Ohňom a mečom

• Česko Ohněm a mečem (viac)
Poľsko, 1999, 175 min

Réžia:

Jerzy Hoffman

Predloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexander Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski (viac)

Filmové spracovanie slávneho románu Henryka Sienkiewicza "Ohňom a mečom" je najdrahším a najvýpravnejším poľským veľkofilmom všetkých čias. V dobách bitiek proti Ukrajincom a ich spojencom, krutým Tatárom, vedených Tuhaj-Bejom, sa odvíja milostný príbeh rytiera Skrzetuského a jeho milovanej Heleny. Ich láske kladie nástrahy kozák Bohun. Vernými a statočnými priateľmi Sklrzetueského sú Zagroba, Podbipieta a rytier Worodyjovski. Začína bitka o vlasť a srdce krásnej ženy... (RTVS)

junxi91

Monumentální historický polský velkofilm. Ze začátku to vypadá jasně - vše se bude točit kolem Jana, rytíře, který si má vzít Helenu, o kterou však stojí Bohun. Oba jsou navíc z opačných táborů - Jan stojí na straně té slavné Polsko-litevské Unie, která se snaží zkrotit vášně na Ukrajině, kterou obývají odbojní Kozáci, mezi které právě Bohun patří. Třetí stranou jsou pak Krymští Tataři, kteří byli takovou osinou v prdeli jak P-L Unii, tak carskému Rusku. Herecké výkony byly přesvědčivé a odpovídaly dané době. Době velice kruté, obzvláště na východě, ale tam to nebylo lepší ani o 300 let později - viz Volyň. Obě strany se zde dopouštějí zločinů proti lidskosti, ale tehdy to bylo nejspíše dost běžné, že kromě ohně a meče úřadovala také oprátka a kůl. Krutostí se tu děje fakt hodně a násilných úmrtí musí být v celém filmu stovky - není to pro slabé povahy. Chvílemi jsem se v ději ztrácel, protože postav bylo celkem dost, některé věci si člověk musel domýšlet a zvraty se dějí každou půlhodinu. Přesto mě to bavilo a jednou to snad uvidím zas! ()

Mocoft

Záleží, jestli hodnotíme seriál (ideální), nebo prostříhaný 3dílný celovečerní film (vystřižené jsou zrovna zajímavé scény). Každopádně jde o skvělý kousek, kde k dokonalosti přebývají pouze násilné komediální scény. Jako by si Hoffman řekl, že bez humoru by to nešlo. ŠLO! ()

Doomer

Zajimavy historicky film ktery si pozitivne nezkrasluje dobu ani slechtu - proste v te dobe zit tak neslo si jen tak obdelavat pole a nestarat se o politiku, nabodnut na kule nebo obesen mohl byt prakticky kdokoliv i za cokoliv, treba jen ze byl ve spatne dobe na spatnem miste a tech spatnych mist bylo hodne a spatna doba je defakto cely vek lidstva az do casu demokracie. ()

Zombiepod

Fantastický veľkofilm so skvelými hercami (obľúbená dvojica zo Zaklínača Źebrowski a Zamachowski), ktorého jediným problémom je, že je poľský. Neuvádzam to však ako zápor, len to, že niektorým môže prekážať trochu odlišná réžia, príliš veľké dejové skoky a absencia akýchkoľvek priblblých colormood filtrov. Nebyť niekoľkých zbytočne komických scén, jasná päťka. ()

PaRi

Tak jako Rusové uměli zpracovat své klasiky (Vojna a mír), skvěle to uměli i Poláci. Tenhle volný triptych Mečem a ohněm, Potopa a Pan Wolodijowski je dokonalé filmové zpracování románů Henryka Sienkiewicze. Fascinující jsou zejména bitevní scény. Prostě máte pocit, že bitvě přímo přihlížíte a to nebyla možnost cokoliv řešit pomocí počítačů, snad právě proto. Znovu jsem si celý triptych zopákl na DVD a zjistil jsem, že ani o trochu tohle dílo nezestárlo. Skvělá režie, kamera, herecké výkony, hudba. Vždy je radost vidět, když si režisér nemyslí, že je lepší než autor předlohy a chová se k ní s náležitou úctou. ()

