Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

Gemini

Nehledě na "lehkou" a "nevtíravou" propagandu a na to, že všechny oběti zastřelení zřejmě zemřely na šok (žádná díra po kulce, žádná krev, nic - vzpomeňte si třeba na jeden z prvních dílů s Banderovci), jde bezesporu o zajímavý počin. Přece jen jakože třicet let sledovat vývoj jednoho hrdiny, i když tam toho kvalitního herectví moc není, to si zaslouží ocenění. A některé díly opravdu stojí za vidění, i když zrovna ze Studny jsem moc na větvi nebyl. Zkrátka a dobře legenda, která filmových kvalit v "globálním" srovnání zas tak moc nepobrala, a těží z dobového kontextu, "uměleckého záměru" a okolností svého vzniku. Atmosféra se "Majoru Zemanovi" upřít nedá, i když je vždy dosti značně tendenčně upravena. Prostě ať se na to podíváte z jakéhokoliv úhlu, je tam vždycky to velké ALE nebo I KDYŽ. ()

dobytek

Samozřejmě, že je to plný propagandy, ale fakt nechápu, že všichni tak nenáviděj akorát 30 případů Majora Zemana. Můžete klidně nadávat v diskuzích a komentářích tak u 90% československejch filmů a seriálů natočenejch v době normalizace, protože propaganda byla přítomná skoro ve všech. Podle mě je trochu škoda, že seriál je plnej chyb, který diváka vyloženě bijou do očí. Ono opravdu nevypadá moc věrohodně, když se případ odehrává někdy v 50. letech a natáčí se na ulici, která je plná žigulíků. Podobný chyby se daj najít snad v každym dílu. I když vzhledem k tomu, že seriál se odehrával v období od r. 1945 až do r. 1973, je to asi opravdu dost složitý, aby ve všech dílech byly 100% dobový reálie. Blbě taky působí různý střídání záběru den/noc nebo zataženo/slunečno. Jinak myslim, že Majora Zemana asi viděl každej, takže nemá cenu se o tom nějak zdlouhavě rozepisovat. Úroveň dílů je dost nevyrovnaná. Některý díly jsou vyloženě nudný a nezajímavý, některý fungujou jako nechtěná komedie a některý i z dnešního pohledu maj určitou kvalitu. Pro mě je to tak na rozhraní 2 a 3 hvězdiček, ale za tu hromadu chyb se přiklonim spíš k nižšímu hodnocení. Nicméně oproti dnešní seriálový tvorbě typu Ordinace v růžové zahradě nebo Letiště, je Major Zeman ještě zlatej. Jinak nejzábavnější díl asi Mimikry a největší píčovina Klauni. ()

S.Quentin QUALE

Dvě hvězdy za pár perfektních nezapomenutelných dílů (ikdyž ony jsou nezapomenutelné všechny, že.....). Naproti tomu některé jsou vyloženě komunistická sračka k zblíti, přesně podle jejich zaplivané ideologie. Kontroverzní, vhodné jako odstrašující případ, nebo nutno vybrat si pouze některé díly.. No tfuj! ()

Omnibus

Nehodnotitelné...Tak, samozřejmě že je to jako celek propagandistický škvár nejhrubšího zrna. Ale třeba takové Mimikry? Tak tady tvůrci dílu mohli jak lvové bít o mříže svými vysokými čely - "kdepak jsme, soudruzi, asi udělali chybu... ?" :-D Prvoplánová agitka mající za cíl zúčtovat s vlasatými hašišáky a podobnými rozvratnými živly,a jejich hnusnou, zavrženíhodnou a socialistické zřízení podkopávající muzikou se poněkud minula účinkem. Ba hůř. Zdařilou píseň "A červi se rozlezou... bič boží je vyžene !" si nadšeně notovali u táborových ohňů i po hospodách čtyřkách všichni „pionýři“ od Šumavy k Tatrám! Já samozřejmě taky :-) A hašišák Lábus byl boží... A Studna? Darmo mluvit... Taky jste pak ve škole strašili holky kýváním ruky před tělem, jako my ? Ale pak večer doma, to už mi bylo ouvej, při bedlivém sledování otce, jestli nezačíná být poněkud neklidný ... ;-) ()

Gilmour93

Kdyby se v 45´ nezastavili Rusové u Berlína a pokračovali na Londýn, měli bychom nyní možná i 30 případů Bodieho a Doyla.. Goebbels si v pekle nad tou brilantní formou propagandy mne spokojeně ruce, starej Brůna mu štípe dříví pod kotel a člověk zajímající se spíše o formu než o obsah může leda tak ocenit na svou dobu ucházející filmařinu, při které však chvílemi stejně neví, jestli se má tomu, co vidí smát a nebo brečet. Bič boží nepomáhá a rudí červi se zase rozlezou.. ()

• Od druhé série se začal objevovat komentář Milana Friedla, ten má překlenout zdánlivé nelogičnosti v čase i místě, na které není prostor v příběhu, a tak je vzájemně pospojovat. (sator)
  • Diel "Bestie" (1949) je natočený podľa skutočného príbehu sériového vraha Huberta Pilčíka. K procesu s falošným prevádzačom, ktorý v rokoch 1948 až 1951 zabíjal a okrádal ľudí túžiacich po živote v slobodnom svete, však nikdy nedošlo. Dňa 9. septembra 1951 sa v cele uškrtil dvoma vreckovkami. Pilčíkova hlava potom bola z neznámych dôvodov oddelená od trupu a uložená v plzenskom Ústave súdneho lekárstva, kde je dodnes. Po Pilčíkovej smrti sa objavila informácia, že bol tajným spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti v rámci akcie Kameň. Jej cieľom bolo odhalenie ľudí pokúšajúcich sa o ilegálny prechod hraníc. (Raccoon.city)
  • Dva diely seriálu boli kompletne napísané, nikdy ale neprešli prvou klapkou. Jeden z nich sa mal volať Otevírání hrobů. Celkovo nerealizovaných scenárov bolo podľa dostupných informácií minimálne 16. Niektoré z nich ostali iba v štádiu námetov, iné už boli pripravené k natáčaniu, lenže sa neskôr nahradili inými.
    (Raccoon.city)

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)