Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Slasher

V jádru věci, co si řada z nás uvědomuje už nějakou tu chvíli, přesto považuji za nejdůležitější dokument roku (spolu s No Safe Spaces). Dokonalý není, obsahuje místy trapný hraný materiál a přitažený náznaky terminátoří apokalypsy, ale na to sere pes. Hodnotím na max, protože si delší dobu myslím, že je potřeba dát na tento problém důraz a začít se s ním snažit něco dělat. Jako generace Y mám to štěstí, že jsem prožil čas zásadního nástupu internetu, smartphonů a sociálních sítí s očima dokořán a vnímal, co to znamená za revoluci a obří dějinný posun, říkal si, co za dopady na lidstvo to asi bude mít - a právě zde máte přímo od insiderů (veliký plus) povolaný výčet těch negativních. Od vlivu na děcka a psychiku až po společenský chaos (x), sílící rozkol a tribalismus, hrozbu pro řád liberální demokracie a osobní svobodu v míře neskonale větší, než nějakých pár dalších uprděných směrnic a regulací... Varovný, zlověstný a depkoidní, 1984, must-watch. (x) "Nothing vast enters the life of mortals without a curse." ♪♫ ()

Marrdaa

Slušelo by se na začátek říct, že před dvěma týdny měl v kině premiéru blockbuster Tenet Christophera Nolana. Chtěl jsem o něm něco poreferovat a shrnout si, jak úžasnou práci Nolan provedl při znázornění cestování časem směrem vzad. Bylo to něco nezapomenutelného, závity se mi točily ještě pozdě do noci, když jsem sledoval jak zajímavý mám v bytě strop. Zároveň to bylo ale něco, s čím sem tak trochu počítal. Nolan má laťku nastavenou tak vysoko, že kdybych v kině nedostal pořádnej záhul, asi bych byl smutnej. Nicméně včera se ke mě dostala reference na nějaký zajímavý dokument o sociálních médiích, který koluje na Netflixu. Dokument se nazývá Sociální Dilema a chtěl bych na něj upozornit právě proto, že se tváří velmi nenápadně, ale o to větší přesah má narozdíl od snímku Tenet. Sociální dilema spojuje zdánlivě nesouvisející témata mířeného marketingu např. s fakenews, manipulací lidské mysli, sociálního distancovaní adolescentů až třeba s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách nebo Coronavirem. Dokument je prostříhán ilustrujícím příběhem členů obyčejné rodiny tak, aby probíraná témata pochopil úplně každý (narozdíl od Teneta). V dokumentu zazní spousty zajímavých názorů z nichž je většina velmi znepokojivá, ale hlavní myšlenkou je upozornit diváky na to, že pokud žijete v Matrixu (socialní bublině), jen těžko si uvědomíte, že žijete v Matrixu a že umělá inteligence nemusí vždycky vypadat jako Skynet z Terminátora, ale může se maskovat například za písmenkem F ve vašich aplikacích. Dokument se ve velké míře zabývá i rozdělením společnosti a vzniklou propastí mezi jednotlivými tábory. Vzhledem k tomu, že si všichni uvědomujeme abnormální výskyt střetů sociálních skupin a k tomu nám stačí jen scrollovat na displayi směrem dolů, dokument poukazuje na to, že než abychom na někoho ukazovali prstem, měli bychom raději jít do hloubky a nahlédnout, kdo vlastně za našimi spory stojí. Tenhle dokument toho řekne spousty a bude vás nutit přehodnotit hodně věcí, proto si myslím, že je důležitější napsat spíše o něm než o hollywoodském filmu. Každopádně bych ho asi neměl sdílet na Facebooku, protože je tu možnost, že ho otevřete právě kvůli tomuhle odkazu...jo a vygooglete si Pizzagate ()

erased

The Social Dilemma je hlavně výborný úvod do reálného světa pro naivní, určitě bych se tedy nebál ho zařadit klidně i do rámcového vzdělávacího programu. A pokud by si kdokoli odrostlejší z celého dokumentu měl odnést jedinou informaci, není to smazání nebo bojkotování různých technologií, ale to, že "you can't put the genie back in the bottle", a tedy je na zodpovědnosti a vzdělání každého, jak se sebou nechá nakládat. ()

dubinak

Uvítala bych vyškrtnutí té hrané linie, protože všichni se denodenně setkáváme s lidmi, nebo dokonce i dětmi, kteří nejsou schopni dát mobil z ruky a má to na ně nějaký dopad. Jako ilustrační vložka proč ne, ale zbytečná. Každopádně tenhle dokument mi přinesl pár nových zjištění o tomto života ovlivňujícím mega průmyslu a je to docela šílený a nedobře se poslouchá, do čeho jsme se to vlastně sami upsali a už to nelze nikdy zastavit. ()

Kothy

Dost šokující dokument o sociálních sítích. Člověk tak nějak tuší, že jsou špatné, ale pokud by byla pravda jen zlomek toho, co se tu dozvíme, tak je to vážně průser. Podle dokumentu je to snad ještě horší než všechny globální pohromy dohromady. Něco na tom ale asi bude a je třeba s tím něco dělat. Úplně stačí nebýt na nich závislý a chránit před nimi své děti. Dezinformací je tam opravdu spousta a je velmi snadné jim podlehnout. Snad nás to teda časem nezahubí... "Otevřete oči!" ()

• Dokument si za prvých 28 dní od vydania pozrelo viac ako 38,000,000 domácností. (Real Tom Hardy)
  • Po premiére na festivale Sundance bol dokument aktualizovaný o nový segment o konšpiračných teóriách súvisiacich s COVID-19. (Real Tom Hardy)