Agatha Christie's Poirot - Season 10 (2005) (séria)

Detektív Poirot: Záhada Modrého vlaku (S10E01)

(epizóda)
  • Slovensko Záhada Modrého vlaku (viac)

Ruth Kettering disponuje čímsi, čo doslova priťahuje pozornosť nielen najbližších, ale aj pomerne vzdialených príbuzných. Okrem nemalého dedičstva po prípadnej smrti jej milionárskeho otca, vlastní aj jeden z najvzácnejších rubínov na svete. O jej manželovi si jej otec vždy myslel, že je to v skutočnosti darebák rovnako, ako si to jej manžel myslí o jej milencovi. City tu však dávno išli niekam mimo a všetko sa stalo predmetom chladnokrvnej kalkulácie. Ruth sa momentálne nachádza v „modrom vlaku“, ktorý smeruje do Nice. A Ruth v ňom rozhodne nie je sama. Jej manžel, milenec, slúžka a množstvo chamtivých príbuzných, ktorí sa nevedia dočkať prerozdeľovania dedičstva. Situácia sa však radikálne mení vo chvíli, keď je Ruth vo vlaku nájdená bez známok života. Problém však nemá iba Ruth, ale aj jej vrah. Pretože na jeho veľké nešťastie sa do Nice zhodou náhod vybral aj Poirot... (oficiálny text distribútora)

PhillM.

Pokud si koupíte lístek na vlak a uvidíte společně s vámi nastupovat malého Belgičana s nadměrně vyvinutými šedými buňkami a s nezaměnitelným knírem, jeďte raději busem. Skvělý díl, kde sice Agatha používá staré známé osvědčené fígle (falešný klenot), ale to zde konkrétně nijak zvlášť nevadí, potěší i výtečné obsazení (Elliot Gould je zde stejně vykulený jako v Přátelích, nebo Dannyho parťácích), ze kterého vyniká především neobyčejně sympatická a krásná Georgina Rylance. Skvělá je zde i Severoirčanka Bronah Gallagher (mj. Pulp Fiction), která je jednou z těch hereček, které na první pohled zaujmou nezvyklým zjevem (politicky nekorektně řečeno divným ksichtem). Pro mě je to dost možná jeden z nejlepších dílů seriálu. I díky vtipné narážce na konci. "Pojedu teď do Vídně. Zlákal mě Orient Express, jistě jste jím jel už milionkrát." "Non, madame. Ale jednou se jím musím projet." ()

Agatha

Další ze série filmů o geniálním belgickém detektivovi Herculu Poirotovi. Téměř po roce úplně měním své hodnocení. A zjistil jsem, že jak člověk u sledování filmu nemá klid nebo ho pořád něco vyrušuje, tak se vynikající filmová adaptace může zdát nepovedená. Po premiérovém uvedení Záhady modrého expresu na ČT jsem nevěřil komentáři, který jsem napsal v době, kdy tento film vysílala TV Prima. Tu eleganci, božskou hudbu a povedenou zápletku jsem si užíval celou dobu. Knižní předlohu jsem nečetl, takže srovnávat děj nemůžu. Ale jestli se Agathě jevila Záhada modrého expresu jako její nejméně povedená detektivka, tak o filmu se to tedy rozhodně tvrdit nedá. ()

HiddenDragon

S10E01. Serie s Poirotem tusim obsahuje nejake tri filmy, kde se zlocin odehraje ve vlaku. Prvni byl "Plymouthsky expres" (S03E04), pak tento a pak samozrejme znama "Vrazda v Orient expresu" (S12E03). "Modry vlak" zde spojuje Calais a franc. pobrezi - jede pres Pariz do Nice, cili pomerne dlouha trasa, na ktere se muze leccos stat. Zde jsou dve dulezite veci - jednak drahocenny rubin Ohnive srdce, jednak mlada dedicka. No a pak take jedno nevydarene manzelstvi, utajovana rodinna historie a smetanka bez penez, takze motivu a zavadejicich stop je hodne. Divak presne netusi, zda je vrazda cilena, nebo je to omyl ci zasterka, nebot obeti je znetvoren oblicej. Trochu mi prisla divna ta radoby vyssi spolecnost, ktera se ve vile Marguerite neustale jen bavi vecirky a lenosi u more, ale holt asi takovy zivot nekterych bohatych Anglicanu byl. Nejvic zde ale stejne pouta pozornost krasna Georgina Rylance (jejimz se Poirot stane "bodyguardem"), coz je jedna z nejhezcich herecek, ktere se v serii objevily. ()

Petkon odpad!

Vizuální tragédie, kamera naprosto otřesná - snímání zhruba z půl metrové vzdálenosti, v záběrech se víceméně střídaly pouze hlavy, ne opravdu tohle nešlo dodívat do konce, po cca 2O minutách jsem zcela zhnusen vypnul televizor. Příběh tudíž nehodnotím , než takovou obrazovou patlaninu, to si raději přečtu knihu. ()

Stanmi

Agatha Christie zdá se měla slabost pro vlakové soupravy, protože byly natočeny hned tři příběhy, kde podstatnou roli hraje vlak: nejznámější je samozřejmě Vražda v Orient Expresu, dalším je Plymouthský expres a konečně třetím Záhada modrého vlaku.V něm vyšetřuje Poirot hned dvojitý zločin - vraždu bohaté Ruth Ketteringové a také krádež jejího rubínu. Příběh se mi líbil především v tom, že skutečně na první (a ani na druhý) pohled nelze jednoznačně určit, kdo je vrah (a také zloděj), což udržuje napětí až do samotného závěru. Navíc má film také slušnou podporu co se týče herců, protože tu máme kromě amerického herce Elliotta Goulda, také solidní britské herce jako je James D´Arcy, Lindsay Duncan, Roger Lloyd-Pack, nebo tehdy ještě začínající Alice Eve. Navíc se dočkáme i malého odkazu na Orient Expres. Záhada modrého expresu se tak dle mého názoru povedla, protože se může opřít o dobře napsaný příběh a kvalitní herce, jen to nasnímání skrz rozostřené předměty by si tvůrci mohli pro příště odpustit. ()