Humorne ladená rozprávka o tom, čo sa stane ak draka neporazí udatný princ ale obyčajný Janko. Radosť zo záchrany princeznej netrvá dlho, ženíchom sa má stať miestny dedinský chlapec, ktorému okrem záplat chýba aj slušné správanie. Pricezná utečie za skutočným princom Egonom, zisťuje však, že nie kráľovský titul, ale dobré  srdce, je to, na čom záleží. (RTVS)

TV spot 1

mchnk

V rámci režisérových pokusů a omylů, tedy štědrovečerních pohádek za posledních několik let, beru toto jako úspěch, proto po čase přidávám jednu navíc. Velmi povedené propojení humoru a skutečně pohádkového příběhu, který se sice dizajnem nikterak neliší od jiných jeho filmů, ale herecky povedené, skoro všichni. Hlavně má oblíbená Ivana Uhlířová dokázala své malé roli opět dodat vynikající šarm, baví mě s ní každý záběr. Pohádka, na kterou se v tomto ročním období upřímně rád podívám, jak v českém, tak i slovenském znění. ()

Adam Bernau

Obě společné pohádky scénáristy Hudského a režiséra Janáka alternativním způsobem rozvíjejí známou zápletku, v níž hrdina sice zabil draka, ale vysvobozenou princeznu si má vzít nějaký podvodník. Jak to bylo v Korunním princi, viz v mém komentáři k němu. Zde v Princezně a půl království je výchozí otázka, jak to asi mohlo "doopravdy" být. Hudský si tuto otázku zodpovídá zcela správně: vysvobozená aristokratka se Honzovi poděkuje, počastuje ho nějakou odměnou, ale brát si toho burana za muže? Nepředstavitelné. Takže nápad opět dobrý, jeho provedení oběma herci rovněž dobré. Bohužel nic víc. Ve svém prvním pohádkovém scénáři, byť nikoli dokonalém, rozpracoval Hudský svůj námět natolik rozkošně, že dokonce ani režisér Janákova formátu ho nedokázal zkazit a výsledná pohádka Korunní princ je možná nejlepším filmem, jaký kdy natočil. Žel u tohoto úspěchu zůstalo. Následující Hudského pohádka (s jiným režisérem) byla zoufalá a tato letošní je - nijaká. Janák zůstává Janákem, takže jsme tam, kde jsme byli před Korunním princem. Princezna a půl království sice není tak trapná a pitomá jako třeba Princezna a písař nebo Pravý rytíř, ale na rozdíl od nich je zase zoufale nudná a prázdná. Ale strašně. Což ještě zdůrazňuje impotentní Eben, jemuž nikdo neřekl, že hraje ve filmu a nikoli v televizní soutěži (to ho mám rád, kdysi mi připadal opravdu zábavný a zrovna tato role mu mohla velmi slušet). Podobně nejapný (další můj oblíbenec) Myšička. Většina prostoru, děje a detailů je podřízena - ať to stojí, co to stojí - dvěma přebujelým nápadům: velmi chabě zdůvodněné výuce etikety a postupně stále otravnější Egononanii. Naopak je velmi dobře dějově pojat motiv postav, s jejichž (až nepravděpodobnou) úctou k zákonu je zlý vládce konfrontován (velitel, kněz), to je ale asi jediný kvalitní dílčí prvek. Jen sem tam to má nějaký drajv: celkem nadějný začátek, pak moment, kdy si Honza vezme na Egona kladivo a oddávací jízda v kočáře. Úplně marné nebyly ani scény s Honzovými rodiči. Josefíková s Lexou v pohodě, Kramár jako král slušný, okrajový Maděrič nádherně přesný. Dokonalá Uhlířová chybí v titulcích, což je trapné a pro filmovou "kariéru" této vynikající herečky takřka symbolické. ()

Wysch

Ruml na pána. Evička už, sorry, na princeznu nemá, a Prachař tak láskyplně přehrává, až si bere vlastně hlavní roli. Celkem cringe scénář a dialogy, ale - protože jsem na Štědrej večer hákoval - se to na druhej svátek vánoční dalo zkouknout i najednou. Eben hrůza btw. Protože 50% jsou u mě tři hvězdy, tak tři hvězdy. ()

dyfur

……tak dabovaná česká rozprávka - to ozaj hneď zvýši úroveň.....to ozaj len tupé hlavy mohli navrhnúť a tupé hlavy sa riadiť takým nezmyslom ako dabovať české filmy.....to uráža a znižuje kvalitu filmu....veď ten Marek Eben - ma svoj osobitý prejav a tu ...hrôza...celkovo rozpávka hooodne riedka - nevýrazný hlavný hrdina -skoro menšieho vzrastu ako princezná....Maroš Kramár hrá svojho klasického kráľa-bez výrazu ako vždy v tejto "královskej" polohe....záver-bieda..... ()

Slarque

Ze začátku to vypadalo docela nadějně. Honza s obrovskou palicí vypadal jako komiksový superhrdina, jenže to vypadalo, že v dalším kole se bude muset utkat s dvorní etiketou. Příběh pak ovšem překvapivě uhnul, aby ukázal, že největším hlupákem tu je ve skutečnosti zachráněná princezna. Eva Josefíková sice je princeznovsky krásná, ale tady jí scénář hází moc klacků pod nohy. Se scénářem musí zápasit i padouch Jakub Prachař. A hudba ve své všudypřítomnosti dokáže být chvílemi až otravná. Takže zábava převažovala hlavně díky vedlejším postavám, jako je manželská dvojice Ondřej Malý a Pavla Tomicová. ()

• Honza (Matouš Ruml) nazve svou hlavní zbraň po závěrečném souboji kladivem, přitom jde o palici a jako původem vesničan by to měl přirozeně znát. (Petsuchos)