Hlavní postavou příběhu je profesor Trojan, přednosta jedné pražské kliniky, který neprožívá zrovna nejšťastnější období. Jeho kočka byla otrávena kyanidem, nepohodl se svým synem Petrem, který se odstěhoval za svou ženou, nadějnou zpěvačkou Evou do Brna a otce vyhledává, jen když potřebuje peníze, a jako by to nestačilo, někdo po něm večer vystřelí. Trojan to zpočátku považuje za omyl či klukovinu a nesdílí obavy svého okolí. Jenže pak je objeven kyanid, který jeden z pacientů sebral asistentu Dvořáčkovi, který si ho vypůjčil na nepovolený pokus. Trojan si dá kyanid dohromady s výstřelem a pomalu se v něm začne probouzet podezření, že se ho někdo pokouší zabít. Podezírá nejprve Dvořáčka, který by se mohl po jeho smrti stát přednostou, ale později, jak stále hlouběji upadá do psychózy strachu a obav, začne podezírat všechny okolo sebe. Syna, který od něj chce peníze, synovce Pavla, který ho nenávidí, protože mu odmítl pomoci, když mu hrozilo vyhození z vysoké školy a dokonce i svého přítele, soudce Šedu, který se ho snažil uklidnit vyprávěním o podobném strachu, který před lety zažíval, když byl z vězení propuštěn vězeň, který mu přísahal pomstu. Zcela nutně tak ztrácí přátele, úctu svého okolí i přízeň vlastní rodiny. Dostává se do postupné izolace a uzavírá se před celým světem. Vzpamatuje ho až druhý výstřel, to už je však možná příliš pozdě, aby zachránil vztahy, které svým strachem a bezohlednou podezíravostí zničil... (oficiálny text distribútora)

farmnf

Film z doby, kdy režisér, tedy Sequens uměl režírovat a herci uměli hrát. Není to detektivka, je to o strachu muže, který si nedovede představit, že ho někdo chce zabít. Nad tím žasnu. Sám jsem po nemocnicích celý život a většina operací zpackaných. Já být chirurg, mám strach, je k tomu důvod. I já mám chuť je zabít, zničili mi život šlendriánem. Ústřední píseň přímo z pera Lišky. On byl tak geniální, že by se uživil i jako hitmaker. Jediné co bych vytknul je frajer  Hanzlík poručík a laciná zápletka s kyanidem u kočky. My měli mnoho koček (nenáviděl jsem je) a žádná se neotrávila kyanidem. Zhebly na choroby jako lidi. ()

dobytek

Hodně nudná "detektivka" s nesnesitelnym Hanzlíkem v roli fízla a příšerně otravnou ústřední písničkou. Navíc s detektivkou to nemá moc společnýho. Film je akorát plnej hysterickejch hádek, u kterejch jsem si akorát tak řikal, kdo z postav se chová jako větší idiot. Na konci jsem se aspoň dočkal docela překvapivýho rozuzlení, ale celkově nic moc... ()

Karrfik

Zvláštní, jak je tento film rozdílně hodnocen. Od dvou až po pět hvězdiček. Ironicky zde nějaký hodnotitel napsal "vrcholná forma Jiřího Sequense". To přeci ne. Ani ironicky, ani vážně. Jeho velmi dobře známé kriminální seriály (jeden bohužel politicky zdeformovaný) jsou svým způsobem mistrovská díla. Rozdílným způsobem. Tento film vůbec není špatný. Souhlasím, že je to spíš psychologické drama/krimi, než klasická detektivka. Ústřední melodie není špatná, ale je bohužel moc často použitá, a hlavně moc dlouze... Atmosféra filmu vynikající. Dost dialogů, ale pro vykreslení děje potřebných. Karel Höger výborně, ostatní defacto také, ale Jaromír Hanzlík mi tam také moc neseděl. ()

RonaMidu

docela pošušňání,například hádka mezi Trojanem a Šedou,kdy už má přenosta kliniky hlavu celkem dost zaplácanou představama,kdo by ho vlastně mohl nenávidět...někdy mi psychologické ladění detektivek vadí,tady mi vyloženě sedlo... o bod míň jsem dala za tu příšernou písničku,bohužel film není s titulkama,abych mohla vypnout zvuk :-) ()

Jiří K.

V hl.roli K.Höger, J.Hanzlík, M.Růžek a J.Abrhám. Dalo se z originálního námětu vytěžit víc, ale i tak to byla docela dobrá krimi. Vzhledem k tomu, že jsem jí viděl již podruhé a věděl jsem jak to dopadne, nebyla pro mně moc napínavá. Při prvním shlédnutí jsem tajil dech nad konečným rozuzlením. Psychologicky byly hl.postavy vykresleny vcelku obstojně a realisticky. ()

• Exteriéry filmy byly natáčeny v Brně-Lesná a v Praze na Maltézském náměstí. (waxtrax)
  • Ve filmu zazní píseň „Grand prix“, na hudbu autora filmu napsal text Vladimír Sís. (sator)