Mladý pár z Jižního Súdánu chce v Anglii začít nový život. Oba je ale drtí děsivé vzpomínky na hrůzy, před kterými uprchli ze svojí válkou zpustošené země. (Netflix)

verbal

Ryzí etnický horor o tom, jak dva migranti hodinu a půl demolují azylový dům, který vyděsí leda tak úředníky městského bytového fondu a potenciální budoucí sousedy těchhle mazlíčků, kteří se kdoví proč cpou do Evropy a topí se při jachtingu ve Středozemním moři, i když je cestou ze Súdánu tolik bezpečných a také bezpečně dosažitelných zemí, kde žádná válka není, a navíc jsou plné soucitných bratrů v Koránu, jako například Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Jordánsko, Maroko, Egypt či Turecko. Pouhý fuckt, že je jen v Súdánu přes třicet miliónů dalších potenciálních adeptů na migraci navodí nejednomu „xenofobovi“, co není schopen pomoci ani svým sociálně slabým příbuzným, ale musí ze svých daní vyživovat tasemnice, aniž by se ho kdokoliv ptal, tisíckrát intenzivnější pocit hrůzy než pár negrů s pomoučenými xichty, bafajících z děr ve zdech. ()

Arsenal83

Nebolo to vôbec zlé a horor akoby lavíroval medzi psychárnou typu Stephen King a reálnym duchársko-zombie hororom. Celkom dobre sa mu podarilo spojiť všetky tieto prvky a vo výsledku sme dostali za lacný peniaz dobrý film. Rasová otázka je tu niektorými užívateľmi úplne zbytočne braná na zreteľ, pretože tento film nemá nič spoločné so žiadnou rasou a ani trochu nerieši otázku imigrácie. Alebo, keby ten pár boli namiesto černochov napríklad Indoslováci žijúci v Británii, menilo by to niečo na deji? Nie, ani trochu, hoci ten rozbitý dom by im sedel ešte viac. ()

Frajer42 odpad!

Jen dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a Bartošova hloupost.  Odporný film, pojednávající o tom, co se stane, když lid nepřijde k rozumu a bude stále volit toho odporného neokomunistu doktora filosofie Ivana Bartoše, kteří se svými kumpány zřejmě někomu v EU kouří péra a nastavuje jim prdel. Příšerný a děsivý námět současnosti, kterak daňoví poplatníci zaplatili skupince nevděčných uprchlíků nový život. Uprchlíci zde dostanou zdarma dům, týdenní plat a zákaz chodit do práce. Výsledek? Během týdne rozmrdají dům na sračky, protože je straší duch unesené malé uprchlice, kterou utopili při plavbě do civilizace. Jediný, kdo má v tomto filmu rozum je dům postavený rukama bílého pracujícího lidu, který má snahu se té černé náplavy zbavit. [3 %] ()

Lacike

Tááák konečne po dlhej dobe som natrafil na horor v ktorom na mňa dokonale fungovali všetky ľakačky a od strachu som bol nonstop posratý od začiatku až do konca. Aj v scénach v ktorých som čakal, že na mňa niečo vybafne, som sa trhol. Atmosféru to má dokonalú. A aj námet o strašidelných duchoch je originálny. Dokonca tu je aj nejaký ten morálny presah s ponaučením na záver. Vydarilo sa aj obsadenie ústrednej dvojky. Jak zarputilý hlavný hrdina, tak jeho charizmatická dobrosrdečná manželka. Chváliť jednotlivé technické zložky je zbytočné. Proste je to po každej stránke kvalitne natočené. Netflix tentokrát kúpil do distribúcie vydarený film. 8/10. ()

BoredSeal

His House by se dal klasifikovat jako strašidelný horor, ale díky využití afrického původu hlavních postav vás nečeká obvyklé klišé. Po draze zaplacené projíždce člunem po Středozemním moři manželům z Jižního Súdánu přidělí v patřičně bídné části Londýna nevábný dům, kde musí přečkat zkušební období. Jazyková izolace a traumatické vzpomínky dělají své a z papundeklového příbytku se stává očistec. Výtvarná úroveň snímku je i přes nižší rozpočet působivá a za tak povedené masky by leckterý štáb béčkového hororu líbal ruce. Co tedy kazí hodnocení kromě módní přecitlivělosti části diváků na snahu nutit divákovi soucit s obyvatelstvem obou Súdánů a pochopení pro postupnou demolici sociálního bydlení, v naší zemi neblaze připomínající zkušenosti s necivilizovanými romskými rodinami? :-) Nevýhoda některých hororů pracujících s prvky halucinace nebo snů je neschopnost přesvědčit diváka, že vize nebo snové zážitky mohou nějak dramaticky ohrozit život oblíbených postav. His House je v podstatě sledem takových (nedostatečně atmosférických) scén, které na vás po nějaké době přestanou fungovat a jen čekáte, až se z abstrakce posuneme v reálném ději nějak dál. Tvůrci nám očividně také chtějí skrze traumata postav vyprávět víc o problémech v Súdánu a sám horor (i přes zdařilé masky a velmi zajímavý původ zla) jede tak nějak v pozadí, díky čemuž se hororový fanda může cítit posláním snímku snadno podvedeně. A to je i můj případ - prostě mě to přestalo i přes originalitu a pěkný vizuál někdy v polovině bavit (a pak se to ještě zhoršilo). ()

• Premiéra filmu proběhla na filmovém festivalu Sundance 27. ledna 2020. (SONY_)