Děj filmu se odehrává v koloniální Indii, kdy britský důstojník a jeho žena násilně vezmou do péče kmenovou dívku z komunity Gond a je na místním kmenovém hrdinovi Bhimovi (N.T. Rama Rao Jr.), aby zachránil dítě. Spolu s několika dalšími členy své komunity míří do Dillí, kde je mladá dívka držena v zajetí. Mezitím Ram, statečný britský policista, dostane za úkol najít Bhima a jeho muže a zatknout je. Ram a Bheem se stanou blízkými přáteli, když se v Dillí střetnou. Co se stane, když poznají své skutečné úmysly? (jorgus)

Timon

Epický. Když nepočítám Milionáře z chatrče, tak je tento film moje první setkání s Bollywoodem, přejněji s Tollywoodem. Ta odlišnost mě bavila. Nechybějí skvělé taneční scény uprostřed filmu, zpívaný doprovod příběhu ani velkolepé akční scény. Často lepší než západní Avangers apod. ()

kopecek

To co moje oči právě teď viděli můj mozek absolutně nechápe. Nikdy jsem neviděl bollywoodský film a tohle je tedy, alepoň myslím, můj první. Kam se hrabe nějaký superman či jiní hrdinové. Pravý hrdinové jsou Ram (Ram Charan) a Bheem (N. T. Rama Rao Jr.) a já bych chtěl být jako oni. Nejen že skvěle tančí, zpívají (Naatu Naatu je fakt banger), bojují, ale oni dokonce překrucují fyziku. Bejt taková alfa a mít takový rizz to bych chtěl taky. Krom toho vizuál přitažený za vlasy, nejvíce CGI zvířata jaké jsem doposud viděl, akční scény beroucí dech a tolik slow motion scén jsem asi v jednom filmu nikdy neviděl. Já si to užil a smál jsem se od ucha k uchu. Ano, nejde to srovnávat z hollywoodskými filmy, ale tak to má prostě být. Je to něco úplně jiného. Takže: Vizuál- 8/10, Kamera- 8/10, Hudba- 9/10, Výprava- 7/10, Herecké výkony- 8/10 ---> Celkem 8/10 ()

coulismoulis

Emoce po shlédnutí = rrrrr, tedy mírné rorhořčení s pozdvihnutým obočím. Nebudu rozebírat nepovedené VFX nebo ahistoricky necitlivý přístup k dobové látce, na to už tak nějak za ta léta filmů o období kolonizace oko nechtěně přivyklo. Co se mi zde opravdu příčilo: __ Za prvé velmi (!) hloupé karikatury bílých sadistů. Britští uchvatitelé bezchpochyby byli kruté nestvůry, tohle vyobrazení z nich ale dělá tupé neherecké panáky a znevažuje v podstatě celou dějinnou kapitolu útlaku. Vojáci z Lagaan (2001) byli oproti těmto ještě na úrovni shakespearovských herců / hereček – tedy si můžete obrázek udělat sami. Jo, tak špatné to je. Aamir Khan tvůrčímu týmu očividně dobře poradil, není náhodou, že mu v titulcích děkovali. __ Další výtečník, který dostal pochvalu, byl Karan Johar. A tímto se dostáváme k druhému problému. Muslimové. V první třetině filmu si hindu hrdina na sebe bere kostým muslima, aby nepřátele ošálil. Slovo kostým už mluví samo za sebe. Muslimové sice nejsou negativně vyobrazeni, nicméně se s tokem děje úplně ztratí. Prostě zmizí... Najednou je všechno kolem čistě hindu. Bombastické zjevení = vtělení Rama, který hříšníky rozdrtí, tomu jen dodává potvrzení správnosti. (Mimochodem jde o jižanský film, proč Ram a ne Šiva? Úlitba lokalizaci do Dillí? Pak by se měl spíš zjevit Alláh, no ne?!) __ Za třetí balíček nespokojenosti s takovými „podružnostmi“ jako stereotypní ženské postavy (3 kusy), mdlá až tuctová hudba (jak mohl tvůrce Baahubaliho skvostných hitů zplodit toto?), Ajay... atd. __ Klady bohužel nevidím skoro žádné. Jednoduchý scénáč zkomplikovaly mnohé nelogičnosti tak, aby se délka dostala přes 3 hodiny. Všudypřítomný řvavý nacionalismus je velmi obtěžující, ruší jakoukoli snahu o atmosféru. Myslím, že se najdou lepší filmy, i z ranku akčního, i z ranku národní hrdosti. ()

