Leaving Neverland

• USA Leaving Neverland (viac)
USA, 2019, 236 min (televízna verzia: 2x116 min)

Réžia:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karol III. (a.z.) (viac)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

mkali

Viděno na HBO ve dvou částech. Dlouhá stopáž, osobně bych uvítal spíše dělení na 4 epizody. Pravdivost těžko hodnotit, 10 let po smrti Krále popu, kdy se už nemůže bránit, navíc pouze vyjádření jedné strany, je takové nešťastné. Jedno je ale jisté, MJ byl hudební a taneční génius, který rozhodně děti miloval a děti milovaly jeho. ()

Zeck

Značně vyčerpávající a velmi interesantní zpovědi dvou rodin, které samy sebe rozhodně nešetří, přesto překvapivě nachází vlídná slova pro Jacksona, ač je to zpětným pohledem až šokující, ale zároveň i dobrý ukazatel, že se nesnaží o prvoplánovou dehonestaci, ale naopak být co nejvíce upřímné. Po filmařské stránce se jedná spíše o průměr a má to daleko do současné dokumentární špičky. Tento projekt ale patrně neměl ambice rozsekávat diváka chytlavým audiovizuálem, nýbrž ryze obsahovým sdělením a je nutné k tomu tak dopředu přistupovat. Pár fanatických fanoušků je evidentně stále pod vlivem kultu osobnosti deset let mrtvé celebrity a nedokáže přijmout realitu, takže až extrémně podhodnocuje, ale ujasněme si pár faktů, které byly známé už v devadesátkách. Michael Jackson byl pedofil, který se rád obklopoval dětmi na veřejnosti, v profesním životě a dokonce i v soukromí za zdmi svých paláců, a neobklopoval se nějakými random skupinkami, ale vždy vybranými "pohlednými" chlapci, kteří zastávali funkce jeho dočasných osobních favoritů. Rád tyto chlapce zval k sobě domů, rád chlapce navštěvoval u nich doma a sdílel s nimi svůj veškerý volný čas a dokonce i ložnici. On sexuální aspekt takových vztahů vždy popíral a tvrdil, že prostě jen miluje děti, kterým by nikdy neublížil, ale takto skutečně nejedná zdravý heterosexuální nebo homosexuální jedinec, který si občas zahraje nějakou hru s prcky nebo přispěje na dětskou charitu. Tak jedná čistokrevný pedofil, pro kterého není dítě dítětem, ale rovnocenným partnerem a objektem romantické nebo sexuální touhy. Jistě, být pedofilní ještě nutně neznamená být i sexuální násilník na dětech, ale vzhledem k okolnostem člověk skutečně nepotřebuje být Hercule Poirot, aby se dopracoval k pravdě, i kdyby těm dvěma v dokumentu nevěřil ani slovo... Na celém příběhu mě asi nejvíce fascinuje ten (bohužel přirozený) projev lidské slabosti, ať od členů středostavovských rodin, kterým pozornost světové superhvězdy a pohádková říše blahobytu zatemnily mozky a prostě nechali své děti spát s cizím dospělým člověkem v jedné místnosti klidně i týden v kuse a nepřišlo jim na tom nic riskantního, protože co by se asi tak mohlo stát, že? Král popu a pedofil? Určitě... Tak přístup nekritických fanoušků MJ, kteří projevují identické uvažování jako právě ty rodiny a zcela evidentní berou jako zákeřný útok na jejich mrtvého idola. 75 % ()

