Tancuj Matylda

• Česko Tancuj Matyldo (viac)

V príbehu inšpirovanom skutočnou udalosťou žije uzavretý Karel (Karel Roden) vo svete poriadku a prísnych pravidiel, v ktorom ostáva len málo priestoru na empatiu. Svoju extrovertnú a bohémsku matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalú barovú speváčku, navštevuje viac-menej z povinnosti. Matylda nečakane príde o byt a Karlovi nezostáva nič iné, ako sa jej ujať. Ich spolužitie je však pre neho katastrofou. Najmä keď vyjde najavo, že Matylda je v počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby. Ako jedno z riešení sa ponúka, že sa o svojráznu babičku postará Karlov syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovedný vetroplach, ktorý pohŕda otcovou prácou exekútora. Spolužitie troch rozdielnych temperamentov z rôznych generácií v spoločnej domácnosti prináša množstvo humorných momentov, ktoré s postupujúcimi príznakmi choroby dostávajú skôr tragikomický nádych. Zdanlivo bezvýchodisková situácia obráti tejto rodine život naruby, ale tým, že sa nevzdávajú, urobia niečo dôležité nielen pre Matyldu, ale aj pre seba. (Bontonfilm SK)

Thane

Já nevím. Když jsem na to koukal, tak se mi to moc líbilo a byl to pro mě jeden z nejlepších českejch filmů posledních asi 20 let, co jsem viděl (což zas tolik není). Jenže to ze mě trochu vyprchává. Vlastně je to hrozně podobný filmu Přišla v noci. Začátkem prostředkem i koncem. Jen to má jiný kulisy (hlavně pochopitelně nemoc) a žánr. Líbí se mi, že to nechtělo být za každou cenu šokující ani zbytečně vyhrocený. Postavy sice nejsou nějak extra zajímavý, ale ani nejsou jednorozměrný a pro každou (kromě jedný) člověk dokáže najít pochopení. Dost naivní je to v tom konci. To se asi v životě neděje. Umím si představit, že to člověka úplně vysaje a postihne veškerý vztahy se všema blízkejma. Ale je je to film a ne dokument. Taky mě konečně po delší době nevadil Roden, kterej mi přijde, že používá pořád stejnou zvláštní dikci, která se prostě všude nehodí. Tak tady se toho konečně zbavil a bylo to jen ku prospěchu věci. Za mě mezi 4 a 5 hvězdama a velká spokojenost. ()

Deebo

Velice depresivní snímek poskytující náhled na onemocnění, které zasáhne nejen pacienta, ale i celé jeho okolí. Film nutí k zamyšlení nad rozhodnutími, které postavy činí. Herecké hlavní duo K. Roden a R. Rázlová velmi silné. Natočeno opravdu zručně. Není moc, co vytknout. Asi nejsilnější český film minulého roku. ()

Filumena

Tento film mne velmi oslovil, mám s tou sviňskou nemocí osobní zkušenost. Bez obětavé pomoci rodiny a ocelových nervů to nezvládnete. Skvělý výběr herců. Eva Leinweberová je doslova kopií paní ze sociálky z našeho úřadu. ()

Kandapanda

"Obyčejný" příběh, skvěle napsaný, který si na nic nehraje, nepřikrášluje, ani není přehnaně patetický. To, že tam je jistá míra sentimentality obsažena, je naprosto v pořádku. Jak jinak by takové téma mělo asi vyznít bez emocí? Krásná, dojemná tragikomedie o racionálním synovi a jeho matce s Alzheimrem. Regina Rázlová za mě osobně toho nominovaného lva pomyslně dostala. Byla neuvěřitelná. Roden jí samozřejmě skvěle sekunduje. Celý příběh stojí na těchto výborně zahraných hlavních postavách. K tomu skvělá režie, střih i hudba. Jediné "chyby", které mě lehce vytrhly z jinak dokonalého filmu byly v obsazení některých epizodních roliček (vrátný v Národním divadle, kamarádi Matyldina vnuka). Naštěstí se tam mihli jen párkrát... Jinak smekám. Za mě silná a povedená podívaná. ()

