Do větru

• angličtina Into the Wind (festivalový názov)

Příběh tří mladých lidí odehrávající se během letní plavby kolem řeckých ostrovů. Nespoutaní sourozenci Matyáš (Matyáš Řezníček) a Natálie (Jenovéfa Boková) se plaví jako posádka plachetnice, na jejíž palubu přistoupí syn majitele lodi dokumentarista Honza (Vladimír Polívka). Postupné sbližování Natálie s Honzou naruší dokonalé soužití sourozenců a na povrch začínají vyplouvat skutečnosti, které ukáží jejich bezstarostnou jízdu v docela jiném světle. Neobvyklý milostný trojúhelník odehrávající se v atraktivním jachtařském prostředí přibližuje prostřednictvím hlavních hrdinů touhy a obavy současné mladé generace. Debutující režisérka Sofie Šustková natočila s mladým štábem svou generační výpověď na omezeném prostoru plachetnice v širém moři a na malebných ostrůvcích Severních Sporád. (A-Company CZ)

Arsenal83

Slečna Boková sa nedávno objavila v emocionálnej dráme Chvilky a hoci to nebol megahit, ukázalo sa, že aj malý rozpočet a neveľké prostredie stačí na dobrý film. Stačí nápad, nejaké posolstvo, myšlienka. Tu nebolo nič z toho, akurát vo vzduchu smrdel incest. Neviem, či je dobré, keď je u nás režisér na rovnakej vekovej úrovni ako jeho herci, v podstate spolužiaci. Jenovéfa je ale dobrá herečka. Žiadne to pseudohranie založené na hysterickosti. Za to Řezníček je čurák postavou i hraním. ()

Enšpígl

No po tolika měsících v lockdownu, vidět yachtu, moře a slunce...celou dobu jsem myslel na tu svobodu, vůni. Autorka se beztak nemohla vyžvejknout co vlastně chce říct. Všechny katarzní situace působili uměle. Jenofeba skvělá herečka. Jinak jít na yachtu ve složení 2 kluci a 1 holka, to teda navždy beze mě. ()

chelseaman22

Tak tohle ani Boková nezachrání, jelikož kde není děj, tam ani Josefínina masitá odhalená stehna nepomohou. Problematický (incestní?) sourozenecký vztah dostane zabrat v okamžiku, kdy na zaneřáděnou bárku nastoupí pohledný jinoch AKA Cedric Diggory, který Bokové zamotá hlavu stejně jako Ronaldu Weasleymu rána potloukem do hlavy. 25 % ()

Djoker

Pod záminkou natočení filmu vybrala peníze a vyrazila na dva měsíce radovánek do Řecka. Týden před koncem prázdnin dorazily ještě dvě domácí hvězdičky, aby pěkně záběry vln mohla proložit improvizovaným blábolením o incestu a migrantech. Šustková bude asi kvítko, ale on to fakt někdo pustil do distribuce. ()

Pierre

Film je debutem mladé režisérky a byl financován převážně ze soukromých peněz. Na takové poměry má velmi pěknou kameru a obraz celkově. Docela hezky se na to všechno moře kouká a docela hezky se sledují dobré herecké mladé trojice (i když Polívka mi v reálu není moc sympatický.) Typy filmů, kde je zdánlivě všechno v pohodě, ale pořád něco bublá ve vzduchu mám rád a i tohle mě bavilo. Ke konci jsem byl krapet naštvaný, protože se nic moc nevyřešilo a různé věci vyšuměly do hlubin moře. Ovšem pořád vzlykáme nad krizí české kinematografie, Troškou a tak podobně a nadějný debut nadějné režisérky csfd odmění 44 %. To je fakt výsměch a tak musím dát alespoň 4. Mladé režisérce držím palce. ()

• „Moje generace narozená kolem listopadu 1989 poslouchá, jaké máme štěstí, že jsme se na rozdíl od našich rodičů narodili do svobodného světa, že co chceme, to můžeme. Filmem chci ukázat, jak s tím žijeme. Jaké rozměry a limity má naše hledání svobody v dnešním světě, i s jakými otázkami se potýkáme. Ale hlavně chci diváky vzít na moře na plachetnici a nechat je prožít tu radost a nevázanost, jakou člověk cítí, když se vytáhnou plachty a zafouká vítr,“ uvedla režisérka a scenáristka filmu Sofie Šustková. (SONY_)
  • Scénář se vyvíjel pět let. (ČSFD)
  • Skipperem na jedné z doprovodných lodí byl Jaroslav Foršt – jachtař, šéfredator a principál jachtařského portálu KrásaJachtingu.cz (Jarek572)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)