Filmové Vánoce

Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2015, 90 min

Réžia:

Tomáš Šimerda

Český národní symfonický orchestr uzavřel 15. prosince 2015 úspěšnou sezonu koncertem Filmové Vánoce. Ve Smetanově síni pražského Obecního domu zazněly skladby ze slavných hitů stříbrného plátna od Hollywoodu po Barrandov. Koncert nabídl známé melodie skladatelů Johna Williamse, Alana Silvestriho, Dannyho Elfmana, Karla Svobody, Irvinga Berlina, Hanse Zimmera nebo Mariah Carey a řady dalších. V programu zazpíval sbor Jeremy Winstona, Dětská opera Praha a Smíšený sbor CNSO. Večer nabídl skladby z filmů Láska nebeská, Vánoce u Simpsonových, Harry Potter, Střihoruký Edward, Sestra v akci, Tři oříšky pro Popelku, Vánoční koleda, Bílé vánoce, Kazatelova žena nebo Sám doma. Dirigoval italský maestro Marcello Rota. (Česká televize)

D.Moore

Půl na půl, protože některé ne tak dobře zahrané skladby (Kmotr, Simpsonovi) či zazpívané písně (Noční můra před Vánoci - po hudební stránce super, zpěv příliš afektovaný) to těm povedeným (všechny Williamsovy, zejména Somewhere In My Memory a Harry Potter, Goldsmithovi Gremlins a Silvestriho Polární expres) kazí. A to ani nemluvím o zcela zbytečné vatě v podobě populárních vánočních písní, které rozhodně nejsou v pravém slova smyslu filmové (Let It Snow ze Smrtonosné pasti 2). No a do třetice si musím trochu rýpnout do většiny členů orchestru, kteří vypadali, že je to ani moc nebaví a že za úsměv chtěli příplatek, který ale nedostali. ()