negativ

Nic proti výkonu Pekové, ale Český lev měl asi být tady. Syrový příběh, který chceš raději vidět, než skutečně zažít. Roden taky pecka. Jako ostatně téměř vždy. ()

leafroller

Fenomenální Karel Roden v příběhu, který je tak plný, že je doslova přeplněný. Hlavním motivem je fatální selhání státu, který vyhazuje desítky miliard za zbytečnosti (jako jsou třeba zbraně) a přitom nedokáže zajistit důstojnou péči o své potřebné, kteří tak musí ničit život svým blízkým a to, aniž by o tom mohli vědět. Dalším motivem je fatální selhání státu, který úmyslně nastavuje zákony ve prospěch lichvářů na úkor potřebných, bez ohledu na všechny okolnosti. V neposlední řadě je potřeba připomenout fatální selhání státu v otázce odborného posuzování potřebných při řízení o přiznání vcelku zanedbatelných sociálních dávek. Vážně nechápu, jak se do filmu stačila vejít ještě analýza rodinných vztahů, které mi přišly tak ukázkové, že to pro mnohé jistě bylo skoro jako pohled do zrcadla minulosti. Nebo současnosti. Podruhé se na to jistě nepodívám, ale jednou to fakt stálo zato. ()

kusl

Budu opakovat ostatní, ale musím. Výborný herecký výkony Rodena a Rázlové. Těžký téma, který se může stát každýmu. Velice dobře natočený, odsejpá to, je to podmanivý a funguje to. ()

Film_fanda odpad!

Nuda nuda šeď šeď. Když netrpělivě očekáváš konec a nakonec se ho ani nedočkáš, protože odcházíš znechucen ani ne po polovině, tak to podle mně není dobrá vizitka filmu. ()

diamond

Velmi povedený film a i když nijak moc v zásadním momentu netlačí na pilu, empatického diváka za srdce chytí a dojme. Vzhledem k vlastní zkušenosti mě donutil zavzpomínat a rekapitulovat. Herecké výkony hlavní dvojice na poměry naší kinematografie velmi nadprůměrné. Raději jeden takový film, než deset jiných prázných a povrchních. Gratuluji tvůrcům a do žánru komedie film rozhodně nepatří. ()

ledu

Konečně po dlouhé době kvalitní český film. Je to sice těžké téma, ale určitě doporučuji. Výborné herecké výkony ústřední dvojice. ()

Lucy39

luxusní herecké výkony a rodinné vztahy vykreslené tak, že velmi realistické, jedno co kdo říká-za mne silný příběh, silné výkony................ a cením, že nikdo nešel do hepáče zachráněnýho psa...  celý film by to shodilo, ačkoliv jsem si to tajně hollywoodsky přála :-) ()

PanXY

První třetina OK, poslední třetina bravurní. Střed jsem musel přečkat, měl jsem pocit, že se vše, co fungovalo, začíná rozpadat - že by alegorie rozpadu osobnosti? ()

Pettte69

Je to teda spíš drama, než komedie. Ale perfektně natočené. Je to doslova koncert Regíny Rázlové, v roli exceluje. Silné téma. ()

Olicsfdias

Tenhle film beru jako velmi hezkou podstu všem, co prožívají těžší chorobu nebo se starají o takto postižené lidi. Aj, když tolik neholduju české kinematografii, tak mám pocit, že se naše česká tvorba začíná zlepšovat, i když zde jsou ještě velké mezery a zažité stereotypy. Mluvím o tom, že pořád v tomto snímku najdeme typické české herecké výkony, které nejsou moc na úrovni. Stylisticky jde však o často poutavý design, který má však taky své stinné stránky, scény, které se nehodí či nejsou tak propracované. Co však velmi oceňuji jsou výkony Karla Rodena a Reginy Rázlové. Ústřední duo herců, kteří dávají filmu právě ten dojem, pro který byl vytvořen. Už jen málo a bude třeba zase světový. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (viac)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)