Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiálny text distribútora)

lennyd

V den svých sedmatřicátých narozenin George Malley (John Travolta) je ozářen neznámým zářícím světlem z hlubin vesmíru. Ač do té doby byl jen "vesnický balík", brzy zjišťuje, že ono světlo mu přidalo spoustu schopností - mnohem rychleji absorbuje informace (dokáže se naučit cizí jazyk za 20 minut), náhodou rozluští supertajný vládní kód nebo ovládá schopnosti telekineze.Také se mu začíná dařit u sympatické Lace, která mu až dosud odolávala. Ale zároveň se začíná cítit hůř a hůř ... Zhruba hodinu a půl jsem se perfektně bavil - skvělý Travolta (jako na houpačce, jednou je výborný, a záhy natočí sračku), podporován Forestem Whitakerem nebo Robertem Duvallem. Jenže pak se to nějak zlomilo, a sentimentální konec mi vůbec neseděl. Je mi jasné, že bylo potřeba nějak "reálně" vysvětlit co se vlastně Malleymu stalo, ale přiznám se, že radši bych zůstal u těch mimozemšťanů. Samotný konec byl pak až přespříliš protahovaný - ještě tak velkolepý pohřeb a setkání přátel po dvaceti letech ... Ale ani to mi nezhatilo dobrý pocit z filmu jako celku.. ()

PROCESOR

Je to o strachu před tím, čemu nerozumíme. A čemu nerozumíme toho se obáváme. Když se někdo odlišuje od "normální většiny" je automaticky zařazen do kategorie ten divnej. Přesto že je ve snímku velká pozornost věnována také lásce a přátelství, tak si dovolím jen poznámku -S-! film je neskutečně smutný -S-! A ano brečel sem, jak želva... ()

tempus

Co, se mi nelíbilo, je to, že v nemocnici to ztrácí šťávu. Ale naopak se mi líbí, že to je americký romantické drama, které jím zůstane až do titulků, i když ten sci-fi motiv přerůst v něco většího, akčnějšího, epičtějšího. A ten jiný konec, než jsem podvědomě tušil také je dobrý. Nebýt toho závěru v nemocnici, odkliknu 4*, protože vidět automechanika/zemědělce Travoltu, jak se snaží udělat dojem na Kyru "Brendnu" Sedwick a přitom rozvijí technologii, která pomáhá v každodenním venkovském životě o skoro míli dál, dělá z filmu něco milého a originálně krásného. ()

slunicko2

Docela zajímavý snímek o vztazích mezi lidmi 1) a ostrakizací jako prostředkem obrany nevědomých vůči strachu z neznámého._____ 2)  Škoda jen toho podbízivého přeslazeného balení._____ 3)  Jak je patrné z komentářů, většina diváků vnímá film jako komedii se scifi prvkem nebo jako melodramatickou romanci. Ano, prvotní důvod, proč jsem se díval, byl ten scifický moment. Tloustnoucí Travolta ani připitomělá romance by mě k obrazovce nedostali._____ 4)  Spoiler. Mně přijde film zajímavý něčím jiném. Je o reakcích běžných vesničanů na neobvyklý pro ně nepochopitelný jev. O sociálním vyloučení, k němuž dojde v důsledku toho, že se lidé toho "nového" George bojí a netuší, co od něho mohou čekat. O strachu z neznámého._____ 5)  41letý (1995) John Travolta tu už není tím kulervoucím týpkem (rád jí, jak sám říká) z Horečky sobotní noci, ale stále si zachovává jisté charisma. ()

dobytek

Dlouho se to tvářilo jako takový trochu naivní sci-fi, ale nemůžu říct, že by to bylo špatný. Sice jsou tam některý scény na můj vkus trochu patetický, ale koukat se na to dalo. Jenže pak dojde k objasnění záhady, kde se vzaly ty super-schopnosti, a potom už film nabídne akorát potoky slz a nějaký strašně dojemný proslovy. Naštěstí tenhle sračkózní závěr zabere jenom poslední zhruba půlhodinu, takže jsem to zvládnul dokoukat. Nejzajímavější z celýho filmu pro mě nakonec byla písnička Everyday is a winding road od Sheryl Crow v nějakym zvláštnim mixu, kterej jsem nikdy neslyšel. ()

• Keď George používa magnetofón na nahratie signálov Morseovej abecedy, v prístroji nie je kazeta. (Peter-1307)
  • Celosvětová premiéra proběhla 22. června 1996 v East Hamptonu (stát New York). (Varan)