Professor Marston & the Wonder Women

• Česko Professor Marston – the Wonder Women (viac)

Snímek Professor Marston & the Wonder Women vypráví neuvěřitelný skutečný příběh autora jedné z nejikoničtějších superhrdinek všech dob a odhaluje svůdná tajemství z jeho soukromí. Harvardský psycholog doktor William Moulton Marston (Luke EvansKráska a zvíře) ve své době sklízel nemilosrdnou kritiku za to, že vytvořil komiksovou feministickou superhrdinku. Skutečnost, že žil současně se svou manželkou Elizabeth (Rebecca HallDárek) a jejich milenkou Olive (Bella Heathcote), byla ale mnohem víc provokativní než všechny dobrodružné příběhy, které kdy napsal. (Bontonfilm)

NinadeL

(3x) Je to kouzelné, teprve v době oslav 75. narozenin Wonder Woman, se celý ten fenomén kolem téhle úžasné hrdinky dočkává zasloužené satisfakce. Po všech těch televizních projektech, z nichž přežil jen ten seriál s Lyndou Carter, přichází na řadu éra s Gal Gadot. A jde to, najednou je legitimní natočit i životopis o tvůrci Wonder Woman a jeho polyamorním vztahu se dvěma ženami. Pokud si přečtete více, uvědomíte si, že Wonder Woman je nejlogičtější odpověď na všechny změny, které otřásaly moderní společností v první polovině 20. století. Příběhy sufražetek, volební právo, právo vlastnit majetek, rozvádět se, mít možnost potratu a zároveň nepřestat být ženou, partnerkou a milující matkou, to vše se dělo v extrémně rychlém tempu a nebýt mužů milujících a respektujících ženy, cesta by to byla ještě trnitější. A tak příběh Billa Marstona okouzlil lesbickou režisérku ze seriálu The L Word a biopic byl na světě. Angela Robinson sice šla do projektu s veškerým nasazením, získala kvalitní herce (zejména Luke Evans je v titulní roli výborný, Oliver Platt celému projektu dodal pomyslnou třešničku), ale přeci jenom její rozpočet a zkušenosti především televizní zapříčinily, že její výsledný film má určité reservy. Tak především Professor Marston & the Wonder Women popisuje příběh ze života lidí v milostném trojúhelníku v poměrně dlouhém časovém období od 20. do 40. let a herci nestárnou, výprava a kostýmy změny naprosto nestíhají. Vše se odehrává jen za pomoci hereckých výkonů a kouzel se střihem (to, když na scénu přichází komiksové panely), na kino film je to bohužel ale málo. Kamera slabá, místy dokonce nerespektující základní pravidla práce s osou. Byla to šance, nicméně pokud ten příběh čekal na své odvyprávění přes 70 let, chtělo to na postu režie a produkce někoho, kdo je mnohem víc, než jen fanda. Ale samozřejmě jsem ráda, že vlna okouzlení Gal Gadot má na svědomí i tenhle malý bonusový film pro všechny, kteří milují úžasné ženy. ()

Slarque

Životopisný film o psychologovi, který vynalezl detektor lži a vymyslel komiksovou hrdinku Wonder Woman, mě opravdu překvapil. Jeho život rozhodně nebyl pro Ameriku 30. a 40. let nejen typický, ale ani přijatelný. Pokud chcete vědět, proč za jeho časů byla Wonder Woman plná bondáže, podívejte se na příběh muže, který žil v dost neobvyklém svazku se dvěma ženami. Herecky mi přišlo, že celému tomuto trojúhelníku dominuje Rebecca Hall v roli profesorovy manželky. ()

misterz

Tak ja neviem. Formálna a herecká stránka neboli zlé, no príbeh samotný ma nebavil. Pár zaujímavých momentov by sa tu síce našlo, no celkovo som bol na konci aj tak rád, že príbeh profesora Marstona a jeho dvoch žien už skončil. Všetky udalosti okolo neho a jeho práce sú tu podané na môj vkus až príliš nezáživným spôsobom. Pritom hlavné body sú celkom zaujímavé - psychológia, vynález detektora lži, polygamia, Wonder woman, rajcovné kostýmčeky.... Problém je asi v horšej réžii. Slabší priemer. 55/100 ()

DwayneJohnson

Přiznám se zcela bez mučení, že jsem Willamovi dost záviděl. Rozhodně ne však tu strašně pokryteckou a pruderní dobu, tak typickou hlavně pro USA, ale spíš jeho životní postoj. Mít tak otevřené názory v tehdejší době muselo stát hodně úsilí a osobní odvahy. Ale on ji měl, za což má u mě velikánský dík. A když už nic jiného, teď už konečně vím, kdo napsal komiks Wonder Women, o kterém jsem do včerejšího dne neměl nejmenšího tušení. ()

mm13

Bez mučenia priznávam, že byť to o vzťahu dvoch chlapov a ženy, tak sa mi to tak nepáči, nebude to pre mňa vo svojom čare také odzbrojujúce, nepomôže tomu, ako prvotriedne je to napísané a natočené (who the fuck is Angela Robinson?), netlieskam tomu za oslavu netradičných vzťahov a rodín, zakázaných lások a slobodných myslí. Oslavu (dôležité!), ktorá si je vedomá druhých strán mincí, tienistejších zákutí a limitov v nás samých. Ale v danej chvíli na to kašle... a oslavuje! To všetko by som rovnako do nebies vychválil, avšak piatu hviezdu nepridal. No a? Som heterosexuálny chlap. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • William Moulton Marston je označován za vynálezce polygrafu, není to však zcela přesné. Marston ve skutečnosti na popud své manželky vymyslel manžetu pro měření systolického krevního tlaku, která je součástí detektoru. (HellFire)
  • Natáčelo se ve městě Lowell (Massachusetts, USA). (BMW12)