AmunRa

Superman je z jiné planety, Hulk schytal dávku záření, ale Raj a Bheem podávají výkony zcela mimo reality jen tak sami od sebe. Film je po indickém způsobu přeplácaný, bombastický a místy bizardní. Tématem filmu je ostrá kritika kolonialismu a podpora současné vlny hinduismu je sice dobře zapracovaná do děje, přesto velmi výrazná. Oba hlavní hrdinové jsou výborní v hrdinské poloze, ale v rovině mužského přáteství už to tak dobré není. Oba se profilují jako silné individuality s cílem, ke kterému doslova kráčejí přes mrtvoly a nějaké neplánované přáteství do tohoto scénáře nezapadá. Kapitola sama o sobě jsou Britové, kde guvernér je vykreslen jako zdatný oponent obou hrdinů oplývající inteligencí a duchapřítomností, zatím co jeho žena je jen prostá sadistka nenávidějící místní obyvatelstvo. Z dalších britských figurek vyčnívá jen dívka Jenny, jejíž postava je trestuhodně podceněná. Očividně se zamiluje do Bheema, ale tento vztah není nijak rozveden, i když si o to vztah mezi britskou kolonialistkou a místním superhrdinou vyloženě říká. Celkově zábavné panoptikum, pokud překousnete šílenou tříhodinovou stopáž a tradiční taneční čísla. ()

JKB

S.S. Rajamouli sa opäť prekonal a po naozaj dobrej dilógii Baahubali dostávame o čosi serióznejší, dejovo prepracovanejší, herecky, efektovo a stuntovo lepší RRR. Samozrejme nesadne každému no mne filmovo znechutenému hollywoodskou manufaktúrou sadol v každom aspekte.  Od celkovej epickosti až rozprávkových bojových scén sprevádzaných neskutočným soundtrackom po nečakane vážne,  dojímavé okamihy a naozaj vtipné scény, je táto žánrová všehochuť s prímesou histórie naozaj vydarená. ()

Sopholojong

Ultrapateticky, megagycovy, odrovnavajucimi vizualnymi eskapadami prezraty, bollywoodsky videoklipovy maglajz k indickej "hoooo-aaaa-haaaa" ludovej hudbe a tanecku, ktorych tu je paradoxne malo. Zanrovy mismas na entu - vojna, drama, romantika, akcia (z ranku sci-fi), dobrodruzstvo, buddy kriminalka, jeden muzikal, horror (spusta krvi), komedia (patetizmus) - chyba nieco? Nie, aj na politiku sa nezabudlo... Uvodna bitka s protestujucimi, lov na vlka a tigra, horiaci most, prepadnutie britskeho sidla so "zvirencami", jeden (chlapec!) proti vsetkym vo vycvikovom stredisku, utek z popraviska, zaverecny "clash" v horiacom lese (tie granaty su aka "rambovska" parada) - najlepsie akcne sceny od Matrixu - skoro! Nebyt toho obsahoveho a hereckeho odpadoveho hospodarstva (ked ti dvaja zacnu na seba upierat tie teple, alebo neskor vycitave pohlady, tak som sa skoro "dosikal" od smiechu, po ustipnuti hadom som uz len nevriacky krutil "gebulou", zo spievanky pri bicovani mi skoro zabehlo). Ak sa niekedy pouziva fraza "videny hruby zostrih filmu bez pridanych efektov, ci filtrov", tak tu to plati presne opacne "videne specialne efekty  a ine oku lahodiace cacky" bez obsahu a hereckeho predstavenia. Kadejake americke (!) ceny za efekty, zvuk, ci hudbu ma vobec neprekvapuju, ale nominacia na Globus za zahranicny film je uplne mimo. A ta moja "sestdesiatka" je totalnym kompromisom medzi obsahovo-hereckym odpadom a audiovizualnym obzerstvom z inej planety. PS: V Hollywoode s tymi ich hereckymi a technickymi narokmi by toto stalo 5 miliard dolarov. :D ()

