Na jedné střední škole v Ohiu začne řádit mimozemský parazit, který se zmocnil učitele tělocviku Willise a ovládl jeho tělo. Postupně se zmocňuje také dalších členů profesorského sboru, jejichž chování zcela zásadním způsobem mění. V tu dobu nastupuje do školy nesmělá studentka Marybeth, která se postupně setkává s hlavními aktéry příběhu. Krásnou šéfredaktorkou školního časopisu Delilah, hvězdou školního fotbalového týmu Stanem, odbojnou samotářkou Stokely, ušlápnutého Caseyho Connora a rebelantského propadlíka Zeka, který si přivydělává prodejem drog. Casey a Delilah se stanou svědky toho, jak se parazitem ovládaní profesoři zmocní školní ošetřovatelky, vyslechnou jejich plán na ovládnutí školy a všímají podivných změn v chování nakažených profesorů i studentů a také jejich enormní spotřeby vody. Casey postupně do všeho zasvětí Stokely, která je znalkyní sci-fi literatury a okamžitě parazita odhadne na mimozemský organismus, Zeka, jehož droga se ukáže jako bezpečný prostředek k odhalení mimozemského parazita, a také sympatickou Marybeth. V městečku je stále patrnější vliv mimozemských parazitů. Rádio nefunguje, všude hlídkují vojenské hlídky a zlo se neustále šíří. Podle plánu Stokely se šestice rozhodne najít a zničit "královnu-matku", jenže zanedlouho začnou podezřívat jeden druhého z napadení parazitem. A když se ukáže, že někteří z nich jsou opravdu napadeni, začíná jít opravdu do tuhého. Casey i ostatní, kteří zůstali nedotčeni, se přesto rozhodnou bojovat dál a zachránit svou školu, městečko i svět. (oficiálny text distribútora)

Jacinda

v patnácti, kdy jsem fim viděla poprvé, jsem ho děsně žrala a viděla možná dvacetkrát. teenegerovská horor party s typicky odrostlými středoškoláky ale určitou atmosférou, která se nezapomíná a jeden z mála filmů, který drogy považuje za užitečnou zbraň, kterou by se měl každý žák a student vybavit. A Robert Patrick? Ten si tu roli prostě užívá :-D ()

Tosim

Kevin Williamson bude asi taky dost zajímavej týpek, protože napsal tenhle dost dobrej film, kůl :))) Je to všechno prostě kůl. Od charakterů, které nejsou ploché, jak by se mohlo zdát, přes zpracování, ke všem těm krásným mladým lidem, kteří tam vystupují, až k Another Brick In The Wall, Pt. II., kterážto byla ve filmu použita velmi, velmi kůl, tedy cool :-) ()

KevSpa

Rodriguez natočil film podle cizího scénáře a výsledek je opět skvělý. V první chvíli si řeknete, že to snad nemyslí vážně, ale po druhém zhlédnutí si vychutnáte jeho typický styl, který dokázal vnést i do tohohle veskre komerčního teenegerovského sci-fi hororu. Nadhled ve scénáři Kevina Williamsona opět nemá chybu a ve spojení s Rodriguezem sice vzniká zvláštní "guláš", ale velice zábavný. ()

Dever

Soundtrack Marco Beltrami: 1. Another Brick In The Wall (Part 2) - Class of 99/Layne Staley [4:18] ,2. The Kids Aren't Alright - The Offspring [2:59] ,3. I'm Eighteen - Creed [3:11] ,4. Helpless - D Generation [3:34] ,5. School's Out - Soul Asylum [3:25] ,6. Medication - Garbage [4:08] ,7. Haunting Me - Stabbing Westward [3:38] ,8. Maybe Someday - Flick [3:47] ,9. Resuscitation - Sheryl Crow [3:59] ,10. It's Over Now - Neve [4:01] ,11. Changes - Shawn Mullins [3:32] ,12. Stay Young - Oasis [5:08] ,13. Another Brick In The Wall (Part 1) - Class of 99 [5:19], ()

Necrotongue

Pamatoval jsem si, že na mě svého času film fungoval, a dnešní repríza ukázala, že se po těch letech nic nezměnilo. Přestože mám rád hororový žánr, nezavrhuji ani snímky, které jej kombinují s humorem. Musí to ale být kombinace vydařená. Ani by mě nenapadlo tvrdit, že je Fakulta hororem; ona tedy není ani komedií, protože si tvůrci vzali od obou žánrů jen něco, aby z toho ve výsledku vznikla životaschopná fúze. Nejvíc mě ovšem překvapil fakt, že mi vůbec nevadila silná neoriginalita scénáře. Tvůrci ve filmu ostatně otevřeně přiznávají inspiraci Invazí zlodějů těl, nezastírají, že téměř okopírovali scény z hororové perly The Thing (1982), jejímž jsem skalním fanouškem, a právě tady jsem sám sebe překvapil nejvíce. Zatímco by mě to u jiného filmu vytočilo do červených hodnot, tady mi to nejen nevadilo, ale dokonce mě to pobavilo. Nejspíš to bylo způsobeno tím, že jsem cítil, jak se tvůrci snímku nebrali příliš vážně a chtěli diváka jen pobavit, aniž by si potřebovali připsat cizí zásluhy. Přesně takhle na mě totiž celá tato záležitost působila; jako nekomplikovaná zábava říznutá napětím a několika drsnějšími scénami, u níž může divák v pohodě relaxovat a neztrácet dobrou náladu. Alespoň já jsem to tak měl. / Poučení: U sledování tohoto filmu radši na chvíli zapomeň na drogovou problematiku a školní masakry. ()

• Ve scéně, kde jsou studenti voláni do ředitelny, je jedno z volaných jmen i Thomas Nix. Tommy Nix je ve skutečnosti kamarád, kolega a bývalý spolužák režiséra Rodrigueze. Společně napsali scénář k televiznímu filmu Rychlá kola (1994). (Stocki)
  • Clea DuVall opísala film: "Je to viac ako triler než horor, keďže to nie je o krvi a vnútornostiach. Myslím si, že celkovo je inteligentnejší ako štandardné horory, aspoň tie s nízkymi rozpočtami." (Arsenal83)