uiu

Hodně silný dokument, který, i přes stopáž přes 4 hodiny ve dvou dílech, nenudí a drží pozornost a pomalu odkrývá příběh dvou kluků, kteří po mnoha a mnoha letech ve svých 30 promluvili, že je Michael Jackson od 7 do 14 lez zneužíval. Jediné, co mi na tomto dokumentu vadí, je ten jednostranný pohled. Neříkám, že byl Jackson vinen nebo ne, ale v celém dokumentu jen slyšíte, že ano, byl vinen a říká to každý člen těchto dvou rodin. Jelikož jsem den předtím dokoukala Netflixový dokument "The Disappearance of Madeleine McCann" chyběl mi ten druhý pohled na věc nebo více svědků. Copak ti šoféři, co mu vozili děti kam si zamanul nebo zaměstnanci Neverlandu (kromě té jedné uklízečky zmiňované v tomto dokumentu) nic neviděli, neslyšeli? Paparazzi a těch milion jiných lidí, co se kolem Jacksona točili - nic? Jak mohla nepozorovaně, taková megastar jen tak přijet do obytné čtvrti střední třídy a nepozorovaně jít na návštěvu k "normální" rodině na večeři? Po shlédnutí mám spíše samé otázky na konkrétní detaily, protože něco tak velkého jako je několikaleté sexuální zneužívání desítek chlapců, se prostě nedá ututlat bez jediného nezaujatého svědka. Četla jsem, že autoři tohoto dokumentu oslovili i Macauley Culkina, ale ten natáčení odmítl, protože dodnes zarytě odmítá jakékoliv zneužívání ze strany Jacksona - a právě tento druhý pohled a argumenty by se sem strašně hodily, takže škoda. V době vzniku dokumentu také jeho dcera Paris Jackson sdílela na Instagramu rozhořčení a veliké naštvání, že její tatínek nebyl žádný pedofil, ale hodný člověk a skvělý táta, jehož smrt ji těžce zasáhla a ona spolu s Macauleym jsou dodnes velice blízcí přátelé. Ono jaksi dokument má být střet dvou názorů a aby si divák udělal na základě všech argumentů svůj názor, tohle je spíš jen jednostranná agitace, že ano, Jackson byl pedofil. ()

korbitch22 odpad!

Nejde vůbec o obranu osobnosti, kterou jako fanoušek miluji, jde o několik jasných faktů a principů. MJ by od mládí brutálně zneužíván a trízněn svými bratry a otcem. Byl to po roce 1993 člověk, který propadl plastickým operacím, byl na drogách, lécích, byl úplně mimo, ale nikdy neuvěřím ani slovo o tom, že znásilňoval malé chlapce. Kopat do osobnosti, která je už deset let po smrti, přičemž jeden z těch pičusů u soudu vypovídal v jeho prospěch je více než ubohé. úplně nechápu vznik tohohle dokumentu, nechápu jeho podstatu, Je to tvrzení proti nijakému tvrzení, jelikož se mrtvý nemůže bránit. Věřím tomu, že se MJ choval jako prase, že chcal po baráku, bral léky, byl mimo, to byl, psychicky zdraví člověk to prostě od určitého roku nebyl, ale nikdy neuvěřím, že šukal děti. z dnešní doby je mi na blití a to už hodně dlouho. Ti dva kašpárci na videu si pamatují slovo od slova, den po dni co se dělo když jim bylo sedm, šest, víte co si pamatuju já když mi bylo šest? nic, pár úryvků z tábora, ze školy a možná od babičky z vesnice, ale jestli mi bylo šest? sedm? Nevím, ale tihle borci vědí všechno, slovo od slova vám to v pálí do xichtu. HBO u mě navždy skončila, tohle je ten největší humus, sračka a pohhrdání jednou z největších osobností 20.století. Naprosto odporný a nechutný výzvratek. tvůrci by si zasloužili okamžitou kulku do hlavy. Tenhle pseudodokument je jen důkazem všeho, co je na téhle době špatně, je mi na blití z dnešního světa. Sám Culkin řekl, nejznámější dítě co měl MJ u sebe jasně řekl, byl to ten nejneškodnější člověk, kterého jsem kdy poznal. Chcípněte v bolestech, odporný film, odporný. Nejhorší co s vůbec mohlo v tomhle století stát, Odporná degradace presumpce nevinny, Degradace společnosti, rozklad, blitka. ()

ChArLeNe odpad!

