Andor - Season 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Kyle Soller, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain, Alastair Mackenzie, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård (viac)

BoXBe

Kdyby takto vypadala nová trilogie, bylo by vymalováno. Nevycházím z úžasu jakou péči Andor dostal. Produkce. Design interiérů, ulic. Kamera. Zvuk. Hudba. Scénáristi, tam kde jsou potřeba nejvíc - Willimon u desáté epizody třeba. Budování atmosféry. Propletený scénář. Kostýmy. Práce s triky i fyzickými modely v pravé momenty dávkované akorát. I když to není někdy dokonalá dynamika, je to luxus, je to epic, je to nové a svěží a je to návrat k něčemu velmi slibnému do budoucna, co by mohlo ovlivnit i další série od Star Treku po Jurský svět důrazem na autenticitu a přístup, kde méně je mnohem mnohem více a kde se příběh vypráví pro příběh, ne na efekt. Za mě překvapení roku a pecka jako dům. ()

Remivsremi

Nejlépe zpracovaný hraný seriál ze světa SW. Ano, i Mandolarian se musí sklonit před tímto dílem, neboť úroveň scénáře je tady na jiné úrovni. Dvě strany, které se svými činy až děsivě pobodají. V některých momentech. Každý má svůj motiv a tvrdě si za ním jde. A výsledkem jsou mrtvý, často nevinní civilisté. A to je krása tohoto seriálu. Postavy dostaly dostatek prostoru na to, aby ukázaly své charakterové rysy. Navíc je to vše zabalené v úžasném vizuálu, který mě bavil každou minut. Neskutečně se těším na další sezónu. ()

okkac

Oceňuji dospělý přístup k tématu. Žádná The Force, žádní jedi, žadné světelné meče. Ale prostě jen lidé a politika, s minimem emzáků. Ale řišlo mi, že 12 epizod je moc. Systém 3 epizody na jeden dějový oblouk bylo moc, že jsem měl pocit, že udělat to na 2 epizody a tímpádem zkrátit to na 8 epizod a byla by to pecka. Přesto se těším na druhou sezónu, která má končit těsně před Rouge One. ()

Davies182

Asi je to víc ke čtyřem hvězdám, jenomže mi naprosto imponovalo to chytré rozdělování děje na "několik filmů", přičemž ten s heist tématikou u přehrady, a pak hlavně ten z vězení jsou naprosto totální Star Wars napínavé majstrštyky. Epizodky z vrakoviště a Andorova domova sice moc nezaujaly, ale ten prostředek, ten to teda nehorázně táhne nahoru. Osudová pointa postavy Andyho Serkise ve mně bude žít navždy, protože napsat takhle živelnou postavu, která se divákovi v životě nesmaže z hlavy, to je vážně kumšt. Nevěřil jsem, že se dá natočit takhle kvalitní SW věc na pokračování pro televizi. [Disney+] ()

Lexonka97

Naprosto skvělý atmosférický seriál. Rogue One je nejlepším filmem Disney éry a Andor rozhodně nijak nezaostává. Sice pro mne nedorovnal takového Mandaloriana, ale rozhodně je to něco stokrát lepšího než Boba, či Kenobi. Ještě do teď mám v sobě emoce z finální epizody, která je jednou z nejlepších. Seriál je geniálně nápaditý a bohatý na silné momenty. Není to 100% dokonalost, a některé vedlejší linky jsou slabší, ale FUNGUJE TO! A to je sakra dobře. Menší výčitkou je trochu nezakončený směr na Ferrixu, ale jak si jen mohu stěžovat, když jsem v té samé epizodě dostal jeden z nejsilnějších dialogů ve Star Wars. Já jsem si Andor prostě zamiloval, ale trochu se obávám plánované druhé série. Obávám se, jestli není lepší to nechat zakončené takto, dokud to funguje. Ale uvidíme… zatím 9, ne-li 9,5/10 ()

• Modré mléko se získává od samic Banthy (pouštní druh, který například používají Tuskené jako jízdní zvířata na planetě Tatooine) a používá se k výrobě másla, sušenek, sýrů a dokonce i jogurtů. (Veskoslav)
  • Vězeňské barvy, tedy bílá a oranžová, nejsou na obrazovce poprvé. V seriálu Star Wars Povstalci (od r. 2014) měli stejnou barevnou kombinaci vězni v imperiálních továrnách na Lothalu nebo zajatá jedijská mistryně Luminara Unduli. (Veskoslav)
  • Modrý Kyber krystal patřil k nájezdníkům rasy Rakata. Kdysi nejmocnější a technologicky nejpokročilejší rase galaxie, zakladatelům Nekonečného Impéria. Jedná se o časovou linii cca 35 000 až 25 000 BBY, kdy jejich Impérium definitivně zaniklo, protože ztratili své spojení se Sílou a nemohli ovládat své technologie. V roce 1000 BY rasa definitivně vyhynula. Samotná rasa Rakaty byla povětšinou velice citlivá na sílu, specializovali se na její temnou stranu. (Veskoslav)