Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

filmmovier

Velice kvalitní historické drama z nádherného období Vikingů. Seriál Vikingové sice nesleduji, ale tohle mě zaujalo nejen proto, že je to inspirováno rozsáhlou knižní ságou (zatím se mi to číst nechce) a točí to BBC - a jak jinak, než zatraceně dobře, nákladně a působivě. Poslední království je sice dalším seriálem s hafo postav, jejichž jména si nepamatuju, ale zároveň mě taky bavilo mnohem víc, než třeba GoT, která mi při vší své nekonečnosti už občas začíná lézt na nervy. Seriál si prodloužení pro druhou sérii rozhodně zasloužil, protože má bohatou, filmovou výpravu, fantastickou, místy až nechutně nepříjemnou atmosférou, perfektním scénářem a skvělým obsazením. Je to drsné, brutální, nádherně se na to kouká, má to Iana Harta a slušnou hudbu... v letošním roce je to rozhodně nejlepší historický seriál a možná, že nejen letos. Nevím, jak ostatní, ale já se velmi těším na pokračování, protože tahle ohromná pecka si to vážně zaslouží. 90%. ()

mortak

Po druhé sérii zvyšuji na pět hvězd. Takto vystihnout ducha Cornwellovy předlohy... klobouk dolů. // První série: Rozpočet sice nic moc, ale vůbec to nevadí, protože se scénárista nesnaží být chytřejší Bernarda Cornwella a drží jeho styl. Uthred či Alfréd a vůbec všechny postavy jsou přesně takové, jaké mají být. A kdo chce podrobný popis bitev, nechť si přečte knihy. ()

Ant

Seriál, který umí díl od dílu překonávat sama sebe. Syrový ranný středověk, Saxoni proti Vikingům, křesťanství proti "pohanství", Alfredova bázlivá umírněnost proti Uhtredově strategické impulzivnosti. Vynikající herci, hudba, výprava (Maďarsko šikovně simuluje Anglii). Příběh toho řekne mnoho o náboženském pokrytectví a netolerantnosti a to velmi chytře - něco, co bych tady nečekala. Uhtred je skutečný asshole, který se prostě nedokáže sžít se Saxonskými zvyky a právě proto jsem si ho oblíbila. Kdo seriál po pilotu opustil, udělal velkou chybu. Už teď to překonalo stále více do bahna průměrnosti zapadající Vikings. 8/10 ()

EvilPhoEniX

Neměl jsem na co koukat, tak jsem zkusil něco z odlišného ranku, než běžně koukávám a radostně mohu prohlásit, že The Last Kingdom je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. 8 dílů jsem dal na jeden nádech. Úžasná výprava, dobře pojatá historie ( člověk se i něco nového dozví), perfektní postavy jak záporné (Ubba!!), tak i hlavní hrdina s tváří Orlanda Blooma mi byl velmi sympatický, boje jsou správně krvavé, taktika i strategie je působivá, tempo je dech beroucí, dialogy vytříbené, zvraty kouzelné a finále spektakulární. Já jsem tak dlouho nadšený z ničeho nebyl ani nepamatuji a plánuji to celé dát opět znova. Jízda and PRAISE TO GOD! 100% ()

Tom_Lachtan

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima. ()

Galéria (1 487)

• Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)
  • Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Seriál je inspirován knižní sérií Bernarda Cornwella „The Saxon Stories“ („Saské kroniky“). „The Last Kingdom“ („Poslední království“) je první kniha ze série. (Doomcourier)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD