Dobrodružná romantická miniséria s hviezdnym obsadením nakrútená na motívy slávneho rovnomenného románu Julesa Vernea. Pierce Brosnan ako distingvovaný Angličan Phileas Fogg sa v roku 1872 staví s členmi klubu o 20-tisíc libier, že sa mu podarí spraviť cestu okolo sveta za 80 dní. V sprievode Erica Idlea ako svojho nového sluhu Passepartouta, ktorý si pôvodne myslel, že nájde pokojnú prácu komorníka, sa Fogg vyberie na cesty, pretože si je istý svojím dokonalým časovým cestovným plánom. O čom spočiatku vôbec netuší, je, že má v pätách Petera Ustinova ako tvrdohlavého inšpektora Wilbura Fixa, ktorý si myslí, že za urýchleným Foggovým odchodom z Londýna je v skutočnosti pokus o útek, pretože asi vylúpil banku. Cesta zavedie sluhu a jeho pána najprv do Paríža, kde sa zoznámia so slávnou herečkou Sarah Bernhardtovou, potom prejdú džungľami Barmy a Indie, kde zase Fogg zachráni krásnu princeznú Aoudu, ktorá putuje potom s nimi, v americkej prérii sa stretnú s Jesse Jamesom... Na konci cesty sa však zdá, že Fogg prehrá všetko! (TV JOJ)

bloom

Nemůžu se ubránit srovnání s ostatními verzemi a z něj mi vychází toto zpracování jako vítěz. Brosnan sice nikdy nebude mít na Davida Nivena, ostudu si ale neudělal. Peter Ustinov je skvělý inspektor Fix (ovšem ještě lepší je Petr Nárožný v audiozpracování), ale zdaleka nejlepší je Eric Idle, to je pravý Passepartout. Narozdíl od španělského Cantinflase a čínského Jackieho Chana je v jeho podání Francouzem jedna báseň. Škoda, že to u nás nešlo v TV (nebo, že bych si nepamatoval?). ()

Gig

Nejlepší Fillias Fog je Neven. Ale devízou tohohle seriálu je Passpartue a detektiv Fix v podání detektiva Poarota tedy Ustinova. Opět tato verze je trochu satirická a je třeba ji tak i brát. A má podobný feeling jako salavná animovaná verze z téměř totožného období. Jinak krom originálního znění jsem viděl původní ČST verzi se Svobodou i tu pozdější s Benešem. Kdo viděl tu pozdější, může být lehce znechucen. Ale verze se Svobodou a Fišerem coby jeho sluhy je geniální a hrozně návyková. Jinak až později jsem si uvědomil kolik známých herců tady hrálo i miniaturní role. Hned v prvním díle v klubu se tu mihne starý známý vévoda z Buckinghamu ze slavných Tří mušketýrů ze sedmdesátých let. ()

filmmovier

Na verzi s Davidem Nivenem to samozřejmě nemá (páč je nepřekonatelná), ale tu koninu s Jackiem Chanem to zahrabává hluboko do země (páč je velice snadno překonatelná). Cesta kolem světa za 80 dní je po Tajemném hradu v Karpatech, pro který mám díky tématu ohromnou slabost, moje nejoblíbenější a vlastně asi i nejlepší Verneovka a tahle adaptace se skutečně povedla, a dokonce má i spoustu věcí navíc (třeba Jesseho Jamese, což je jeden z nejlepších momentů vůbec). Ani jedna část nijak výrazně nevadila, délka rozhodně není na škodu, navíc to má perfektní atmosféru, vynikajicí herecké výkony (Brosnan, kterému jsem před začátkem nevěřil, že mu ta role sedne, ale sedla, Idle a zejména Peter Ustinov a na malém prostoru Christopher Lee). Je to parádní dobrodružství, zábavné (a skvěle) i napínavé (taktéž), prostě přesně takové, jaké má být a jaké od tohohle příběhu čekáte. Parádní verze, které se rozhodně nemusíte bát a v rámci Verneovek rozhodně jedna z těch nejlepších. Tenhle příběh má prostě obří čaro a zase se mi to potvrdilo. A i dabing je na Film+ poměrně povedený, takže pro mě vskutku výborný zážitek. 85%. ()

CrownThomas

na 100% nejlépe zpracovaný téma od Verna. Pierce Brosnan super - nikdy k němu nemám výhrady - hraje skvěle i horších filmech a má úžasné chrisma a šarm.....Eric Idle mi do role Passepartoura sedl perfektně a nevíc skvělá francouština ( český dabing ) v originále jsem bohužel nesehnal....A půvabná Julia Nicksonová. Prostě perfektní trojka určitě nej " Cesta kolem světa za 80 dní " .. Nedá se to srovnat s Chanem.... 90%. ()

lennyd

Phileas Fogg (Pierce Brosnan) je typický anglický gentleman, chladný, vždy dokonale přesný. Jednoho dne se ale nechá svými kolegy z Reformního klubu vyprovokovat, a vsadí se s nimi, že zvládne objet celý svět za pouhých 80 dní. Shodou okolností se ve stejné době z Anglické banky ztratí velká suma penězk, a podezřelý je právě Fogg - všichni předpokládají, že jeho cesta je jen záminka jak rychle zmizet. A tak dostává na cestu kromě svého sluhy Passepartouta (Eric Idle) i dalšího nezvaného spolucestujícího, který je mu v patách - detektiva Fixe (Peter Ustinov) ... Vzhledem ke včerejší sněhové kalamitě, kdy žena s dcerou uvízli u tchyně, jsem měl celý večer volný, a tak jsem si řekl proč - alespoň virtuálně - neobjet celý svět. I když to bylo náročné, tak jsem se po celých 4 a půl hodiny ani chvilku nestihl nudit - Phileas Fogg, Passepartout, princezna Aouda i detektiv Fix byli výbornými společníky. Oproti třeba novější verzi s Jackie Chanem, která byla jen hloupou parodií, působí tato minisérie - i přes nesporný komediální talent Passepartouta - mnohem vážněji, vsadím se, že i sám Jules Verne by toto zpracování pochválil... ()

• Natáčení probíhalo od června do října 1988, a to ve Velké Británii, Jugoslávii, Hong Kongu, Macau a Thajsku. (Rattus Rattus)