Brad Pitt je na čele skupiny nájomných vrahov s najrôznejšími schopnosťami a kreatívnymi spôsobmi ako pripraviť jeden druhého o život. Ich jednotlivé úlohy sú prepojené, no zároveň dýchajú jeden druhému na krk. A to všetko na pozadí nezastaviteľnej nonstop jazdy naprieč Japonskom. (Itafilm)

choze

Letos se nám v kinech sešlo zajímavé vlakové kombo - Mimořádná událost a Bullet Train. Lokálka vs šinkansen, čecháčci vs zabijáci, český film vs Hollywood. Nepřekvapivě jsem dal přednost filmovému rychlovlaku a musím mu nechat, že má geniální název a zápletku. Šest zabijáků, jeden tajemný kufřík a jeden noční vlak - z toho mohla být atmosférická, stylová a intenzivní jízda a novodobá žánrová klasika. Prostě John Wick trojka ve vlaku. Jenže nerežíruje Stahelski, ale Leitch a ten to jede ve stylu svého Deadpoola 2, což znamená spoustu přiblblého humoru, kdy jsem se uchechtl zbruba každému padesátému fóru. Ne, že by to nemohlo fungovat jako asijsky zběsilá a crazy jízda, ale pak by to muselo být zběsilejší i rozjívenější a vyhodit pokusy o drama kolem asijské famílie. Atmosféru a stylovost (oboje přitom Leitch umí, viz. Atomic Blonde) zabíjí přebarvičkovanost filmu - celou dobu jsem měl pocit, že sleduju dění v nějakém dětském lego koutku a ne v nočním rychlovlaku. Největší zklamání je pak akce, v níž byl Leitch vždycky silný. To, co předvádí tady, je prostě málo. Tím nemyslím, že nepřekonává špičkového Wicka trojku, nebo že ho ani nedorovnává - on se mu ani vzdáleně neblíží. Pár nápadů a nějaký ten cool moment se najdou, výrazněji to ale rozsvítí až digi finále a člověk už je přitom od téhle party zvyklý na úplný jiný level. Postavy mě s výjimkou namachrované mastermind záporačky s vizáží školačky (Joey King z Princess) nezaujaly a nebavily, Pitta dělajícího ze sebe kokota jsem úplně neocenil, stejně jako hrubě nevyužitého Kojiho a Sanadu (a do půlky jsem netušil, že se koukám na Aarona Taylora-Johnsona). Z cameo rolí pobavil úchylný Tatum, Sandra mě naopak bolela a Reynolds tu byl naštěstí přesně tak dlouho, abych ho snesl (tj. dvě vteřiny). Celkově se na tomhle výplachu určitě spousta lidí dobře zabaví, ale já až do finále uvažoval o dvou hvězdičkách a pachuti z promarněné šance na (památnou) akční pecku se prostě nezbavím. Rád bych to viděl režírované Walterem Hillem v 70. letech. ()

castor

David Leitch naštěstí po prvním Johnu Wickovi či Atomic Blonde rozmetal dosud smutnou skutečnost, že režírující kaskadér nebyl nikdy zárukou kvality. Jenže k temným/vážným kouskům přidal i humor a třeba takový Hobbs se Shawem už byli přepálenou, uřvanou a místy digitální show, na kterou Leitch navazuje i tady. A předkládá gangsterku v Ritchiovském stylu a v každém směru pokoušející se být cool. Stěžejních postav je tu víc, příběh se snaží nabalovat další a další obsah, odbočky i náhody, kdy hlavní hrdina má zatraceně víc štěstí než rozumu. Zatímco beruška v zahradách dokáže likvidovat mšice skoro lépe a především ohleduplněji k životnímu prostředí než chemický postřik, Beruška s ksichtem Brada Pitta je taky likvidátor, ovšem jak sám říká, smůla ho provází na každém kroku. Protože tohle měla být snadná šichta: vzít z japonského rychlovlaku kufřík s tajemným obsahem a zmizet. Ovšem zájem o něj nemá sám a cíle jiných pasažérů jsou protichůdné, a je tak jasné, že se do konečné stanice nepodívají všichni. Já vlastně přesně nevím, proč dávám jen tři hvězdy, nevadí mi v akčním žánru černohumorné momenty, vadí mi ale ty vyloženě pitvořivé a groteskní. A prostě když jdu na akční film, nechci (samozřejmě je spousta výjimek) skákat tolik do jiných žánrů. Navíc trošku kolísalo tempo a finále s digitální vlakovou mazanicí a nevyužitou hordou japonských mafiánů zamrzí. Každopádně ano, má to spoustu nápaditých momentů i absolutního násilí a velmi dobré herce. Ač si ale Pitt roli evidentně užívá, prostě ho mám raději v jiných partech. Stejně jako Leitche v těch „wickovštějších“. ()

