Severný Atlantik, píše sa rok 1961. Prvá sovietska jadrová ponorka s označením K-19 sa vydá na svoju prvú ostrú plavbu. Lenže pred vypustením na otvorené more si kvôli sérii nešťastných nehôd vyslúžila prezývku „Stroj na smrť". Už onedlho po vyplávaní táto prezývka získa ďalšie opodstatnenie, pretože vedená dvoma rivalskými veliteľmi - Alexejom Vostrikovom (Harrison Ford) a Michajlom Poleninom (Liam Neeson), sa ponorka opäť dostane do vážnych problémov. V lepšom prípade len rozšíri dlhú sériu veľkých nešťastí dvadsiateho storočia, v tom horšom prípade sa však môže stať príčinou nukleárnej explózie, ktorá privedie obe superveľmoci studenej vojny k zničujúcemu nukleárnemu konfliktu! Osud sveta teraz leží v rukách vystrašených námorníkov, a bude závisieť od schopností oboch veliteľov, či prekonajú osobné nezhody tvárou v tvár hroziacej katastrofe... (TV Dajto)

genetique

Fordovi rola ruského komunistického generála, ktorý si stojí za svojim slovom a neuvažuje o neúspechu, či zlyhaní, veľmi sadla, čo podnietilo skvelo spracovanú hustú drámu z ponorky, ktorá preváža chybný jadrový reaktor. Kto je tu ale vlastne ten dobrý a kto zlý? Neeson ako racionálne zmýšľajúci člen posádky je schopný postaviť sa veliteľovi aj napriek možnému zajatiu, či trestu zo strany Ruska. Veľmi nápovedná bola scéna na začiatku filmu, krst šampanským. A Kathryn si s čisto mužským filmom poradila veľmi slušne. 80%. ()

Aluska88

Obdivuji Kathryn Bigelow, že coby žena, dokázala natočit tak vynikající, ryze mužský film, s ryze mužským obsazením. Po herecké stránce Harrison Ford docela nevýrazný, zato Liam Neeson tradičně skvělý. Výborný scénář i atmosféra. Jediné slabé místo je v tom, že film je zkrátka typicky "americký." Příběh pojednává o Rusku a rusech, ale z celkového zpracování, byl příliš vidět i cítit ten americký filmový patriotismus. Místy jsem dokonce zapomínala, že se jedná o rusy a dívala jsem se prostě na americké osazenstvo. Až na Liama, Petera Sarsgaarda a několik dalších členů posádky se na mě prostě nedokázal přenést ten pocit "národnostní autentičnosti.":) ()

Marigold

Skvostné při vší naivitě. Miluju ponorkářské filmy a tenhle má všechno důležité, drama, atmosféru, charismatického kapitána (vlastně dva) s roztomile neruskou výslovností... Má také hromadu patosu, který aplikován na obyvatele SSSR, soudružství a stranu získává zcela nový (trochu sarkastický) rozměr a tak nějak potvrzuje, že aby západní tvůrce pochopil východní mentalitu, musí si ji zcela přizpůsobit té své. Ale to je pro mě jen další pozitivní stránka příjemného spektáklu, který má všechny atributy kvalitní podvodní podívané. To comrades! ()

movie

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák. ()

castor

Tihle námořníci dvakrát netoužili po ocejchování hrdiny. Nicméně osud tomu v příběhu podle skutečné události chtěl, aby vypluli na širý oceán chladného Atlantiku v nevyzkoušené ponorce se spoustou nedodělků. Sovětští hlavouni navíc na ponorku posílají zcela nové velení, které několikrát riskantně prozkouší možnosti lodi i samotné posádky. Jenže jen u nevraživosti mezi novým a starým kapitánem (Ford/Neeson) respektovaná specialistka na chlapská témata Kathryn Bigelow určitě nezůstane. V sázce je poškozený reaktor, směřující k nekontrolovatelné štěpné reakci. Sekce naplněná smrtelným radioaktivním zářením tak nakonec vypustí několik hrdinů, kteří zaplatí cenu nejvyšší. Sledujeme ale příběh trochu jiných uniforem, než na které jsme v americkém filmu zvyklí. A to je moc dobře. Bez záblesku slunečních paprsků se prokousáváme ponorkou, která nepotřebuje protivníky, protože sama představuje smrtonosnou past. Na snímku je cítit snaha o co nejsilnější autenticitu i příjemné vyhýbání se klišé ponorkových filmů. I přes velmi slušnou atmosféru, herecké výkony i tempo, je dle mého stále Bod zlomu režisérčiným nejsilnějším snímkem. ()

• Posádka skutečné K-19 přezdívala ponorce "Hirošima". (Hal_Moore)
  • Interiéry ponorky byly nakonec postaveny v původní velikosti, což však místy ztěžovalo natáčení. (ČSFD)
  • V listopadu roku 1969 K-19 narazila na nejnovější americkou jadernou ponorku té doby USS Gato, a to v hloubce 61 metrů v Barentsově moři u norského ostrova Edgeøya. (Hal_Moore)

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)