Jedného rána v roku 1991 sa Cameron Todd Willingham zobudí a zistí, že jeho dom je v plameňoch. Napriek všetkému úsiliu sa mu nepodarí zachrániť svoje tri malé dcéry. Počas súdneho procesu obžaloba tvrdí, že požiar bol založený úmyselne. Wellington sa s pomocou svojej manželky Stacy (Emily Meadeová) snaží dokázať svoju nevinu, ale odsúdia ho na smrť. Dramatička Elizabeth Gilbertová (Laura Dernová) ho navštevuje vo väzení, verí mu a bojuje všetkými prostriedkami za jeho oslobodenie. (TV JOJ)

veru_needy

Jak už píši v obsahu filmu, jde o tragický a kontroverzní příběh Camerona Todda Willinghama, který byl obviněn z vraždy svých tří dětí, za což byl odsouzen k trestu smrti. Ačkoli expertízy a důkazy podpořily jeho tvrzení o nevinně, onen trest byl navzdory všemu vykonán. Film se táhne poněkud pomalejším tempem, což ale vůbec nevadí. Potřebujeme totiž sami nahlédnout do života a citění hlavního představitele. Soud, výpovědi svědků a důkazy, vše svědčí o jeho vinně. Je tedy Cameron Todd Willingham opravdu vinnen? Těžko říct, vypadá to totiž, jako by se proti němu spikl celý svět. Osm let ho vě vězení nikdo nepřišel navštívit, nikoho nezajímala jeho strana přiběhu. V tom za Cameronem přichází starší, milá a velice odhodlaná žena, která je připravena risknout vše, aby dokázala jeho nevinu a zachránila mu tím život. Podle mého velice vydařené krimi-drama, na které se ještě jednou velice ráda do budoucna podívám. Film není kdovíjaké excelentní dílo, ale herecké obsazení má opravdu fantastické. Lepší duo než Jack O'Connell a Laura Dern jsem si opravdu přát už nemohla. Pro mě emočně opravdu silný film. - "I found myself talking to a vulnerable sensitive man. I believe the state of Texas is about to kill an innocent man." ()

janesX

Justičná, rodinná a väzenská dráma, z ktorej nepadnete do kolien, za to na obrazovke prilepení budete po celý čas. Aspoň v mojom prípade to tak bolo. Edward Zwick (Posledný samuraj) už od začiatku dbá o to, aby scény nenudili, čo sa mu drvivú väčšinu darí. Trial by Fire som si vybral hlavne preto, lebo som chcel vidieť, či sa vôbec niekomu môže podariť obhájiť otca troch detí, ktorý nespravil všetko preto (alebo možno nespravil skoro nič), aby svoje deti zachránil. Ani pre tvorcov asi nebolo úplne jednoduché dať to všetko nejak objektívne do kopy tak, aby nikoho neurazili a potom je to určite jeden z filmov, ktorého pravdivý príbeh si budete vyhľadávať na wikipedii. Tam okrem závažných faktov zistíte napríklad aj také detaily, že nepriaznivý psychologický posudok tohto obvineného sa zakladal trebárs aj na "zlom" plagáte od Iron Maiden, ktorý mal v spálni. Za mňa čisté štyri. ()

Maq

Jedna věc je, jak moc filmový příběh odpovídá skutečnosti. Zde je možno pochybovat. --- Druhá věc s tím asi souvisí. Dejme tomu, že to žádný reálný předobraz nemělo, že je to prostě film. Pak mi vadí, že vyšetřování je zobrazeno ledabyle a soudní řízení jako zbrklé. Neviděl jsem zkrátka dost důkazů, abych pochopil, proč jsou všichni přesvědčení o jeho vině. --- A tudy zpátky k prvnímu: Nebylo to Zwickem a Fletcherem takto uděláno schválně, aby nás vmanipulovali do tábora odpůrců trestu smrti? Ten případ neznám, ale zasmrádá mi to. --- Kdybych věděl určitě, že je to manipulace, hodil bych to do odpadu. Ale nejsem si jistý. Proto raději nehodnotím. ()

Chrustyn

Edward Zwick je velice slušný řemeslník a má za sebou celou řadu divácky úspěšných a hlavně velkolepých filmů (Legenda o vášni, Glory, Krvavý diamant). V poslední době se ale (bohužel) soustředí na menší filmy se silnými tématy. Tentokrát z prostředí věznice, kde čeká na smrt možná nevinný muž, obviněný z vraždy tří dcer. Herecky slušné, ale fádně natočené a zbytečně dlouhé. ()

Aljak

Typický film z justičného prostredia na tému "nespravodlivo odsúdený muž dostal trest smrti". Už je to trochu obohraná platňa, akurát postavy, kulisy a okolnosti sa vždy menia. Cameron bol zmrd, a takého je naozaj ťažké obhájiť, obzvlášť keď bolo celé spektrum kontextu, ktoré mu na jeho obhajobe moc nepridali. Vo väzení prichádza fáza precitnutia a zo satanistu sa stáva pokorný a milý muž, ktorý vzbudzuje dôveru a pocit nevinnosti. Ale bol tento človek skutočne až taký nevinný ako sa nám to snaží tento film prezentovať? To sa už veru nedozvieme. Každopádne, človek sa rozhodne pri sledovaní Trial by Fire nenudil, herecké obsadenie bolo obstojné, boli tu silné epické fázy, dialógy patrili k tým lepším, akurát mi tam dosť chýbalo viac z toho súdneho procesu. Celkovo je to však na max. 3 hviezdy. ()

• Keď si v čase približne 1h 13 min začne Elizabeth (Laura Dern) prvýkrát prechádzať nezhody vo výpovediach svedkov, ukazujú na súde „umelecké dielo“, ktoré Toddovi viselo nad posteľou. Na obrázku je obal albumu „Abrahadabra“ od symphonic black metalovej kapely Dimmu Borgir, ktorý však vyšiel až v roku 2010, lenže súd prebiehal v auguste 1992, kedy táto skupina ešte ani neexistovala (vznikla až v roku 1993). (Stillborn83)
  • Cameron Todd Willingham založil požár 23. 11. 1991. Obviněn z vraždy svých dětí byl 8. 1. 1992. V roce 1992 byl odsouzen a následně v roce 2004 popraven, bylo mu 36 let. (ARI50)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

Režisér Posledního samuraje poletí do vesmíru

21.10.2018

Režisér Edward Zwick (Poslední samuraj, Odpor) se produkčně ujme nového drama seriálu Away pro Netflix, které bude pojednávat o první lidské misi na Mars. Zwick zároveň natočí první epizodu. Příběh… (viac)