Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvorcovia:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (viac)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

Jane18CZ

První dva díly mi totálně vyrazily dech a myslela jsem, že to nerozchodím. Tohle bylo i na mě dost silný kafe a že já vydržím ledacos :-D s každým dalším dílem to ale bylo nudnější a nudnější, příběh povrchní, nic se nedotáhlo do hloubky, natož do konce. Spoustu zbytečných scén a čas se vlekl a já si jen říkala, ať už to skončí pro boha... takže na druhou sérii se nejspíš chystat nebudu, tenhle seriál nemá víc co říct. A když se ohlédnu zpětně, ani žádnou pořádnou zápletku neměl (jak říkám - plítký příběh) ()

ancientone

Je to deziluzívne, frustrujúce, temné, ambivalntné, občas štýlové a "cool"... je to stredná. Sam Levinson sa vo svojej detabuizujúcej sérii, ktorá si nerobí žiadne ilúzie a falošné predstavy, stáva tým, čím bola Amy Heckerling (Fast Time at Ridgemont High) pre roky 80te, Clark a Korine (KIDS) pre roky 90te a Terry Zwigoff (Ghost World) pre nulté roky. Načatie coming of age žánru aktualizovanými témami a mimoriadne temnou, pochmúrnou vizualitou nie je iba trendom ani manierou, ale citlivým pochopením podstaty ducha doby a jeho požiadaviek na prilehajúci vizuálny jazyk. Euphoria navyše nakopáva zadočky všetkým netflixovým Koncom skurvených svetov, Sexuálnych výchov a Divnoláskovým Alexom, wannabe autentickým a taboo-breaking projektom, ostávajúcich mentálne a ideologicky nejednu dekádu pozadu. ()

Handle

1. SÉRIE (85 %): Oceňuju počiny, které vypráví o tématu, se kterým se vlastně ani trochu nedokážu ztotožnit, ale díky impozantnímu zpracování mě dokážou naprosto pohltit. Přesně to jsem cítil z Euforie. Bál jsem se, že budu sledovat nějakou rádoby cool artovinu o spratcích, co fetujou, ale postavy jsou tak skvěle napsané, že jsem se až sám divil, jak mi vlastně všichni byli sympatičtí. Navíc je to ve všech ohledech opravdu působivá i odvážná filmařina plná invence a nepředvídatelnosti. Pravdou však je, že seriál ve druhé polovině občas lehce ztrácel dech a do naprostého nadšení mi ještě trochu něco chybělo. A od finále jsem čekal opravdu víc. Každopádně solidní 4* a velká natěšenost na druhou řadu. ()

borec999

Láska,drogy,sex,sociálne siete,LGBT. Kľúčové slová a motívy Euphorie, seriálu, ktorý veľmi autenticky a hlavne- vizuálne pútavo(skvelá réžia a kamera) ukazuje čo trápi, ovplyvňuje a zaujíma dnešných teenagerov. Pri tomto zobrazení si Levinson neberie servítku pred ústa a veľa scén bude pre staršiu generáciu divákov kontroverzných a pri porovnaní s ich vlastnou mladosťou priam až neuveriteľných. Postavy sú dobre napísané a snáď ešte lepšie herecky obsadené. Hunter Schafer predviedla herecký debut ako hrom, Zendaya si u mňa pripisuje prvú úlohu, ktorou si výraznejšie získala moju pozornosť a aj všetci menej známi herci hrajú vynikajúco. Veľa postáv je aj napriek viacerým záporným vlastnostiam sympatických, každá z nich je podobne ako reálni ľudia svojim spôsobom iná a zaujímavá a každej z nich máme venovaný 1 samostatný diel. Jednotlivé diely šlapú, plynule na seba naväzujú a je veľmi ťažké sa od seriálu odtrhnúť a nepozrieť ho na jeden záťah( u mňa veľké plus). Podobne tématicky ladený Sex Education od Netflixu mi sadol ešte o niečo viac, takže preto 5. hviezdu po 1. sérii zatiaľ nepridám, ale i tak HBO bez debaty vyprodukovalo jeden z najlepších teen seriálov pre teen divákov ever (naozaj si ťažko predstaviť niekoho staršieho ako 40-45 rokov, že by podobný seriál dopozeral). Teším sa na 2. sériu. 85% ()

dubinak

1. série Tenhle seriál se mi nelíbil z toho morálního hlediska už od pohledu a v podstatě byl ještě mnohem neúnosnější, než jsem si myslela. Všechno tady je tak kruté, syrové, nekompromisní, explicitní, nevhodné, ale v dnešní době naprosto reálný a dost možná i rutinní denní chleba ne jednoho amerického teenagera. Tenhle seriál vás nasaje do svých spárů a vyflusne totálně vyždímané až v poslední minutě posledního dílu. Hned po prvním díle jsem si řekla, že tohle je na mě moc real, tohle prostě nedám, to už radši budu koukat na něco, kde lidem vytahují střeva a budu z toho mít míň černé svědomí. Po delší pauze jsem se ale k projekci vrátila a už mě to nepustilo. Každý díl je prosáklý tou největšá hnusotou, kterou si lze představit. Je tu zobrazeno všechno, od toho, jaký pojem o kráse dnes mají mladé holky přes nejistotu ve vlastní sexuální orientaci,cpaní se drogami místo oběda a následné absťáky, které narušují rodinné vztahy, až po natáčení si domácího porna. Je tu násilí, je tu sex, jsou tu drogy, manipulace,je tu všechno, nad čím v televizi kroutíte očima a říkáte si, že jsou n to ty děcka ještě moc malý. Každopádně, Euphoria není pro slabé povahy a vyjebe s vámi tak, že ještě budete rádi, že máte docela nudný život. To celé podtrhnuté neskutečným hudebním podkresem od Labrintha, který brutálně sedí k veškeré zde prožitě náladě a úžasným psychedelickým vizuálem doplněným skvělým vyprávěním od Zendayi. Na tohle fakt vzpomínám a před druhou sérií si dám asi repete. ()

• Scéna, v ktorej sa Rue (Zendaya) a jej mama (Nika King) hádajú, je celá improvizovaná. (dwdb)
  • Seriál je založen na předloze ze stejnojmenného izraelského seriálu Euphoria (od r. 2012), který byl velmi neúspěšný a po 1. sérii byl zrušen. HBO verze však i v Izraeli slavila velký úspěch. (Pavian)
  • Vo flashbacku, v ktorom Rue (Zendaya) vysvetľuje, že si nespomína na nič z veku 8 až 12, prejde okolo nej mladý Nate (Jacob Elordi). (dwdb)

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Loni v listopadu se na představení příštích projektů ze stáje HBO její představitelé holedbali tím, že třetí série úspěšné Euforie je v odklepnuta, v přípravách a na obrazovky chtivých náctiletých… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)