Čím ďalej tým viac lží sa odhaľuje. Emocionálna manipulácia. Jednostranný "dokument" bez akéhokoľvek dôkazu. Jediné čo majú je príbeh, a dobre vedeli, že keď ho okorenia o grafické detaily, tak to u divákoch vyvolá reakciu. Keď sa druhá strana voči obvineniam nemôže brániť a ani dané obvinenia nie sú ničím podložené, tak sa treba pozrieť na to, od koho tie obvinenia pochádzajú a aký je ich motív - Robson a jeho motív, Safechuckov motív. Keď ho chce niekto obviňovať z pedofílie, tak musí obviňovať aj rodičov detí ako spolupáchateľov, z nelegálneho obchodovania a krivého svedectva. Ako to, že rodičia niečo také nechali dopustiť? To nikoho netrápi? Okrem toho, pedofil nemá len 2-3 obete, ale desiatky, kde sú potom ostatné obete, ak je teda pedofil a celý svet vie o tom, že sa obklopoval množstvom detí? Zvláštne, že Weinstein a Savile majú desiatky a desiatky obetí ale v dokumente o MJ sú len dvaja? Na dokument, ktorý "konečne má dokázať aké zviera bol MJ" som čakala, že ich bude viac. Človek by si myslel, že 10 rokov po smrti "monštrá" by sa konečne odhodlalo vyjsť z pravdou von viac údajne zneužitých detí. Bez pádnych dôkazov sa nebudem zúčastňovať na tomto hone na čarodejnice. A od kedy obete sexuálneho násilia vyžadujú peniaze namiesto spravodlivosti? Vážne by normálny rodič, ktorý je presvedčený, že jeho dieťa bolo sexuálne napadnuté, by chcel peniaze? Pre tích, ktorích zaujímajú dôkazy - mediálne fiasko, od začiatku obvinení až po LN, psychologický profil Jacksona, výpovede detí . Tento propagandistický film romantizuje a normalizuje pedofíliu slovami ako - milenci, sex, medové týždne, zamilovaný, režisér to nazýva ako "vzťah uspokojujúci po romantickej a sexuálnej stránke", oprah takisto normalizuje pedofíliu tvrdením, že "pre chlapca je to dobrý pocit". Rovnako to má odvrátiť pozornosť médií a verejnosti od skutočných predátorov ako Harvey Weinstein a co. Od bielych pedofilov ako Elvis Presley, Ted Nugent, Jerry Lee Lewis, Gary Glitter, Woody Allen, Kevin Spacey atď. Média zámerne zakrýva nechutnosti bielych mužov. Úlohu taktiež zohráva pokrytecké vnímanie toho, aké situácie/správanie sú nenormálne, a ktoré sa ľahko môžu vnímať ako sexuálne. Nikto sa nepozastavuje nad mužmi v kostýme Santa Clausa a rodičia, ktorí svoje dieťa vedome nechajú na kolene cudzieho človeka! Kde je ten pobúrený dav kričiaci "pedofil"? Mnohé deti boli zneužívané svojou VLASTNOU rodinou, VLASTNÝM otcov, strýkom, nevlastným otcom. Kde je ten pobúrený dav kričiaci "pedofil"? Nikto sa nepozastavuje nad tým, ako mnoho dospelích ľudí spávajú so svojimi domácimi zvieratami, kde je ten pobúrený dav kričiaci "zoofil"? Nikto sa nepozastavuje nad tým, či láska daného človeka ku zvieraťu je platonická, romantická či sexuálna. Pokrytci. Je oveľa jednoduchšie si nájsť obetného baránka (resp vyselektovať jedno správanie) než sa pozrieť na seba a svoje vnímanie reality ovplyvnené sociálnym programovaním. ()

• Pokud oběti zneužívání vypovídaly pravdu, pak měl Michael Jackson se svým fiktivním idolem Petrem Panem společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Dle výpovědí stejně jako Petr Pan i Michael Jackson odváděl děti od jejich rodičů do své Země Nezemě (Neverland, Jacksonův ranč, kde se odehrávala valná část zneužívání), s tím rozdílem, že Petr Pan si se svými kamarády v příběhu pouze hrál, kdežto Jackson si se svými dětskými obdivovateli hrál sexuálně. V tomto duchu i samotný název Neverland dostává zvrácenější význam, než je ten pohádkový. (Nick321)
  • Jacksona v roce 2003 obvinil třináctiletý Gavin Arvizo z pohlavního zneužívání. V roce 2005 byl zpěvák zažalován a obviněn v sedmi bodech z pohlavního zneužívání dítěte a ve dvou bodech z podávání omamných látek nezletilému. Obvinění byl nakonec po mediálně sledovaném procesu zproštěn. Ihned poté se z USA odstěhoval do Bahrajnu. [Zdroj: iDnes.cz] (swn)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Duoscop)

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (viac)