Milý Evan Hansen

(neoficiálny názov)
  • Česko Milý Evane Hansene (viac)

Filmová adaptace muzikálu oceněného cenami Tony a Grammy. Evan Hansen (Ben Platt) je nešťastný, osamělý a neoblíbený středoškolák se zlomenou rukou v sádře, který bere nejrůznější léky na úzkost a jehož terapeut ho přiměl psát si tragicky optimistické dopisy začínající slovy: „Milý Evane Hansene.“ Jednoho dne si v záchvatu upřímnosti napíše dopis sám sobě v první osobě, v němž říká, jak hrozný je jeho život. Dopis mu ve škole ukradne problémový, naštvaný Connor, který Evana šikanuje, ale sám je možná spřízněnou nešťastnou duší. Když si Connor vezme život, dopis se u něj najde a jeho utrápení rodiče se mylně domnívají, že ho napsal Connor a že Evan byl jeho nejlepší kamarád. Evan se díky tomu stává ve škole velkou celebritou na sociálních sítích... (mac000)

Shimargh odpad!

Slusnej vhled do chorý, naruseny, zapadni, mlade generace, ani se nedivim, ze to tam kazdou chvili nekdo vystrili. Dnes totiz slabsi prezivaji na ukor silnejsich a tohle jsou toho  vseho prohnile plody. Tenhle muzikal je absolutni odpad a je to cele choré jak pyča, no a to je tak vsechno. Takze sdilejte svy pocity na fb a instaci a uz nikdy nebudete sami zkurvene vločky a radsi tam pro jistotu poslete par Xanaxu 🫡 ()

Handle

Když se objevil trailer na tento film, byl jsem absolutně nadšenej a věřil jsem, že se mi to bude líbit. Pak přišly negativní recenze a shodou náhod jsem měl štěstí vidět muzikál přímo v New Yorku na Broadwayi, což byl samozřejmě nepopsatelný zážitek a ano - Dear Evan Hansen má rozhodně to pravé místo tam a film nefunguje na 100 %. Do určité míry souhlasím s tím, že hlavní role mohla být obsazena mladším hercem, že to bylo v druhé půlce lehce ubrečený a místy to možná působilo křečovitě, neuvěřitelně až naivně alá Disney produkce - ale na druhou stranu si fakt myslím, že většina těch změn (úprava psychologie postav, samotná muzikálová čísla) pro to, aby námět fungoval i ve filmu, byla poměrně dobrá a emoční dopad se rozhodně koná i zde. Šlo to líp? Určitě. Ale netuším, kde je ten vyložený průšvih. Soundtrack je jinak naprosto kultovní a většina písní zůstala téměř věrná originálům. Filmu jako takovému bych dal celkově 3,5* - už jen k úctě předloze bych se spíš přiklonil ke třem (film muzikálu opravdu nesahá ani po kotníky), ale vzhledem k místnímu hodnocení vyvážím na čtyři - hodnocení kolem 50 % si film určitě nezaslouží a byl byla to i tak příjemná podívaná. ()

xxmartinxx

Já chápu, že Platt tu roli stvořil a ztvárnil v jevištním muzikálu, takže se jí nechce vzdát, ale někdy je potřeba si přiznat realitu. Že když se tenhle sedmadvacetiletý chlap, co vypadá s tím šíleným make-upem na sedmatřicet, snaží imitovat sedmnáctiletého kluka, vznikne něco hodně likvidačního. Sice je běžné, že v americké popkultuře hrají středoškoláky dospělí a umíme to tolerovat, ale tenhle konkrérní film je tak moc vystavěný na protagonistově dětskosti a Plattův výkon je tak expresivně přepjatý směrem k evokaci nižšího věku, že se celý film prostě rozpadá do směšné neautentické křeči. Ono by asi nebylo z principu nemožné, aby tuhle roli ztvárnil dospělý člověk uvěřitelně - ostatně i další středoškoláky tu ztvárňují lidé 25+. Jenže ti byli nacastováni skrz filtr toho, že to můžou utáhnout, kdežto Platt žádným castingem neprošel. Holt když máte bohatého tátu producenta, co vám chce odstartovat filmovou kariéru (což není nějaká konspirace, to jsou prostě jeho odpovědi v médiích - tenhle filme existuje proto, že chce mít táta ze syna filmového herce, proto bylo z předlohy vyškrtáno vše, co se netýká protagonisty, aby byl Platt víceméně v každé scéně), tak to je pak jednoduchý. Naštěstí karma existuje a v důsledku tohohle veletrhu nepotismu se Plattova kariéra vrátila tak o deset let zpět. Před tímhle filmem to byl na základě své broadwayské kariéry jeden z "annual Time's 100 of the most influential people in the world" (což je samo o sobě trochu absurdní, ale ok), teď se mu celá Amerika směje. Nebudu tvrdit, že to není uspokojivé. A vážně si myslím, že s jiným obsazením a trochu schopnější režií by ta teenagerovská ubrečenost, kýč a posedlost sebou byly naprosto v pořádku. Chápu, proč to je jeden z největších muzikálových hitů posledních let. Na jevišti. Na plátně to je exces jedné privilegované rodinky. Ale asi lepší než kdyby kluk kradl a mluvil sprostě. ()