Kritickej

7/10 No, co k tomu říct. Tohle zkrátka musíte zkusit. Je to jiné, hodně jiné. A i když převažující pocit při sledování je výsměch tvůrcům (hlavně scénář je jedno obří mega klišé), moc rád jsem to dokoukal. Kupodivu, ta akce, kvůli které jsem si to pustil, mě zdaleka tak neoslovila jako jiné stránky filmu. ()

tuctovychlap

tak takto nejako si viem predstaviť a) náborový film pre vstup do národnej domobrany / b) epos o vyhnaní Maďarov spod Tatier dvojicou Jánošík a Štúr / c) proupegejšn densin´ (rozumej záverečný bujarý indy hip hop) o slávnych Slovákoch, kde by ich oslavovali ako železných mužov z každej chatrče..od Svätopluka, cez Pacha a Štúra po Hlinku a ktovie, možno by sa pridali aj Pospíšilová Čelková a Valachová..ako trojhodinová romantická akčná jazda s lietajúcimi tigrami pobavila.. ()

Kyrgyzstanec

4 hvězdičky za jednoduchý nářez se silnou myšlenkou. Půl hvězdičky dolů za nacionalistickou propagandu, tj. vykreslování reálných lidí jako primitivního démonického zla. Půl hvězdičky za bizardní muzikálové úseky, co vypadají, že míří na fanouškovskou základnu Kouzelné školky. ()

Vreckovka

Vsak aj 4* preco nie. Celkom dobre spracovane, je to akcne a pre mna to bolo velmi zabavne. Len 3h je fakt overkill + to ma niekolko svojich much. Ked to clovek berie s nadhladom, tak sa celkom dobre zabavi ()

jarmil8

Britové nemají v Indii v roce 1920 na práci nic jiného než terorizovat Indy a unášet jim šikovné holčičky, aby se staly součástí jejich fraucimoru. No a to neměli dělat, páč mírumilovný národ si pro ni pošle svého "Pastýře".  Ten, něž zničí půlku Dillí, se seznámí se svým protivníkem tak nějak ve stylu Zkrocené hory. Jisté zmatení nastane, když potká jeden z nich britskou slečnu, ale vlastně to překoná během jednoho tance, a dívka z toho také nemá žádné trauma, tak jako si pamatujeme odjinud. Masakr na slavnosti, zlom v ději, nějaké to mlácení motorkou a po třech hodinách je konec ani nevíte jak. ()

mullerad

Bollywood predstavuje epický veľkofilm, ktorý svojími špeciálnymi effektami dokonca preskočil sériu Fast and furious, a to som považoval za vrchol! Napriek absurdite niektorých scén, a že ich je fakt hodne, mi liezla na nervy stopáž, ale koniec človeka po nudnejšej časti opäť vykopne z kresla. Aj keď sám kývem hlavou na svojím hodnotením, mám pre Indické filmy slabosť, a som rád, že mi tento počin neunikol. Baahubali bol podľa mňa lepší! ()

Jenda1cz

Málo políben indickou popkulturou dávám 5 hvězd, protože pro mě celý ten koncept byl nesmírně nový a zajímavý, leč nepopírám, že to prochází spíše ty vyšlapané cestičky. Bez spoilerů řeknu, že posledních 30 minut dost přehnali, i když je to pořád jen 1/6 z 3 hodin zábavy (kterou jsem si rozdělil a dodíval se později). Co někdy marvelu chybí a tady to je? Zaprvé se tu protagonisti nesnaží zachránit celý svět, jejich motivace jsou jasné a ušlechtilé. Zadruhé tady funguje silné přátelství, kterému jsem naprosto podlehl. No a zatřetí indické tanečky. :)) Ne, doopravdy, možná ubrat krve a násilí, jinak jsem narámně spokojený ()

