Pérák a SS

(festivalový názov)
  • Československo Pérák a SS (viac)
Animovaný / Krátkometrážny / Komédia / Vojnový
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Raphaell

Po vizuální stránce nic převratného nečekejte, i když pár animátorských nápadů potěší. Příběh je ale naprostá bomba, během těch několika málo minut jsem se několikrát od srdce zasmál (a to obvykle nemám ve zvyku ani u nejstřelenějších komedií). Je krásné vidět, že válka humor nezabila a Chaplin nebyl v té době jediný, kdo si z Hitlera dokázal udělat legraci. Trnka ho vykresluje jako paranoidního slídila, který vidí ve všem nepřítele. Proti němu stojí ale „superhrdina“ Pérák, strašný sympaťák, i když jeho kostým vypadá jako latexová souprava ze sado-maso salónu. Myslím, že hollywoodští scénáristé by takový skvělý námět dokázali přetavit v kasovní trhák. Jsem rád, že se to dozajista nestane, ale zároveň mě mrzí, že povědomí o tom, že máme vlastního komiksového hrdinu, tady moc není. ()

Marek1991

Staré a kvalitné. Náš domáci predchodca pavúčieho muža, lenže so strunami na nohách a jednou dierou pre oči na maske. Dobrá hudba, skvelá symetria, krásne zosmiešnenie paranoje, škoda len, že to neurobili aj smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Na záver hrdina z ľudu sa vracia späť k svojej práci, ktorú má rád a nežiada pocty a nechce byť odhalený, veľmi pekná vlastenecká rozprávka. Nacisti ako homosexuáli, či skrytí aj za obrazom, či v peci, no to bolo kvalitné zosmiešnenie zla. Na zapískanie sa zjavia, akoby skvelé priblíženie reality. Je to krátke, je to hravé a svoj účel to splnilo, škoda, že som o tom doteraz nevedel. ()

tomtomtoma

Pérák a SS je zesměšňující poválečnou kreslenou groteskou na dobu předchozí - té brutální nacistické okupace a protektorátní kolaborace pod společnou taktovkou jedinečné režisérské dvojice animovaného filmu Jiří Trnka - Jiří Brdečka. Což o to, ta jejich výtvarná podoba filmu nepostrádá nápady, vtip, koketní údernost, rychlost a škodolibou rozvernost, přesto mi tento způsob výsměchu není nejbližší (osobně příhodnější vypořádání se s válečnou dobou prostřednictvím animovaného filmu vidím spíše ve Vzpouře hraček Hermíny Týrlové). Vše tu začíná i pokračuje s říznými tóny Wir fahren gegen England, a potupa je dokonána pod notami Lili Marleen. Je to svěží, ale také oportunní, tedy pro mě sporné ve své snaze. ()

gjjm

Možná je to mírně zastaralé technicky, ale především je to nesmírně nápaditá a hodně vtipná animace o tom, jak nenápadný pražský kominík pozoruhodným způsobem trestá udavače a okupující esesáky. Plno vynikajících momentů, prolínání fotografie s kreslenou animací. Film kromě úžasné satiry o paranoidním udavači obsahuje i brilantní parodie na první filmy o superhrdinech. Spolu s dalšími Trnkovými a později Švankmajerovými (který má docela podobnou fantasii i smysl pro humor) díly je to jeden z několika málo českých animovaných filmů, které opravdu stojí za to vidět - zvlášť, když je to na Youtube a má to jen pár minut: http://www.youtube.com/watch?v=aX5RuYVQxho ()

kaylin

Pérák je úžasná válečná legenda a dokonale se hodí do českého prostředí, kde by podobný, v podstatě komiksový superhrdina docela chybí. V animaci Jiřího Trnky, který tentokrát spojil i skutečné fotografie s kresbou, pak krátký příběh vyznívá úžasně, a to i díky schopnosti budovat atmosféru díky hudbě a různým drobným detailům - např. Hitler na stěně. Atmosféra je chvílemi skutečně tíživá, ale podařilo se ji odlehčit zesměšňujícími scénami a karikaturou, která se projevuje i v kresbě samotné. A jak už to tak u Péráka bývá, zas tak moc si ho neužijeme, protože víc jak polovinu stopáže tam vlastně vůbec není. ()

• První literární zpracování této legendy vyšlo v roce 1948 v Haló novinách v komiksu „Pérákovy další osudy“. Druhá polovina komiksu se však již nese v propagandistickém duchu. Reportážní povídku o Pérákovi s názvem „Pérový muž“ vydal Jan Weiss roku 1961 v knize „Bianka Braselli, dáma se dvěma hlavami“. V roce 1968 v čísle časopisu Mladý svět, vydaném po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vyšel čtyřokénkový strip s názvem „Pérák a SSSR“. (sator)