Red Rocket

• Kanada Red Rocket (viac)

Tenhle pornoherec má časy největší slávy dávno za sebou. Rozhodne se proto vetřít zpátky do svého rodného města v Texasu, aby tam naplánoval velký návrat do Hollywoodu. (Netflix)

lucascus

Tělem chlap středního věku, mozkem ještě nestálé dítě. Chlapák, který se nedokáže ohlédnout zpět do minulosti, a nedokáže si ani naplánovat budoucnost dál, něž pět dní dopředu. Celkem příjemná fasáda mu zajišťuje to, že na něho letí fajn buchtičky, ale kam takovýto život může vést? Jakou cenu má bezstarostnost? V nejvíce zaprděný díře v celých Státech? Zajímavé, hodnotné a s nadhledem! ()

Idego

Tohle se mi líbilo daleko víc než Florida Project, protože koukat na skupinu uřvaných děcek snad z definice nemůže být příjemný, zato Mikey Saber je svým zvráceným způsobem sympaťák. Narcistní velkohubej sobec a lhář, kterýmu ale nakonec člověk i fandí, protože kdo by se z takové díry taky nechtěl dostat. Red Rocket je svým satirickým přístupem k sociálním bolestem Ameriky skvěle vybalancovaný. Sean Baker tady servíruje svěží směs dramatu a komedie. Celou dobu se to drží ve středním módu, není to ani vyloženě k smíchu, ani z toho člověku netrne, ale ten neustále přítomnej kontrast bezčasí a vykořeněnosti, ve kterým Mikey proplouvá jahůdkovým pokojíčem a Donut Hole, tomu dávají jedinečnou atmosféru. ()

vurhor

Tragikomické drama o zodpovědnosti, dospívání a neuvěřitelném (jakže FAKT neuvěřitelném) sobectví. Red Rocket mě lákal nejenom svým námětem, kdy bývalý slavný pornoherec jede zpátky domů k rodině do Texasu, ale hlavně také tím, že je to film od Seana Bakera, který je zodpovědný za povedený Florida Project. A pokud jste ten film viděli, tak Red Rocket je v podstatě úplně ten samý styl - je tam mnoho scén se statickou kamerou, kdy herecké sekvence připomínají spíše improvizaci, hudby je tam minimum, plus i přes komediální podání se pod povrchem ukrývá hrozně smutný příběh. I zde to ale funguje dost dobře, i přes některé utahanější pasáže mě na to bavilo koukat snad po celou dobu. Hlavně mi přijde, že si ten film dělá tak trochu prdel ze stereotypů, co existují kolem jižanských států USA. Však kdo jiný tam může nadělat chaos než kalifornská porno hvězda, která si tam navíc najde svou vlastní Lolitu (fakt tam je). Je poměrně škoda, že se bude jednat o jeden z nepovšimnutých filmů roku 2021, protože za pozornost rozhodně stojí. Průměrné 4* ()

Philcze

Mikey Saber je oživlá postava z GTA, kvůli který úmyslně zpomalujete jízdu na misi, abyste si v autě mohli vyslechnout všechny její průpovídky. Skvostně ohavné individuum, které vás sebevědomě přesvědčí, že všechny levárny jsou ve skutečnosti pro vaše dobro. Přitom mu ale budete beze zbytku fandit, ať si taky ukrojí svůj kousek amerického snu, otevře si pornografické studio a vykope se z nuzných podmínek Nowhereville, Texas, kde už všichni dávno rezignovali na nadějné vyhlídky. Baker znova dosahuje maximální charakterové autenticity podbarvené snovým vizuálem Drewa Danielse. Pár vedlejších linek sice míří trošku do ztracena (sousedovic rodinka dealerů) a závěr mohl být silnější, ale těžko budete hledat sebevědomější vizi, která si jde za svým se stejnou nakažlivou urputností jako objekt jejího zájmu. Nezbývá než se ptát, proč česká distribuce v Cannes loni koupila každý druhý průměr a dlouho rezonující kousky jako Red Rocket, a ještě výraznější přešlap jménem Drive My Car, zůstaly ležet v prachu. 90 % ()

moviefilm

Baker to s tými koncami nevie. Pri jeho predchádzajúcom počine ma to dokonca donútilo stiahnuť hodnotenie o hviezdičku nižšie, pri Red Rocket mu ten rozpačitý záver odpustím. Predovšetkým kvôli famóznemu scenáru a vynikajúcim hereckým výkonom Simona Rexa a Suzanny Son. Film je pomalý, rozhodne nebude pre každého, aj stopáž by pokojne mohla byť o 15 minút kratšia. Ale to by sme potom nemohli ísť tak do hĺbky každej vedľajšej postavy a nemohli si tak užiť pocit, že napriek tomu, že takmer všetci zúčastnení sa správajú ako kreténi, v istom zmysle im rozumieme. ()

• V rozhovoru pro LA Times se Suzanna Son nechala slyšet, že když sledovala konečnou verzi filmu o samotě ve svém bytě, byla velmi nervózní, protože nevěděla, co čekat od erotických scén. Aby svou nervozitu setřásla, chtěla si zatančit, ale přitom si zlomila nohu. Pět dnů na to se ocitla na premiéře filmu v Cannes se sádrou na noze a v kolečkovém křesle. (HellFire)
  • Simon Rex začínal svou kariéru jako pornoherec pod přezdívkou Sebastian, načež se dostal v 90. letech na výsluní díky účinkování ve filmech a roli video žokeje pro MTV. (HellFire)