Pulper

Velmi velkoryse pojatý film s typicky polskými atributy tj. poetikou, humorem i patosem. Kromě drobnosti se mi líbilo snad všechno. Sympatické postavy, nádherně, sví kozáci, výprava, exteriéry. Podle mě byly herecké výkony super. Jedna věc mě překvapila. Bohdan Chmelnická prý je v románu vykreslen jako padouch a tady mi byl rozhodně sympatičtější než "milostivý kníže", který měl neustále potřebu někoho napichovat na kůl. Škoda, že velitele Tatarů nehrál Asiat, což v porovnání s šikmookým komparsem působí trochu divně. Izabella Scorupco byla vybrána výborně. Tuhle micinu by za manželku chtěl asi každý. Jak už jsem napsal, kozáci byli super a jejich představitelé si to patřičně užili 🙂 ()

Kaszos

Pre mňa zatiaľ najlepšie dielo pána Sienkiewicza a najlepší Poľský historický veľkofilm. Príbeh je fantastický -keďže čerpá z románovej predlohy, kostými, rekvizity, kozáci, husári, šľachtici a aj hlavné a vedľajšie postavy, ktoré majú čím očariť. (95%) ()

Ajka1

Po letech se mi opět dostal do rukou tento polský filmový epos a bylo to ještě úchvatnější než kdysi (možná proto, že tentokrát jsem si jej vychutnala v originálním znění s titulky). Poláci mají svůj styl, který nemusí každému sednout, mě ovšem více než vyhovuje. Postavy jsou vtipné - herci typově naprosto sedí, příběh je dobře srozumitelný a co se bitek týče, obdivuji výborný dynamický střih. Romantika, hrdinství, láska, válka a kus historie k tomu...co víc si přát? Celkově podtrženo a sečteno, bylo to skvělé! ()

yaqwsx

Ohněm a mečem má všechny nedostatky historických filmů a filmů přesně kopírujících literární předlohu. Má přehršel postav a moc děje. Díky tomu se v něm člověk snadno ztratí a i ty nejzajímavější scény jsou hodně pokrácené. Také má spoustu hrdinů a spoustu té "tehdejší romantiky", kterou pořádně nachápu a asi nikdy nepochopím. Ačkoliv má vražednou stopáž, tak mě nenudil. Ano, chtělo to přestávku, ale i tak jsem se na něj dodíval. Chvilkami jsem znejistěl, zda-li jde o vážný nebo komediální film - skutečně na mě chvilkami působil jako Asterix a Obelix. Ale i přesto šlo o zajímavý kousek. ()

regentor

Tímto filmem Poláci splácejí letitý dluh vůči H. Sienkiewiczovi a dostávají na plátno i obrazovku celou jeho trilogii. Důvod tohoto je zřejmý. Koncem 60. let a počátkem 70. minulého století nebyla politická vůle film natočit. Z časového hlediska je však snímek Ohněm a mečem vlastně uvozující celou trilogii. Politické bouře a sváry na Ukrajině a v Polsku za komunistického režimu řízeného Moskvou nebyly přípustné. Celá trilogie začíná v roce 1647 (Ohněm a mečem) dále se v časové ose posouvá cca o 15 let později kdy Švédové vpadnou do Polska (Potopa) aby svůj příběh skončila v roce 1673 kdy nejprve padne Kamenec Podolskij i s jeho statečnými obránci a pak drtivým vítězstvím polského vojska u Chotimi.Režisérem všech tří snímků je velice respektovaný polský filmař Jerzy Hoffman a ten nezklamal ani tentokrát. Poláci našli kapitál , herce , jakož i dobové oblečení a vznikl skvělý film. ()