Aljak

K tomuto muzikálu som sa dostal prostredníctvom Amy Adams, ale pri čítaní popisu ma to ihneď zaujalo. O tomto preslávenom muzikály som predtým nepočul (keďže u nás nebol tak populárny ako v USA). Ale dejová línia je vynikajúca, adresná a tragikomická. Ben Platt ma v úlohe Evana Hansena veľmi bavil (vidno, že má k tejto postave osobne silný vzťah). Príbeh Evana bol smutný, no pekný zároveň. Toho chlapca mi bolo celkom ľúto, keďže sa chtiac nechtiac neustále viac a viac zamotával v pavučine výmyslov a lží, hoci všetko to bolo svojim spôsobom pre správnu vec. Čo sa týka piesní, tam to bolo za mňa trochu nedostatočné, keďže ma tak viac oslovili sotva 2-3 songy - najviac však skvelý rytmický song "Sincerely, Me" a ešte "You Will Be Found" (no škoda, že ostatné boli také nevýrazné). Celkový dojem je na 4* (do piatich skutočne chýbala len tá muzikálová stránka na vyššej úrovni) ()

drake31

Kto ma sleduje či číta moje komentáre vie, že muzikály sú TOP v mojom srdci, takže to nebude prekvapenie keď poviem, že Dear Evan Hansen je muzikál ktorý som počul mnohokrát, a piesne ako Waving Through a Window či You Will Be Found patria k tým mojim najobľúbenejším v rámci tohto žánru. Úprimne poviem, že mi trvalo dlhšie než by sa patrilo uvedomiť si o čom celý ten muzikál je len počúvaním na Spotify, to až dokým som sa jedného dňa nad tým nezamyslel a navštívil Wiki - Yikes. Je to smutný príbeh, je to príbeh ktorý v mnohom rezonuje vo mne, keďže Evan má isté charakteristiky, tendencie či mentálne problémy s ktorými zápasím aj ja... no taktiež je to príbeh, ktorého hlavná premisa je neskutočne FUCKED UP! a vyžaduje patričnú dávku mentálnej gymnastiky ospravedlňovať mnohé akcie hlavného protagonistu. Ale som sucker pre príbehy ktoré nie sú nič iné než len shameless tearjerkers obzvlášť keď sa jedná o muzikály, takže ten fakt ma až tak netrápil. Toto zmýšľanie som mal dovtedy dokým som videl prvý trailer pre tento film, a to ako Ben Platt vyzeral. No bol som ochotný dať benefit of the doubt. Potom sa začali objavovať prvé recenzie, prvé myšlienky, prvé reakcie a moje srdce začalo plesať - toto bude Cats 2021 som si naivne a nadšene myslel. Dve hodiny odkedy som prišiel domov z kina, hnev ktorý je vo mne len rastie a rastie pretože jediná vec čo ma štvala na tomto filme od začiatku až do konca bol Ben Platt, tvár Dear Evan Hansen od samého pečiatku. Ktokoľvek odklepol tento casting, či ten make-up, či tú parochňu, či všetko čo sa týkalo Evanovej vizáže si zaslúži kriminálne potrestať. Ak by toto bola audiokniha, či rádiová hra, nemám najmenší problém, no to ako Ben Platt vyzeral v tomto filme bolo tak neskutočne mimo, že každú sekundu čo bol na plátne som neznášal. A to ma štve o to viacej lebo Kaitlyn Dever, Amandla Stenberg boli skvelé, ako aj trojica hercov v úlohách rodičov. No keď Ben bol s kýmkoľvek na obrazovke, obzvlášť v tých romanticky ladených scénach s Kaitlyn, necítil som sa veľmi príjemne - creeped out & cringe boli hlavné emócie. Na svojom Twitteri, som napísal, že vyzerá ako creep ktorý požiera deti, je sériový vrah, a že vyzerá ako niekto koho matka je len figment jeho mysle, keďže v skutočnosti jej telo hnije niekde v jej posteli... takže keď takáto je moja vízia hlavnej postavy, je len veľmi ťažké akokoľvek súcitiť s Evanom, či byť zainvestovaný do jeho osudu, či byť schopný odpustiť mu a preniesť sa cez to čo spôsobil ľuďom vo filme. Za celých 28 rokov čo som (žiaľ) na žive som nevidel jediný film, ktorý by som takto veľmi neznášal čisto len na báze miscastingu alebo vizuálneho odprezentovania hlavnej postavy. Neviem či by to bolo 5*, keďže je to až moc seriózny muzikál a ten príbeh má svoje problémy, no určite by som ho mal radšej, ocenil viacej, a samozrejme pravdepodobne plakal počas mnohých scén - no v tomto momente, to aká sa cítim ohľadom Dear Evan Hansen, tá 1* je štedrým hodnotením. Možno jedného dňa sa k tomuto filmu vrátim, a ja sa budem schopný preniesť cez ten JEDINÝ masívny problém ktorý mám s filmovou verziu Dear Evan Hansen, no to určite budú roky rokúce, pretože pevne verím, že odo dnes Ben Platt a jeho filmový Evan Hansen ma budú mátať v mojich snoch *sigh* P.S. Jenny Nicholson odprezentovala môj problém omnoho lepšie v jej videu, ako aj mnohé iné problémy ktoré som ani nezaregistroval vďaka mojej enormnej nenávisti... čo nie je prekvapenie lebo Jenny je jedna z najlepších čo sa video-esejí na YT týka! () (menej) (viac)