Mezinárodní organizace pašeráků heroinu a záhadná smrt primabaleríny pražského divadla... Miroslav Horníček v roli kriminalisty, Květa Fialová jako drogám propadlá tanečnice a Waldemar Matuška jako urputný mezinárodní zločinec... (oficiálny text distribútora)

HonzaBez

"Všechen modernismus není k ničemu, když dílo samo mlčí." Tak nevím, ale skoro bych řekl, že veškerý "modernismus" téhle dost průměrné černobílé detektivky (v níž se až moc mluví) spočívá v tom, že se zde kromě češtiny mluví též francouzsky i německy a možná ještě v tom, že tu je kratičký záběr na nudapláž v NDR. V jinak dost zdlouhavém prologu, kde se francouzsky baví dva  drogový dealeři, je docela vtipná situace, kdy Waldemar Matuška (coby jeden z těch dealerů) nadává, že zpěvák z rádia "řve jako pavián", přičemž tím zpěvákem není nikdo jiný než sám Walda. To mě, musím říct, dost pobavilo. Možná víc, než samotná zápletka z baletního prostředí. ()

noriaki

Kdyby tuhle kriminálku nepohřbil mizerně napsaný scénář, spolehlivě by se o to postaral Miroslav Horníček, který ve všech rolích vypadá jako Horníček z Hovorů H, takže jsem neustále čekal, kdy se konečně objeví nějaká vtipná historka. Aby si režisér pojistil že se mu to všechno rozpadne pod rukama, tak dal úlohu druhého vyšetřovatele Jaroslavu Satoranskému, který ve všech rolích vypadá jako Jaroslav Satoranský. Škoda že se film netočil o tucet let později. Mohli do mordparty přibrat ještě Tomáše Holého, který ve všech rolích vypadá jako Tomáš Holý. ()

otík

Předtitulkový rozhovor dvou postav ve francouzštině je neskutečně dlouhý. Po devítiminutovém hrozném začátku však film také nějak moc nespěchá, naštěstí jakmile se na scéně objeví Horníček, je vyhráno. Příběh o zavražděné primabaleríně, vraždě jednoho staršího zvědavého muže a mezinárodních drogových překupnících je zbytečně komplikovaný, zároveň ale herci občas nemají co hrát a nebýt charismatického Horníčka, stálo by to za zlámanou grešli. Sem tam je však divák vytržen z letargie např. záběrem z nuda pláže nebo dramatickou hudbou, kdy jde tanečnici o život. Jinak ale i díky hodně scén v německém nebo francouzském jazyce s českými titulky nebo černobílému provedení to moc velká podívaná není. PS: role Matušky jako drogového převozníka je sice originální, ale úplně mimo mé chápání ()

GIK

Pěkná detektivka. Asi to nejlepší, co jsem od Kachlíka zatím viděl. Atraktivní prostředí divadelního zákulisí a přímořského letoviska. Půvabné baletky. Atraktivní téma: DROGY. Námět vznikl asi takto: „Máme v Československu zatím málo drog. Co kdybychom trochu podnítili zájem veřejnosti?“ Obchod s drogami, státní podnik pak pod rouškou tajemných pašeráckých organizací zvýšenou poptávku rychle uspokojí. Zednářská symbolika: cca 50. minuta, Satoranský: merkel sign. ()

Peabody

V diskusi tady většinou chybí  podstatná informace - je to natočeno podle knihy  Pavla Hejcmana - Anděl hraje na violu (vyšlo ve Smaragdu a název je název toho baletní představení ) a je to natočeno velmi věrně, počínaje vrahem, Rujánou, FKK, německými policajty, i expozicí Gabriely Vránové z Čedoku, i tím důchodcem, mladým policajtem a baletkou, dokonce i ten konec je hodně podle knihy. Část připomínek tedy padá na autora knihy. Já to mám docela rád, jednak kvůli Horníčkovi, jednak mne zaujalo to střídání francouzské německé a pražské stopy, poměry v divadle, a jsou tu hezké dívky. Jasně že Kachlík nebyl dobrá režisér, i když v počátcích točil i zajímavé náměty - Já truchlivý Bůh ad. Do opravdových sraček se propadl až za normalizace, kdy točil opravdu hodně a špatně. Asi bych měl dát tři hvězdy, ale nakonec jsem přihodil, mějte slitování. Já to viděl jako kluk v reálném čase a tehdy to podle mne bylo v rámci krimi nadprůměrné. ()

• Divadelní scény se natáčely v divadle J. K. Tyla v Plzni za účasti místního baletního souboru. (sator)
  • V úvode filmu, keď sa priekupníci drog dohadujú, možno počuť hrať z rádia pieseň "Divoký koně", ktorú spieva Waldemar Matuška. Jeden z priekupníkov, ktorého hrá práve Matuška, sa rozčuľuje, že spevák spieva ako pavián. (dyfur)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe a na ostrove Rujana vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike. (dyfur)