CreepyJoe

Zařadit tohle mezi historický filmy, může leda tak bezmozek, a proto mě vůbec nijak neuráží a nepřekvapuje, že se tak na ČSFD a jinde děje(tam by nejspíš zdejší galérka zařadila i fantaskní Putinovo projevy jak že to vlastně v historii skutečně bylo). To že má tahle patlanina 79 % na ČSFD mě opět nepřekvapuje, protože kupodivu člověk fakt neví co si má o tom myslet a upřímně řeknu, že Marvelovy chcance mají těžkou konkurenci, protože indičtí super hrdinové neběhají v trapných kostýmech a nestydí se za své ksichty a sem tam hodí super taneček nebo zazpívají. Vzhledem k tomu jakou "kulturní" krizí trpý americký filmy a blockbusterový západ obečně, a že se točí skutečně jen marvelovské chcance, považuji hodnocení filmu jako výsledek odrážející tento úpadek, hele fakt nic lepšího prostě se už netočí a tohle byl fakt nejlepší film z roku 2022 co jsem mohl vidět. Pojďme si to nějak teda shrnout. Indové by rádi zasloužili po svém "Pražském povstání", Vietnamu nebo Varšavském povstání a nějak jim přestalo vonět, že si to na mocné Anglii, vlastně vybrečeli, vyfňukali, ukňourali, propodržtaškovali, propodlízali až se konečně vykňourali svobodu na britské vládě, které po druhé světové jejich kolonie zajímali vůbec nejméně a tak svorně indickým podržtaškám a uplakánkům a profesionálním kňourům, dali jasně na jevo, že se s nimi již v jejich Impériu už nepočítá. Indové by rádi tento obraz změnili a tak film ve finále nabývá grády a je oslavou naprosto odporného indického nacionalismu, hraničícího s  krajním fašismem(nebo klerofašismem), překrucování historie(což k fašismu patří "vojenský mýtus") a člověk měl občas takové záchvěvy jestli se náhodou fakt nedivá na dokument o militantní kultuře nacistického Německa. Pokud někdo přeci jen váha, stačí se podívat, že téměř každá scéna kde Ind je v interakci s bělochem, vypadá jak záběry z propagandistického nacistického, zakázaného filmu Věčný Žid, indický rasismus a xenofobie jsou všudy přítomné celým filmem. Být negramotným Indem živořící uprostřed skládky nebo z toho co vyžebrám po turistech, ihned získám přesvědčení, že s tou bílou chamradí by se mělo zatočit v globálním měřítku. Závěrečné scéna plná zbraní a veselých tanečků připomínající nacistickou manifestaci, za doprovodu obrazu historických a náboženských(?) postav, s militatní písní na rtech, je už totálkní bizár a je to pomlesnou trešničkou na dortu a člověk se slzou v oku si pak řekne stálo to  za to! ***** Ps: Film je též jasným důkazem že pojem "white supremacy" je pouhý urban myth, protože kdyby něco takového existovalo, tak se herci bílé barvy pleti nesniží k tomu hrát v tomhle škváru :D ()

bul

Teda nevim jak tomu můžete dávat všichni tolik hvězdiček. Takovej nepovedenej Bollywood a má to 75%, to jste nikdo neviděl film Ašoka z 2001, který má 65%, a je daleko lepší (i když v horším rozlišení) než tohle. Tohle je taková kravina, hlavně v rámci těch soubojů. Efekty taky nic moc, snad jen 1 hvězdičku za kameru. Scenář je taky předem evidentní, takže se ve filmu odehrává, co divák očekává a to je docela dost velká nuda. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson