Narcos

• USA Narcos
USA, (2015–2017), 25 h 49 min (Minutáž: 44–61 min)

Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook, Paulina Gaitan, Alberto Ammann, Raúl Méndez, Paulina García, Matias Varela, Diego Cataño, Julian Diaz (viac)

Životopisný príbeh neslávne známeho kolumbijského drogového dílera a teroristu Pabla Escobara... Narcos je skratkou španielskeho slova "narcotraficante", čo znamená pašovanie drog. Seriál sa chronologicky venuje pôsobeniu kolumbijského drogového kartelu v Medellíne, ktorý založil neslávne známy drogový díler Pablo Escobar. Je známy ako Medellínsky kartel. Nakoľko koncom 70. rokov až takmer osemdesiat percent z celkového importu narkotík do USA pochádzalo z tohoto kartelu, Spojené štáty americké nasadili na dolapenie Escobara agenta špeciálnej protidrogovej jednotky DEA, Stevena Murphyho, ktorý nás sprevádza celým dejom. Agent Javier Peña tvorí jeho kolumbijského partnera, ktorý mu pritom pomáha. (RTVS)

tron

Prvá séria bola skôr buddy movie o dvoch agentoch DEA, riešiacoch problém (ktorým nebolo nič menšie, ako osoba menom Escobar). Do toho živelná atmosféra, skvelé akčné scény, parádne postavy, tomu odpovedajúce herecké výkony a vymakaná výprava. Escobar bol samozrejme dôležitý, ale naplno si to pre seba ukradol až v druhej sérii. A za seba dodávam "bohužiaľ". Jasné, aj druhá séria je poriadna drsňáčtina, ale DEA ustúpilo do úzadia, v niektorých častiach druhej série sú to vyložene nedôležití štatisti. A Escobar? Escobar je hlavnou postavou, nanešťastie sympaticky môže pripadať len psychopatickému divákovi, nakoľko ide o šialeného masového vraha. Najneskôr po tom, čo vyvedie jednej z najsympatickejších postáv prvej série, som mu prial, aby ho rozstrieľali na sračky. Čo sa nakoniec, našťastie, aj vyplnilo. Na konci zostal uštvaný tučný chlap, ktorého dobehla karma. Kým prvá séria šla k 90%, druhá skôr "len" k 70%. Ale stále nadpriemer a spokojnosť. Bohužiaľ, oproti tretej sezóne i predsa len troška slabšia druhá bola hotovým zázrakom. Tretia séria je vyložený prúser a prepadák za 40%. Odišiel z nej Murphy (a tým pádom i jeho strašne zábavný "sprievodný monológ" z prvých dvoch sérií) a Escobara vystriedal mimoriadne nudný gang z Cali. Tretia séria chytila dych až v posledných dvoch (z desiatich!) častí. A z Narcos: Mexiko som zvládal ledva-ledva dopozerať prvú epizódu, strašná nuda. Takže ako celku tomu dávam len 60%. ()

Morholt

Padilha se po robocopovské mezihře vrátil zpátky mezi jihoamerické kriminálníky a zase to dopadlo dobře. Vrchol i pád Escobarova impéria podal jak poutavě, tak důvěryhodně a v deseti dílech se nevěnoval pouze kolumbijskému narkobaronovi, ale stejným dílem i jeho pronásledovatelům či politikům, kteří byli s Escobarem zapleteni. Trefou bylo i obsazení, kdy vedle Rudé zmije z Dorne zaválel především Wagner Moura, který s přehledem strčil do kapsy Del Tora, jenž hrál Escobara naposledy. Jedinou větší výhradu bych měl pouze k nevýraznému představiteli agenta DEA, ale jeho nemastný neslaný výkon se dal přežít. Jsem celkem zvědav, jestli bude druhá řada. 85% ()

