Most

• Česko Mosty (viac)

Vojačka Lynsey (Jennifer Lawrenceová) sa po vážnom zranení vráti domov do New Orleans a snaží sa prispôsobiť tamojšiemu životu. Spozná miestneho automechanika Jamesa (Brian Tyree Henry) a vzniká medzi nimi nečakané puto. (Apple TV+)

Remedy

A jde to i bez krvavých válečných flashbacků, resp. už od první chvíle je nadmíru jasné, že příběh bude stát na charismatu Jennifer Lawrence, která svou roli zlomené vojandy pojala setsakra sugestivně. Menší production values tak bohatě kompenzuje plnohodnotný příběh o vypořádání se s PTSD a o navázání jednoho zdánlivě nepravděpodobného přátelství. Křehké, civilní, malé a přesto dost silné. Jennifer Lawrence je jednoznačně lepší ve vážnějších hereckých polohách, což zde platí dvojnásob. [75%] ()

castor

Kromě divadelních zkušeností má za sebou prakticky jen epizodní práce na zlomku seriálů, takže třeba v oceňované Služce poukazovala na komplikovaný americký sociální (i justiční) systém. Teď Lila Neugebauer celovečerně debutuje a podařilo se jí získat pořádný herecký kalibr. Jennifer Lawrence se nikdy nebála výzev (ostatně 4 nominace na Oscara, 1 cena), tentokrát představuje v komorním nenuceném dramatu ženistku vracející se z Afghánistánu s poraněním těla i mozku a posttraumatickým syndromem. Ono už doma to nebylo před jejím odjezdem na misi růžové (drogově závislý bratr, nezodpovědná a odtažitá matka), každopádně ona to nehodlá vzdát a po boku podobně zlomeného nového kamaráda se pokusí nastartovat lepší příští. Neugebauer, ač tedy musíme naprosto oželit jakoukoliv originalitu, netlačí na pilu, nenechává hrdinku brečet doma do polštáře, ale možná i trochu po vzoru nezávislých kousků z 90. let nechává postavy prostě jen tak tiše sedět, popíjet pivo a sem tam vypustit něco osobního nebo ze života. I když na druhou stranu nějaké vypjaté emoční (samozřejmě v mezích předkládaného) scény s Lawrence bych se nebránil. Každopádně je to opravdové, všední, milé. Tři až čtyři hvězdy. ()

Aljak

Zaujímavá psychologická dráma, ktorá sa však bohužiaľ nesie v relatívne komornom tempe. Každopádne, puto medzi nesúrodou dvojicou Lynsey a Jamesom bolo veľmi príjemné a prospešné pre oboch, hoci sem tam prepukli aj nejaké nezhody. Ale určite je pre utrápenú osobnosť fajn stretnúť niekoho, kto je na tom podobne. Melancholická dvojica tak navzájom našla spriaznenosť duší, čo určite posunulo oboch motivačne vpred. Dialógy by som očakával lepšie, ale film ako celkom ušiel. 3* ()

vydumnica

Causeway je typická festivalovka, ktorá si plynie pekne pomaličky, no napriek pomalému tempu nenudí. Oplatí sa vidieť kvôli Jennifer Lawrence, jej herecký výkon je skvelý a určite ide o veľmi zaujímavú filmovú rolu. Do štvrtej hviezdičky mi tam ale niečo chýbalo a tak ostane Causeway pre mňa len film na jedno pozretie. 70%. ()

elanius

(16/2023) / V prvom rade, obom hercom role parádne sadli. Jennifer táto ubolená poloha veľmi svedčí. Ešte o kúsok lepší je Brian Tyree Henry, výborne s citom zahraté. Či je nominačka na Oscara zaslúžená neviem, nech posúdia iný. Film ťaží z fungujúcej chémie medzi postavami a z niečoho čo neviem úplne presne opísať. Ako keby aj napriek všade pritomnej depresie, prevažoval taký jemný pozitívny pocit z ich priateľstva. Podarený indie film. (7/10) ()

• Napriek tomu, že sa film natáčal už v lete 2019, tak svoju premiéru mal až v roku 2022. (MikaelSVK)
  • Filmovalo sa v meste New Orleans v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)