapné uzoučké klopy nadčasově klasickému frajerovi v jeho věku těžko uvěřit. Asi to násilně produktplacovali Bandi... No nic, ustál to. Pochvala za manžetové knoflíčky! Jsem rád za policajta, který neoperuje ve smradlavé bundě s kapuckou, tetováním na krku a devítkou v ruce. Ovšem Nárožný měl správné modely! Vica tam naštěstí zatím moc nepobyla, ale bojím se příštího. Zubařka s vizáží rajdy, která civí na kapitána zeměkoule jako kreslená postavička zvířátka od studia Disney, té bych se tedy bál, ač jinak ze zubařek strach nemám. Pokud dostane více prostoru (jako že asi ano), bude to nejspíše katastrofa. Rád bych se pletl. ()

NinadeL

Seriál Kapitán Exner jest dlouholetým dluhem původní barrandovské detektivky Poklad byzantského kupce, ve které se hrdina původních českých detektivek Václava Erbena objevil poprvé. Dluhem? Ano, čtete správně. Za normalizace totiž vnikly dva další filmy pro televizi a dva další pro kina, nikdy Exnera nehrál znovu Vala a každý jednotlivý projekt začínal se svým Exnerem úplně od nuly. Není to ideální vizitka pro adaptace konzistentní série, která se stala mezi čtenáři po leta oblíbenou. Čili shledávám tento primácký seriál jako příjemný nápad. Bohužel každý z případů rozdělen na dva tempo vyšetřování rozmělňuje, což velká část diváků nevidí s nadšením. Nicméně je tak výraznější prostor budovat jistý příběh mezi Exnerem (sexy Dlouhý) a jeho Exner Girl (sexy Kerekes, která si báječně šlape na jazyk). Opět motiv, který jsem marně hledala v normalizačních filmech, když tak zdařile započala chemie kdysi mezi Valou a Gabi Vránovou. Nu, není to tedy vyslovené bezva, ale přijímám tento dluh s otevřenou náručí a těším se, že třeba v budoucnu některá z tuzemských televizí stáhne i pro jiné domácí vyšetřovatele, neb čerpat je opravdu z čeho. Počínaje Vachkovým Klubíčkem, samozřejmě. ()

ForGump

Hrozný scénář, bláboloidní dialogy, humor typu pokus omyl, režie není, hudba z jiného časoprostoru, Kapitán Exner nezajímavý (M. Dlouhý není špatný herec, ale tohoto detektiva tady IMHO nemůže už nikdo zahrát) a z dnešního pohledu mimozemský, jeho dva poskoci jsou totálně čitelné figurky, a vůbec všechny postavy jsou průhledné jako sklo a nemají nic k upoutání. Jeden kritik kdysi říkával o blbých filmech, že jsou Nuda k posrání, nikam to nesedí víc. 30% ()

mira007

Další Prima krimi, na které je znát šablonovitost všech kriminálek té komerční stanice tak, že všechny vypadají stejně ( jeden způsob vyprávění, obvykle málo zapamatovatelný případ, jeden typ humoru jako by to psala jedna osoba, žádná nahota ani bradavka, jedna stopáž), ale když budu hrát hru " Najdi deset rozdílů tak mne Kapitán Exner celkem pobavil protože: 1) naprosto fantastický výkon Michala Dlouhého ( postava v takové hrané poloze je celkem odlišující se v českých seriálech) 2) historická souvislost s Exnery minulosti, že člověk může porovnávat ( nejlepší byl dle mne Kodet ) 3) hudba, která evokuje klasické detektivky s detektivy alá Phil Marlowe , navozující retro i díky tomu pěknýmu autu 4) kvalitní celkem neseriálové obsazení 5) Vica Kerekes - na tu se hezky kouká, ačkoliv tady je jen jako přívěšek nesouvisející s dějem. ()

otík

První polovina prvního dílu nás seznamuje s kapitánem Exnerem, švarným to šohajem české kriminálky. Michal Dlouhý mu rozhodně ostudu nedělá a dobře se na něj dívá. Seznamujeme se s jeho partou - věčně vtipným Davidem Novotným a chodící encyklopedií Janem Vondráčkem. Do party ještě patří patolog Arnošt Goldflam. Prvním případem se stává podivná vražda muže kousek od jeho domova, která byla spáchána sérem na uspávání zvířat. Aniž by se detektivové nějak výrazněji posunuli v pátrání dál, je kapitán Exner odvolán ze setkání se svým novým objevem zubařkou Vicou Kerekes. Čeká ho nový podivný případ zabití či zavraždění krásné ženy hrochem v místní Zoo. První část prvního díl nabízí příjemnou atmosféru s mnoha zcela zbytečnými dialogy a s chozením kolem horké kaše. ()

• Vica Kerekes (Steinová) odmítla dublérku ve scéně, kdy jí málem srazí auto. Herečka do natáčení šla tak naplno, že si odřela a narazila koleno. Když se v následující scéně ošetřuje koleno peroxidem, tak to není namaskované, ale to je opravdové. „Bylo to technicky nesmírně náročné, protože už jen umístit kameru na auto veterána, abychom neublížili ani autu, ani kameře, nebylo nic snadného. Pak se musela scéna dobře nacvičit, aby tam Vica vběhla v pravou chvíli a to auto jelo určitou rychlostí, aby to opravdu vypadalo nebezpečně, to všechno opravdu zabralo několik hodin,“ prozradil režisér o natáčení nehody s Kerekes, která byla jednou z nejdéle natáčených scén seriálu. (Duoscop)