Jehan

Jerzy Hoffman důstojně navázal na své předchozí historické exkursy natočené podle mistra heroické literatury Sienkiewicze adorujícího polskou chrabrost. Člověk trochu znalý historie si opět uvědomí, že Poláci vždycky čelili nepřátelům ze všech stran. Němcům, Švédům, Turkům a zde "bratrským slovanským" hordám z východu posíleným o tatarské spojence (Olbrychski se tedy pěkně vyřádil). Je to samozřejmě pořádný nářez, žádná gentlemanská selanka. Přibylo naturalismu, krve a rozmáchlé filmařiny. Psychologie hlavních postav je srozumitelná a uvěřitelná. Těžko Polákům vyčítat, že točí podobné filmy a rozhodně jim lze závidět, že to umí. ()

MirkaP

Díky tomu, kdo sem vypsal podrobnější obsah, aspoň jsem se jakž takž orientovala. Místy nudné, často nepřehledné. Spousta viselců a nabodení na kůl. Při některých scénách jsem si připadala jak v prodloužené verzi Mrazíka. Účesy a kníry mi zase připomínaly Asterixe s Obelixem. Viděla jsem to už kdysi dávno a neutkvělo mi to. A vůbec se nedivím. ()

helrohir

Jeden z filmov, na ktorý môže byť poľská kinematografia právom hrdá. Predlohu som síce nečítal, ale v rámci tohto filmu sú veľmi dobre vykreslené postavy a ich charaktery, pričom každú z postáv zosobňuje typovo vhodne zvolené herecké osadenstvo.  Výprava je veľkolepá, a rovnako tak kostýmy či zbrane spĺňajú (až na pár výnimiek) prísne kritériá v rámci dobovej vernosti. Na tomto spracovaní je sympatické to, že sa nesnaží robiť postavy, respektíve jednotlivé znepriatelené strany vyslovene čierno-biele. Žiadne klišé rozpravy o dokonalých Poliakoch či zlých kozákoch tu nenájdete. Nadšený som bol aj z hudobnej zložky, hlavne tie ľudové piesne a melódie veľmi pozdvihujú celkový zvukomalebný zážitok z filmu. Sklamanie priniesli viac menej bojové scény. Ako čo sa týka komparzu, tak je ho tu dostatok, ale tieto scény mi prišli nakrútené trocha neobratne, chýbala im kvalitnejšia choreografia a celkovo občas pôsobili ako ochotnícke vystúpenia. Taktiež niektoré postavy občas príliš zľahčovali dej, preto aj viaceré vypäté scény občas pôsobili ako nejaká paródia. Ale vo všeobecnosti som bol z videného (a počutého) spokojný. 80%. ()

dejv01

Skvělé historické drama z polské produkce. Nádherné dobové kostýmy, namaskování, i když s malým rozpočtem. Souboje jsou ztvárněny s profesionální zručností. Nejde nevyzdvihnout postavu hlavního záporáka Bohuna, kterému člověk místy i fandí a vžije se do jeho zamilované kůže. ()

petz1985

poláci historické filmy umí dělat a vždycky uměli, když se člověk podívá na jejich ztvárnění snad jakéhokoli díla Henryka Sienkiewicze tak asi od Ohněm a mečem nemohl čekat jen nějaký obyčejný průměr. OHněm a mečem je rozhodně pěkně udělaný film, který člověka určitě dostane díky kostýmům a příběhu. Navíc mám pro Izabellu Scorupco slabost takže další bonus pro tohle zpracování polské klasiky :-), celkové obsazení filmu je na poslké poměry výborné. no, kniha to sice není , ale i tak myslím že skvělé ()

PetrJulian

Teda to byla doba! Člověk přišel o život, ani nevěděl jak, smrt na každém kroku... Rány se hojily chlebem a pavučinou... A občas bylo i veselo. Ale vážně - velmi zdařilé převedení rozsáhlého románu na filmové plátno. Lépe taková látka asi natočit ani nešla. Sienkiewicz by měl radost. ()

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (viac)