Malcolm a Marie

• USA Malcolm & Marie (viac)

Filmař Malcolm (John David Washington) a jeho přítelkyně Marie (Zendaya) se po premiéře filmu vrátí domů a očekávají reakce kritiků. Jenže v průběhu večera začnou vyplouvat na povrch tajemství jejich vztahu a jejich láska projde tvrdou zkouškou. (Netflix)

David.Darco

Škoda škoda. Malcolm a Marie od režiséra Euphorie vo mne prebudilo obrovské očakávania. Bohužiaľ tie naplnilo iba vizuálne. Scenár je príliš repetetívny, v istých momentoch predvídateľný a bohužiaľ často krát umelý (neuveriteľný) až je človeku smutno. Najmä keď sa v ňom vyskytujú tak perfektne napísané momenty ako scéna pri vani či na koberci v ľahu a pod. Washington prehráva až hrúza. Zendaya naopak potvrdzuje svoj obrovský herecký talent. Škoda, veľká škoda. Ale aj napriek tomu som rád že Netflix púšťa peniaze na podobné projekty. Len tak ďalej. ()

Spiker01

Jeden z těch sobeckých filmů (podpořený černobílou paletou), který si zřejmě Sam Levinson potřeboval natočit, ale kromě něj to nikomu dalšímu nic moc nepřinese. Washington se Zendayou to samozřejmě hodně herecky táhnou, vlastně jsem se nenudil, ale že by mi to něco dalo, to říct nemůžu a nevím, komu bych to doporučil jako oddechovku na večer. Ale sošky by se hrnout mohly...60% ()

ZeroCZ1233

Souhlasím s ostatními, Malcolm a Marie by mohl být skvělý film, ale… hlavní problém je samotný režisér a scénárista Sam Levinson. Na snímku je strašně vidět, že Samova ambice je se zařadit do síně autorských filmařů, jejichž tvorba je snadno rozpoznatelná jen při vyřknutí jejich jména, ze současných tvůrců příkladem budiž Robert Eggers, Ari Aster nebo z druhé strany pomyslné kvalitativní barigády Tomáš Magnusek či Neil Breen. Tyto snahy a ambice mě ale udivují vzhledem k tomu, že Levinson je právě ten člověk, co svou výjimečnost ukázal na vynikajícím seriálu Euforie, který se po všech stránkách nebojím zařadit mezi nejlepší a nejzásadnější seriály tohoto století. Ale i přesto Levinson tu potřebu stále má a právě kvůli tomu film působí víc než cokoliv jiného jako filmařské cvičení, kdy v několika chvílích přebírá otěže parametrická narace, která sice může vypadat i působivě, ale v drtivé většině případů z ní lze cítit pouze ta Levinsonova touha ukázat, že on je ten filmař, co točí ty moderní artové filmy s nějakým smyslem a poselstvím, které nejsou jen tuctovou zábavou, nejsou to ty páteční filmíky, ty rychlokvašky, které se zhlédnou jednou a hned se zapomenou. Bohužel právě to poslední Malcolm a Marie celkem je, člověk to zhlédne jednou a zapomene, jelikož to přes tu velkou sebezahleděnost a snahu mermomocí se vůči něčemu vymezovat a zároveň definovat svou vlastní tvář rozpadá a devalvuje ostatní prvky, které jsou na filmu dobré. Tím mám na mysli hlavně skvělé herecké výkony, které tu Zendaya a John David Washington předvádí, je vidět, že ždímou ze scénáře maximum, i když ani ten není tak dobrý a strádá na úplně zbytečných rovinách. Levinsonův scénář je hybrid dialogové dravosti a živelnosti ze Scén z manželského života a krátkého časového úseku, ve kterém pár sledujeme z Before trilogie. A nebyl by to ani špatný nápad, kdyby do toho sáhla dramaturgická ruka a autorskou pýchu trochu stáhla k zemi, místo toho máme sice na začátku skvělou konverzačku, která má vyřešenou temporytmiku a dynamicky střídá mezi klidnými a vyhrocenými scénami, ale to se přibývajícími minutami zhoršuje, a nakonec se z toho stává jen repetitivní záležitost, která sahá až do roviny nechtěného absurdna. Malcolm a Marie je ve své podstatě dobrý film a stojí za zhlédnutí, avšak mohl by být mnohem lepší, kdyby si tvůrce přestal čuchat svoje prdy, postavil se zpátky na zem a své tendence se umělecky vyjádřit zkonstruoval způsobem, který funguje, ne způsobem, který chvíli oslňuje, ale nakonec nudí. ()

maddy

Vynikajúci scenár pretavený do nie až tak vynikajúceho filmu. Malcolm & Marie totiž povie všetko čo chce povedať za prvých 50 minút a zvyšných 50 minút už iba repetetívne opakuje to isté bez toho, aby sa k čomukoľvek dopracoval. Stále to však aj v tej druhej polovici má vynikajúcu hudbu, kameru, čiernobiele prevedenie tomu pridáva na atmosfére, a Zendaya a (obzvlásť) John David Washington sú skvelí, i keď vzhľadom na mierne psychopatickú povahu oboch nefandíte ani jednému z nich. Vo výsledku však film, ktorý keď uvidíte do polovice, tak ste prakticky videli všetko čo v ňom je. CELKOVO: 6/10 ()

Lucjen

Levinson postavil svoj film na konverzácii, vizuáli a dvoch hercoch; prvé dve zložky fungujú výborne, tá posledná je 50/50; Zendaya je tu jednoznačne uveriteľnejšia než jej mužský protiklad; otázne je, či za to môže J. D. Washington alebo scenár... Scény s individuálnymi výstupmi sú trošku preafektované, snažia sa až príliš zaujať, vo výsledku vás trochu otravujú; na divadelnej scéne by boli ľahšie odpustiteľné. No samotné hádky sú bravúrne napísané aj zahrané. Okolnosti, v ktorých sa postavy nachádzajú a problémy ktoré riešia sa plynulo, zrozumiteľne odkrývajú a posúvajú prostredníctvom ich rozhovoru. Aj ten čiernobiely vizuál má svoj zmysel; určite nie je samoúčelný, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Na záver treba povedať, že takýto typ filmu nie je úplne pre každého; ak očakávate zápletku a rozuzlenie. budete trochu sklamaní. Ja mám tieto "konverzačky" veľmi rada, neočakávala som zvrat, ktorý niektorým chýbal. Trochu menej žmýkania námetu a faktu, že sú tu iba 2 herci a nemala by som výhradu. ()

• V originálním znění zazní ve filmu 289 různých variant slovíčka „fuck“. (ArsenalEagle)
  • Celý film byl natočen černobíle. (rafix)