The Deep House

Ben a jeho přítelkyně Tina milují potápění. Jejich další cíl se ovšem vymyká běžným výpravám: chtějí se ponořit se do hlubin v místech, kde byla před 50 lety při stavbě přehrady evakuována a zatopena vesnice. Tato utajovaná lokalita na jihozápadě Francie je pro rekreaci jinak velmi neuspokojivá. Místní obyvatel však Benovi prozradí, že zná cestu k místu hluboko v lese, které „nemá jméno a není na žádné mapě“ a kde se budou moci potopit a najít dům v neporušeném stavu 50 metrů pod vodou. Ben a Tina mají k dispozici 60 minut kyslíku a čeká je ještě spousta odhalení... (mac000)

iXtr3m3

Jedna hviezda za originalitu, jedna za slušné technické spracovanie a posledná tretia za cca 3 fajn ľakačky. Ale skončilo to len na polceste. Žiadne extra mordy, len akváriový stereotyp, ktorý začína sľubne a končí ako sa na správny horor patrí, ale jednoducho po pár minútach napriek svojej krátkej stopáži takmer začne nudiť. Nakoniec sa tak síce nestane, ale len kvôli tomu, že k tomu takmer došlo, nemôžem dať viac ako tri hviezdy. ()

kingik

Francouzský tvůrčí tandem Alexandre Bustillo & Julien Maury nedá bez sebe ani ránu. Jejich předchozí hororový počin Kandisha narazil na divácký nezájem. A šuškalo se, že šlo jen o rutinní a nikterak originální počin, který zůstal daleko za očekáváním. A následně šli chlapci do sebe a vytasili se s originálním počinem, který značně rozptyluje obavy o jejich počínající stagnaci. Já bych sice uvítal, aby to celé bylo ještě o stupínek důrazněji strašidelnější, ovšem jejich režie je opětně precizní a sugestivní. A malinko zamrzí, že režiséři tentokrát vůbec nešli naproti gore. Lepá bilingvní slečna a její přítel jsou páreček záhadologů, kteří pro svůj vlog nutně potřebují opravdovou bombastickou reportáž z nějakého záhadného a dosud neobjeveného místa. A naskytne se jim záhadný dům na dně jezera. Šup do neoprenu a potopit se do sladké vody za tou záhadně zatopenou barabiznou s ještě záhadnější temnou minulostí. A bádání v rytmu (pří)jemného a delikátního strašení může začít. Film svoji stopáž, něco málo těsně pod standardních 90 minut, využívá v dobrém rytmu a gradaci. Camille Rowe je sympatická krasotinka, nad kterou by se v její budoucí herecké kariéře nemusela zavřít voda, a James Jagger sice patrně neprorazí coby herec, po kterém šílí producenti, ovšem své role svorně odvádějí dostatečně kvalitně. Ponor do retro vybaveného bejváku, kde se vybavení a mrtvoly z nějakého záhadného důvodu nerozpadává, má svoji pohlcující intenzitu. Dokonce jsem přesvědčen, že se najdou i tací citlivější diváci, kterým bude po nějaké době docházet kyslík, načež následně budou u filmu lapat po vzduchu. Film se z 90% odehrává pod vodní hladinou jezera, takže voda divákům poteče i ušima. Sugestivní reminiscence odkazující na Jaromíra Hanzlíka, kterému se v jedné z pověstných humorných scén české fantasy komediální klasiky Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nedostává pod vodní hladinou životadárného kyslíku, se také rozhodně nevylučuje. Film občasně koketuje také s prvky found footage, využití podvodního dronu se sice ukázalo jako vyloženě nadbytečné, nicméně, technická stránka filmu funguje skvěle. Invenční pojetí už tahle režijní dvojice rozhodně potřebovala. Potopením se do neprobádané jezerní hloubky máte kvalitní hororový zážitek naprosto jistý. 8/10 ()

BROKEN_

Očekával jsem jeden z nejlepších hororů roku... nakonec jsem dostal jedno z největších zklamání roku. Od francouzské dvojice Bustillo a Maury jsem nic neviděl, ale trailery na mě dělali dojem, že dostaneme kvalitní horor. Jenže je to někdy pitomě sestříhaný, kamera je mnohdy nepřehledná a celý ten děj okolo domu a toho co tam na hlavní postavy čeká je po scenáristické stránce hodně odbytý. Několik věcí vlastně ani nedává smysl a není ani naznačený, jestli tvůrci chtějí duchařinu, nějaké nadpřirozeno, ne nic tam není nebo já to tam neviděl. Atmosféru se někdy daří vybudovat, ale je toho málo. Co ale musím vypíchnout, tak to je jedna lekačka s rybou, která se hodně povedla, dostalo mě to. Celkové vyústění filmu je za mě hodně neuspokojivé a potitulková scéna zbytečná. A to nemluvím o úvodní scéně, která je ve zbytku filmu naprosto nesouvisející. Pro mě hodně promarněný potenciál. Z tohohle mohl být skvělý horor. Škoda 4/10 ()

verbal

Jak utopit kompulzivního tytrubkového kokota aneb začátek vodníků ve Francii je vcelku milým a místy i tísnivým počinem párečku ostřílených žabožroutských úchylů. Ovšem také obvykle fádním a klišovitým, čemuž se dost marně snažili zabránit akorát tím, že ten bububarák prostě zatopili. Rozhodně by se nic moc nezměnilo, kdyby celé to martýrium proběhlo na souši a satanovi zplozenci by ty videoinvestigativní mantáky prostě zadusili. A navíc by to bylo i daleko levnější. Teď se toho počítám zase chytne kdejaký plagiátor plagiátů a záhy se dočkáme i paskvilů jako V zajetí kesonů, Paravodní aktivity, 3:15 se utopíš, Pátek šplouchavého, Bublot, Noc oživlých potápěčů, Šelfy mají oči, Helldiver či La La Laguna. A to nechceme! ()

Skeksis

Pekný bazén! Krajší ako ten, v ktorom som sa pokúšala utopiť. Je to jasné posolstvo, že pri zatopených domoch netreba zabúdať na také malichernosti ako satanistické ornamenty pokreslené po zemi. To už by ste sa mohli fakt utopiť! Alebo vlastne by ste po utopení mohli viesť cool život pod hladinou. Je to len na vás... ()

• Po závěrečných titulcích následuje ještě krátká scéna. (Trilobajt)
  • Natáčení probíhalo u jezera Saint-Peyres v Okcitánii (Francie). Scéna, kdy si hlavní protagonisté dávají krátkou přestávku v „umírající“ vesničce před dopravením se na místo, je skutečná vesnice poblíž jezera nazývající se Anglés. (Rolando69)
  • Po záverečných titulkoch nasleduje ešte jedna scéna. (Game90)