DwayneJohnson

Konečně seriál, na který jsem si nemusel nějak extra zvykat Chytnul mě už od prvního dílu, což se zhýčkanému Dwejnovi nestává zase až tak často. Možná to bylo zvoleným tématem, natočeným jasně a přímočaře, možná jen vhodnými herci, možná také faktem, že z toho obě strany konfliktu nevychází moc čistě, sám nevím. Co vím, ale zcela jistě, že si druhou sérii nenechám určitě ujít. Jen by mě zajímalo, vzhledem k životopisu Pabla Escobara, co mají v úmyslu tvůrci do druhé řady všechno vtěsnat.Nevím, jestli to tak dlouho vydržím, neboť má zvědavost je maximální.Už aby to bylo! ()

Hrabka

Určitě se jedná o velmi dobrý seriál, ale mě osobně tomu něco chybělo, abych dokázal vytasit maximální hodnocení. Bohužel se nedostavil takový ten "vau efekt". Je to dobře odvyprávěné, charizmatickými postavami se to tu jen hemží, silné dramatické momenty tomu nechybí... Ale prostě v celkovém pohledu mě to zase tak nechytlo. Úvod je hrozně urychlený, celý další děj je místy dost zkratovitý, což narušuje atmosféru a ucelenost. Co se dramatičnosti týká, tak si nějak nemůžu odpustit srovnání s prvními řadami Homelandu, je to dosti podobné, ale tam byl člověk doslova přikovaný k obrazovce a atmosféra by se dala místy krájet, tady to není špatné, ale člověka to prostě tolik nevtáhne. Na druhou stranu oceňuju, že se tvůrci snažili víceméně držet historie, i když samozřejmě "přidané scény pro dramatické účely" jsou tak trochu ojebávkou. Za dobové záběry palec nahoru. Všechny 3 série jsou za mě kvalitativně vyrovnané a jedou v podobném rytmu. 80% ()

Tom Riddle

Navzdory faktu, že Pablo Escobar je důležitou a fascinující figurou kolumbijské historie, Narcos se u mě vyšplhali sotva na 4 hvězdy. Ne snad proto, že by se tu špatně hrálo nebo se na to špatně koukalo, ale především proto, že ta nejzajímavější část Escobarova života je tu zoufale plytká a zkratkovitá (do zblbnutí se omílá, jak se sám vypracoval z ničeho, což ovšem vidíme na ploše možná tak půlky jednoho dílu), a většina děje je (mnohdy úplně zbytečně) podřízená (byť jakkoli zábavným) efektním a badass momentům (a ano, vím, že většina z nich se skutečně stala), nemluvě o tom, že prakticky žádná jiná postava nemá tolik prostoru, aby mohla být dostatečně zajímavá. Výsledkem je tak seriál, který je skutečně cool, zároveň je ale velice povrchní, ač se tak netváří. PS Druhá řada naštěstí tenhle nešvar úspěšně napravuje, a třetí i přes vlažnější rozjezd nakonec taky nezaostává. ()

• Světlemodrý automobil, který vidíme na konci dílu, je Ford Fairlane 500 z roku 1967. (J.F.B.)
  • Keď sa Pablo Escobar (Wagner Moura) prvýkrát stretol s Fernandom Duqueom (Bruno Bichir) povedal: ''I'm not rich, I'm a poor man with money'' (v preklade: "Nie som bohatý muž, len chudák s peniazmi"). Ide o slávny citát kolumbijského nositeľa Nobelovej ceny Gabriela Garcii Marqueza. (WalterIK7)
  • Pablo Escobar (Wagner Moura) hraje se svým synem Juanem (Juan Murcia) hru „Streets of Rage 1“ (1991) na konzoli Sega Mega Drive. (korbitch22)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Wonder Woman a Pedro Pascal

Wonder Woman a Pedro Pascal

30.03.2018

Kariéra Pedra Pascala je rozhodně na vzestupu. Po Hře o trůny a Narcos se probojoval do druhých Kingsmanů, po nichž se objeví ve dvojce Equalizera, v akčňáku Triple Frontier od J. C. Chandora a v… (viac)

PF 2018

PF 2018

24.12.2017

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (viac)