Abeceda

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

dobytek odpad!

BLBOST To i moje hovno v záchodový míse je větší umění, než tohle. Holt Lynch může natočit třeba šedivou zeď a jeho příznivci u toho budou chrochtat blahem. Lynchovy filmy jsou asi jako obraz černý čtverec od Kazimíra Maleviče. Někdo v tom chce za každou cenu vidět umění, podle mě je to kravina. Horor??? / Thriller??? - k smíchu ()

Dan9K

A já budu zlej a asi trochu nadutej....Na co si to většina z vás hraje? Snímek Abeceda je neuvěřitelným pseudouměním mládežnického nováčka s kamerou. Tahle záležitost nemá myšlenku ani děj. Jak už bylo jinými řečeno, jde pouze o sled obrázků bez většího smyslu. Udělat "depresivní" atmosféru není sebemenší problém. Nebuďte zaslepení tím jedním jménem u kolonky režie, ale zkuste se na tuhle kravinu podívat z objektivního hlediska. ()

Ruuzha

Lynch musí žít v úplně jiném světě než všichni ostatní. Jeho pojetí hororu a strachu se vymyká běžným standartům a právě to mě nejvíc děsí. Na celém snímku v podstatě nebylo nic vyloženě děsivého, ale nikdo nedokáže navodit takovou atmosféru jako on. Zkuste si zavřít okenice a vnímat ty 4 minuty všemi smysly a plně se soustředit. Mně teda leze mráz po zádech...80% ()

Jazzzz

Nejlepší komentář: POMO! Jinak s většinou nesouhlasím, já v těch čtverečkách a animaci nic atmosférického nevidím. Celkem kouzelná je ona dívka v posteli, za to ta jedna hvězdička, jinak žádná atmosféra, pouze si pan Lynch po večerech hrál s animací a jelikož si svojí práci vysloužil jisté postavení, tak i tento kraťas si zjískal kladnou odezvu diváků. Bohužel se obávám, že pan Lynch se vám za zády směje a říká si: "Ať natočím co natočím, tak sou z toho lidi podělaní!" PS: omlouvám se nevšiml jsem si roku výroby, je to hodně staré, a svým způsobem to tedy bylo nové a originální. Přesto hodnocení neměním. ()

Subjektiv

Vybráno z wikipedie: "Kognitivní hledisko snění: Sny jsou pouhé vedlejší produkty zpracování informací, a tudíž nemají žádný psychologický význam. Christopher Evans tvrdí, že vždy jde o mentální úklid a jedná se o bezesmyslný šum vyvolaný nervovým systémem nebo periodickou kontrolu nervových okruhů." Takže my se teda koukáme, jak si Vaše manželka uklízí bordel v hlavě. Dobře jste si ji vybral, mistře Lynchi, hodí se k Vám! ()

• "Alphabet Song" zpívá Peggy Lynchová. (Tomket)
  • Bílá postel, na které leží Peggy, se dnes nachází v majetku Freda Elmese, Lynchova pozdějšího kameramana. (Tomket)
  • Na film finančně přispěl i otec Davida Lynche. (Tomket)