JFL

"Bullet Train" lze z mnoha ohledů kritizovat, ale také si ho ze stejných důvodů užívat. Máme tu Japonsko doslova z rychlíku či zběsilé tempo a nelinearní vyprávění, které spíše slouží k odvedení pozornosti a maskování nedostatků scénáře, nebo také blafování hloubky a přesahu typické pro autora předlohy Kótaróa Isaku. Na rozdíl od japonských adaptací jeho románů tady motivy provázanosti, štěstí a osudu nevyvolávají údiv a patos, nýbrž se rozmělňují do povrchně zábavných atrakcí. Stejně "Bullet Train" pracuje také s tarantinovskými postavami, tedy naprosto nerealistickými žánrovými figurami, které ozvláštňuje jejich nadsázka, stylovost a zakotvení v popkultuře. Tarantino a někteří jeho následovníci na základě popsaného principu vytvářejí sofistikované a zdánlivě propracované mocniny gangsterů či zabijáků, které v nejlepším případě přesahují rovinu mokrého snu fikční dokonalosti a stávají se polobožskými ideály, k nimž pak vzhlíží diváci. V "Bullet Train" ale opět zůstávají jen nerealistickými rozvernými maňásky s jedním karikaturně přemrštěným a neustále opakovaným atributem. Pak tu máme akční scény, respektive jejich choreografii. Ta v předchozích produkcích 87North (či 87Eleven) stála v popředí a strhávala na sebe pozornost svou okázalou fyzičností, realizační náročností a revoluční důmyslností. Tentokrát akce stojí spíš v pozadí, v prvé řadě je vždy realizována jako slapstickové gagy a propojuje jednotlivé dějové sekvence. Ať už jako zastřešující pojem pro popsané tendence filmu použijeme jakýkoli výraz - bastardizace, odsofistikovanost, zpitomnění, asimilace či hollywoodizace - právě v tom ale spočívá kouzlo a funkčnost "Bullet Train". Film totiž do sebe absorboval všemožné trendy předchozích let i dekád, které doposud oceňovali přemoudřelí fandové, cinefilové či vyznavači alternativních nik, a procedil je mainstreamovým sítem do univerzálně přístupného tvaru. Ten sice zákonitě budou ony elity ofrflávat, protože není jako ony jimi oceňované dokonalé formy, ale tím spíš bude z "Bullet Train" popový kasovní trhák. Po "Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw" již další Leitchův projekt evokuje střední proud zlaté éry hongkongské kinematografie, který tvořily chaoticky nesourodé estrády mísící všelijaké emoce i žánrové polohy a kde pozornost diváků neustále poutaly různorodé atrakce, včetně akčních eskapád i cameo vystoupení populárních hvězd. Když uvážíme, že David Leitch a jeho kolegové jsou velkými obdivovateli hongkongských filmů, lze v tom spatřovat nikoli náhodu, nýbrž koncept. ()

Big_Boss

Sakra, jak jsem si tohle mohl nechat ujít v kině? Tohle je shodou okolností úplně poslední film, kterej jsem v tomhle seznamu vidět a nemůžu se za to přestat fackovat. Film vypráví o nájemnym zabijákovi s krycím jménem Beruška, kterýho hraje Brad Pitt. Ten nastoupí do rychlovlaku v Japonsku a musí ukrást jeden kufřík. Snadnej job. Jenže po kufříku se pasou i ostatní nájemní zabijáci, kdy má každej svůj vlastní motiv proč ho získat. Film má hodně zajímavý postavy, kterejm samozřejmě kraluje Brad Pitt, kterej se snaží každej konflikt řešit mírumilovně, což mu očividně moc dobře nedaří, pak tam máme dvojčata Aarona Taylora-Johnsona a Briana Tyree Henryho, což očividně nejsou dvojčata. Vražedniky Zazie Beets co používá jed, pomstychtivého ženicha / vdovce Bad Bunnyho, mladou školačku s přezdívkou Prince a jednoho nenápadného cestujícího kterého hraje Channing Tautum. Rozhodně musim říct, že toho si v menších cameo rolích užívám víc než v nějakejch filmech kde má hlavní roli. Režisér Deadpoola 2 David Leitch natočil šílenou akční jízdu, která stylem vyprávění hodně připomíná to nejlepší od Guye Ritchieho. Akcí mi to kromě Deadpoola 2 i hodně připomínalo třeba filmy s Jackiem Chanem, kterej taky dokáže do akčních pasáží kvalitně propašovat svůj specifickej humor a nebojte, na rozdíl od Gray Mana tady nebude o zvraty nouze. 9/10 ()

JohnnyD

9/10 Po mdlých traileroch som čakal rutinného Johna Wicka vo vlaku, ale prekvapivo je to non-stop situačná akčná komédia s množstvom obskúrnych postáv, ktorých dejové línie sú až over-the-top poprepletané. Dravý vizuál a soundtrack, výborná réžia a casting je úplne na jednotku, Joey King je rozkošná, Brad Pitt si to nadmieru užívu a Aaron Taylor-Johnson a Brian Tyree Henry majú takú chémiu, že by si zaslúžili spin-off. Akurát prečo každý film dnes musí mať cez dve hodiny? "You are fucking excused." ()

• Scéna Prince (Joey King) a Lemona (Brian Tyree Henry) byla částečně improvizovaná. Scéna, kdy se Lemon ptá Prince, jestli studovala herectví a/nebo kde, byla plně improvizovaná. (mikki089)
  • Lemon (Brian Tyree Henry) a Tangerine (Aaron Taylor-Johnson) jsou ve filmu doprovázeni hudebním motivem písně „I'm Forever Blowing Bubbles“ v mnoha provedeních. Následně je nám vysvětleno, že „dvojčata“ jsou fanoušci West Ham United FC. Tahle píseň je hymnou tamních fanoušků. (grovik.net)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch