Temný Kraj

Réžia:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (viac)

Pražský elitný kriminalista z oddelenia vrážd Petr Kraj (Lukáš Vaculík) dáva zo zdravotných dôvodov zbohom veľkomestu a usadí sa na chátrajúcej fare po svojom strýkovi v malebnom kraji opradenom strašidelnými legendami a povesťami. Na zdanlivo pokojnom vidieku sa však cíti opustený rovnako ako osamelý strom za dedinou, ku ktorému ho viažu spomienky z detstva. Jeho návrat ku koreňom nie je nijako ľahký, ale postupne si zamiluje nostalgickú atmosféru a tajomnú malebnosť vidieka. Navyše stretáva aj nových kolegov z okresného oddelenia, ktorí sa vďaka nemu dostanú k vyšetrovaniu spletitých prípadov sériových vrážd a získajú príležitosť profesijne aj osobnostne rásť. Plachá Naďa Hamplová (Kristýna-Fuitová Nováková), snaživý Vojta Coufal (Jan Teplý) a bodrý Pepa Sláma (Karel Zima) sa vyznajú v temných zákutiach svojrázneho kraja. Petrovi sú nielen najlepšími parťákmi pri objasňovaní zločinov, ale aj spoľahlivou oporou vo chvíľach, keď všetkým nemilosrdne ubieha drahocenný čas pri vyšetrovaní zločinov. (TV JOJ)

Risky

Seriál, který má něco do sebe se podle mého názoru pozná podle toho, jestli diváka láká ke zhlédnutí dalšího dílu. Temný Kraj asi většinu diváků neuchvátí, ale také neurazí. V poslední době se v naší kotlině s kriminálkami roztrhl pytel, protože nás zjevně tenhle žánr baví. Výjimkou je viditelně většina komentátorů zde.:-) Kvalit první série Labyrintu tenhle seriál nedosahuje, ale na další díly se podívám rád. Má to zajímavý příběh a uvidíme, jak se jeho tajemná linka rozvine. Co se týká konspirační teorie záměny psa, tak mě připadá pořád jako ten stejný retriever, jen v první scéně je víc zabahněný, tak nevím… Dám si na to v dalších dílech pozor, abych nebyl obalamucený.:-) ()

rysafi

Mizerný počin tévé prima. Za povšimnutí stojí hezká čeština a v devátém díle Milan Šteindler, jo a výprava s kamerou taky stojí za to. Jinak ani ten pes nehraje zrovna přesvědčivě. O hlavním hrdinovi lépe pomlčet. Zajímavý je Igor Bareš, jehož hraní mi až doteď přišlo takové nijaké. ()

hony23

Je to s podivem, ale sestry Bártů po všech těch Rodinných poutech, Velmi křehkých vztazích a V.I.P. vraždách neskončily na smetišti seriálových dějin, ale dostaly další job. Namíchaly nechutný pelmel z Temnýho případu, Komisaře Rexe a Policie Modrava, obsadili Vaculíka jako jediného herce mezi partu ochotníků a každou neděli kurvý krimi žánr. Zločince zde stíhá kriminalista na smrtelné posteli ve spolupráci s náčelnicí, která většinu času věnuje řešení domácích problémů. Pak tu máme ještě jedno ambiciózní kriminalistické hovado a vrchol zoufalství představuje jeho kolega píčus věřící na nadpřirozeno. Není se tak co divit, že prvního pachatele nakonec dopadne kufr, o který ten nešťastník zakopne. Další osudy tohoto panoptika mě už nezajímají. ()

Tunri

Hodnotím po prvních pár dílech. Mně přišlo, že by ten seriál měl být dobrej, ale z nějakého důvodu není. Vždy to má nakročeno k nějaké gradaci a pak najednou nic nepřijde. Napínavost nula. Příběhy vyšetřovatelů to pro mě zabíjejí a jsou do případů vkládány neobratně. Od prvního dílu se intenzivně pracuje na tom, aby byl jejich charakter důkladně vykreslený a nestalo se, že by náhodou někdo něco nepochopil. Navíc jedou podle zaběhnutého mustru: jedna horká hlava, jeden pomalej a línej a jedna ženská, která to má prostě těžký. Postava Vojty je nepřirozeně a zbytečně afektovaná. Nejvíc mě štve roztřesená kamera, random střihy na jedoucí auta a hlavně nepochopitelné záběry na části těl při dialogu (nebo jen do dramatické hudby), například kus boku, rozkrok s břichem, stehno, nos, čelo, pas,... jak kdyby kamera trpěla ADHD. ()

rakovnik

Holky Bártů vymyslely nový žánr. Romantické telekrimi. Hloupost policistů mě opravdu uzemňovala, venkov je v očích "pražand" opravdu svérázný (nikoli reálný), ale na obrázky z krajiny kousek za Prahou a herce se docela hezky koukalo. Jak jsem ale několikrát konstatoval, o krimi jde až na posledním místě a čtení pověstí není mysteriózno. ()

• Letní tábor Brejlov je skutečná lokalita, která se nachází poblíž Týnce nad Sázavou. Nejedná se však o letní tábor, ale o tábořiště, kde bylo ubytování možné hlavně v chatkách. Stejná lokalita se objevila i v následujícím díle Husičky - 2. část (2019). (Cheeter)
  • Natáčeno v Konojedech a Praze - Holešovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčeno v Říčanech a Konojedech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)