Súrodenci Stanislav a Anežka žijú so svojou babičkou, pre nepriaznivý kádrový profil svojich rodičov sú dvaja mladí dospelí odkázaní  iba na svoje vlastné sily. Začiatok 50tych rokov prináša skepsu, s ktorou každý so súrodencov bojuje po svojom. Nepriateľmi sú všetci, priateľov je málo. Stupňujúce konflikty so správcom bytovky Štepánskym a Stanislavova snaha mať svoj život vo vlastných rukách postavia oboch súrodencov pred možnosť voľby. (RTVS)

fabecc1222

Tak zvrat s Fingerem dokázal překvapit, a celá scéna byla pojata s jeho odhalením byla pojata pěkně efektně. Předchozí gay scéna až moc naturalistická, ale to je zas věc názoru... Kvalitní herecké výkony a taky dobové reálie a atmosféra. Bebjak zatím stále ukazuje, že v rámci TV produkce patří k tomu nejlepšímu. Do příštích dílů ještě tedy očekávám více toho herectví, které se zatím příliš neobjevilo, ale už bylo naznačené v poslední scéně. ()

angel74

Po prvním díle to vypadá na hodně vydařený seriálový počin. Herecké obsazení také stojí za to a nečekané dějové zvraty v samotném závěru epizody jsou dostatečným lákadlem, abych se těšila na pokračování příběhu kolem herce Standy Láníka, kterého skvěle ztělesnil Jan Cina. Nedá mi to a musím se ještě zmínit o Emílii Vášáryové, když už se patrně v této minisérii neobjeví, pokud se tam tedy nevloudí nějaký flashback. Je sice dost smutné vidět tuhle krásnou a úctyhodnou dámu v roli osudem ztrápené babičky hlavního hrdiny, ovšem způsob, jakým se toho nelehkého partu zhostila, si zcela jistě zaslouží velké uznání. (90%) ()

LachtanShows

Úplně na rovinu musím říct, že už mám plné zuby potřeby tvůrců se pořád dokola věnovat rozmachu komunismu na našem území. Určitě je potřeba o téhle nespravedlivé hrůze mluvit, ale už toho bylo v poslední době dost a dle mého názoru existují atraktivnější témata, která by si zasloužila stejně zdařilé zpracování. Protože co se kvality týče, nelze Herci nic vytknout. ()

Karp

Pěkné kulisy a výprava, dobří herci, zatím zajímavý scénář. Bál jsem se té homosexuální linky, ale naštěstí to "dobře" dopadlo. Těším se na gaunera negaunera, který půjde přes mrtvoly. I když možná, že už po prvním díle dostal to, co chtěl. Snad tedy nepřijde nějaká ta obvyklá morální kocovinka a sebezpyt. ()

marhoul

Ovocné mušky to má ve vyjadřování postavy, jinak naprosto výborné, Jenky Bokové ("Kouřila jsem jako malá Hitlerovi..."- padesátá léta- nevím, nevím jestli by tohle padlo?...a také zlý soused by na mě udělal odpornější dojem, kdyby se aspoň v úvodních pasážích prezentoval spíše úlisněji než cholericky, ale to jsou blbinky. Výborný Jan Cina a vynikající Milka Vášáryová. Judit Bardos mě osobně potěší vždy (tuto šarmantní bytost můžeme vídat v kvalitních počinech, je to šikovnica!), Martin Finger i zbytek obsazených je rovněž kvalita. Pěkná kamera, hudba, atmosféra, režiséru Bebjakovi seriály jdou. Část diváků se zajisté vyjádří ve smyslu, že filmy o naší politické minulosti jsou otravné, únavné, zbytečné. Hloupost. Zapomenout, nemusí vždy nutně znamenat posunutí se dál. Naopak připomínat, může být ku prospěchu věci, aby se mrzké dějiny neopakovaly. Tohle by totiž nechtěl zažít ani současný, blahobytem a "mírovou nudou" rozcapený, levičácký naiva, který si ve své omezenosti zrovna myslí, že by to mohlo být děsně príma. Sklaplo by mu rychle! No a co se týče homosexuálních scén, které se na nás vyvalily jak v bijáku ze Šarlatána, tak v rychlém běhu z tohoto Herce, takto: přestože s homosexuální orientací nemám problém, v řadách těchto, v drtivé většině, velmi příjemných lidí mám několik letitých a několik velmi blízkých přátel, včetně trvalých párů, však byla bych s tím častým a realistickým znázorňováním jejich intimních scén malinko opatrnější. Nejde o konzervatismus z mé strany, ale mám obavu, aby to nemělo účinek kontraproduktivní. Domnívám se (navíc to už sleduji), aby to obrazu LBGT komunity ještě víc nenaložilo. Je fakt, že lidé se bojí toho, čemu nerozumí, však společnost je tak polarizovaná, agrese stoupá, zkrátka já bych na pilu příliš netlačila. Můj názor. Je to samozřejmě normálka, ovšem stále 4%, čili proč zbytečně popichovat i ty chápavé, tolerantní liberály, které už to některé taky začíná docela prudit. Jinak se těším na další díly. ()

• Lokace kantýny, kde probíhají schůzky Láníka (Jan Cina) s důstojníkem StB (Martin Finger), se nachází v prostorách kavárny divadla Komedie v Praze. Fakulta, kde Láník pracuje jako topenář a seznámí se zde s profesorem matematiky Hélem, se natáčela na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, nám. Curieových 901/7, Praha 1. Hřbitov, na kterém je babička (Emília Vášáryová), jsou Olšanské hřbitovy v nejstarší části. Divadlo na Vinohradech se stalo lokací pro Divadlo československé armády, které fungovalo skutečně v letech 1950–1954 pod tímto názvem. Budova Státní bezpečnosti se nachází na adrese Bartolomějská 4, Praha-Staré Město. Jde o skutečné místo, kde StB sídlilo; slangově tzv. kachlíkárna; dnes se jedná o sídlo Policie ČR. (formelin)