LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

pan.Kaplan

Přes poměrně nudné tempo filmu dávám po menší, ale zralé úvaze 85%. Proč? Tím důvodem není příjemný výkon Anthonyho Hopkinse, ani překvapivá poloha herectví Nicole Kidmanové, ale dvě vedlejší postavy, které ztvárnili Ed Harris a Gary Sinise. Je to komorní drama, které si nehraje na nic jiného. Je to velmi dojemné a místy hodně hloubavé. A aktuální, protože téma rasismu není v USA dodnes pořádně vyřešeno. Hodně doporučuji. ()

F.man

Jsem hodně v rozpacích. V Lidské skvrně jsem viděl několik parádních momentů a ač šlo o poměrně odtažité postavy byl jsem ochoten pochopit jejich problémy a jednání. Proto mě mrzí spousta Bentonových klišé, které do filmu nakonec vecpal. Nechat hlavní linku a zaměřit se na ni, vytvořit z postav nějakou pořádnou zápletku (což by nemuselo být ani moc těžké), byl by to vážně parádní snímek... Takhle nám za 105 minut sice nádherně představí postavy, s celým svým pozadím, motivací, historií, ale tím to hasne. Žádný posun, relativně bez děje... Takže i přes to, že jsem se nenudil a dívalo se na to poměrně dobře, za tu obrovskou prázdnotu jen průměrné tři hvězdy a trochu zklamání. A to i přes skvělého Hopkinse. Coleman, you think like a prisoner. You're white as snow and you think like a slave. ()

DEXTER099

Lidská skvrna je příběh o profesorovi,který si tak dlouho nechtěl přiznat vlastní původ i když ne tak zcela vlastní až ho doběhl paradoxně při situaci při které by mu přiznání k jeho identitě zachránilo kariéru ,ale hrdost byla větší a tak kde něco končí něco jiného začíná (jak to tak bývá) a místo další dráhy na univerzitě potkal záhadnou a smyslnou Nicole Kidman,která mu přinesla tak dlouho zapomenutý pocit lásky jako zažíval coby mladík akor po smrti své manželky ,která neunesla obvinění které přineslo zánik dalšího profesorova působení v té pokrytecké univerzitě.Nicole Kidman coby Faunii,ale nepřinesla jen hezké,ale i spoustu smutku ze ztráty vlastních dětí,bývalého manžela,který jí stále sleduje a navíc je postižen válkou ve Vietnamu.Jak už to tak bývá tak opět zde předvedl parádní herecký koncert Anthony Hopkins,ale vaše oči určitě potěší nejen účast Nicole Kidman ,ale i známé tváře v menších rolích ať už Ed Harris nebo Gary Sinis,ale i Wentworth Miller,který zde hraje mladší verzi profesora Silka.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

Slarque

Tenhle podivný film je celý postavený jen na hereckých výkonech. Anthony Hopkins je natolik přesvědčivý, že bych mu snad uvěřil i to, že hraje černocha. Nicole Kidman jako potetovaná uklízečka kupodivu nevypadá nepatřičně ani s vidlemi v kravíně. Ve společných scénách jsou naprosto dokonalí. Ed Harris a Gary Sinise nemají tolik prostoru a proto za ústřední dvojicí trochu zaostávají. Flashbacky mě přišly méně zajímavé, i když chápu jejich důležitost pro film. ()

Cimr

Nejdřív jsem si říkal - co proti tomu filmu všichni namítají? Vždyť je perfektní! Ale pak tam začalo být až moc ,,nešťastných náhod" a člověk z toho cítil jakousi odtažitost. Nakonec se příběh obrátil v obyčejné, místy nudné a místy vyloženě nechutné (ty erotické scény, brrr!) vyprávění o dvou lidech, co měli prostě smůlu. A výš už film bohužel nedosáhl. ()

• V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)