Příběh inspirovaný skutečnými událostmi 50. až 70. let minulého století. Honza Steiner nebyl žádný drsňák ani grázl. Byl to jen kluk, který měl smůlu, že se ocitl ve špatnou dobu na špatném místě. Na šikmou plochu se dostal shodou nešťastných osudových náhod. Výchovu Honzovi poskytly dětské domovy, pasťáky a nakonec kriminál. Vedl dlouhou, nevyhlášenou a pravidly právě neoplývající válku s důstojníkem veřejné bezpečnosti. Konflikt vyvrcholil zinscenovaným honem na Honzu, který nešťastně zastřelil svého úhlavního nepřítele a byl za to odsouzen k trestu smrti. (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

I já musím uznat, že tohle se povedlo. Hlavní hrdina byl pěkný hajzlík už od dětství, no ten fízl byl ještě mnohem větší zmrd, co ho nenechal vydechnout a dopadlo to, jak dopadlo. Pro oba špatně…Mělo to zajímavý scénář, dobrou atmosféru a solidní herecké výkony – co víc si divák může od českého televizního filmu přát. Jan Dolanský podal velmi dobrý výkon (snad nejlepší, co jsem ho zatím viděl hrát – taky si během natáčení našel svou životní a osudovou lásku (Lenka Vlasáková), Petr Motloch si toho hajzla (fízla) zahrál taky dobře. Bylo to v mnoha směrech drsné, ale dobře natočené, takže v tomto případě neváhám dát nadprůměrné ohodnocení. ()

Martin741

Ani som nevedel, ze reziser Jiri Svoboda /Zanik samoty Berhoff, sametovi Vrazi/ je rocnik Lemmyho Kilmistra - 1945. No nic, aj daco k filmu : drsny pribeh zaujme, dialogy na urovni, akurat skoda, ze v strede sa nenachadza ani jedna zapmataniahodna scena, a dialogy sklzli do priemeru, ba dokonca dio vatovo planeho plkania. fakt ako ten stred, je priemerny a dost nudny, ale ako celok na urovni, rezisersky slusne . 70 % ()

farmnf

Tuze dobré (chtěl jsem si rýpnout-soudruhu Svobodo) ale na tomhle filmu je vidět, že s nadáním a profesionalitou tvůrce vůbec nesouvisí to, že politicky může zblbnout a utrhnout si před celým národem šli-jak by řekl Jára Cimrman. Smutná pouť Hanse životem končící jeho popravou je film plný myšlenek a pohledů do naší minulosti. Na otázku, kdo za to může lze v něm těžko najít odpověď, protože asi žádná není. Moc se mi to líbilo, žádnou chybu jsem na tom nenašel, snad malou výtku-chvílemi až moc akční, možná proto, že doba si to žádá. ()

Ivoshek

Svoboda patří k lepším českým režisérům. Je škoda, že česká produkce nebude mít nikdy peníze na to, aby točila krimi filmy v tom velkém americkém stylu. Věřím, že tam by se mohl Svoboda ukázat naplno. Udělení milosti je film udělaný tak nějak navíc, dával se na DVD jako bonusovka k Sametovým vrahům, a i díky tomu jsem ho vůbec viděl. ()

Jenda1

Po filmu Zánik samoty Berhov nejlepší, resp. nejsilnější Svobodův film. Trochu tomu nerozumím - komunista a natočil takhle silnej film o politickém útlaku KSČ proti lidem kteří se vlastně ničím neprovinili. Film je v půjčovnách jako bonus k Sametovým vrahům, doporučuji půjčit, na Sametové vrahy zapomenout a pustit si jen tento dokonalý a mrazivý příběh. ()

• Natáčelo se i v bývalém dole Gabriela v Karviné a na karvinském Masarykově náměstí. Natáčení exteriérů probíhalo také ve městě Příbor na Novojičínsku. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)