Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová rekonštrukcia tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú horolezeckú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí. Fiktívny psychologický príbeh o výstupe horolezcov na jeden z vrcholov Himalájí sa opiera o skutočnú tragickú udalosť československej horolezeckej výpravy na začiatku 70. rokov. Vo výške 8000 m došlo k vážnemu zraneniu jedného z troch horolezcov. Keďže za daných podmienok mu nebolo možné pomôcť, dvojica druhov v poslednom tábore musí riešiť ťažkú dilemu - zostať pri zranenom až do konca a ohroziť tým vlastný život alebo zostúpiť a zanechať nešťastníka svojmu osudu? Film sa usiluje podať svedectvo o hrdinstve človeka v situácii, ktorá donúti mobilizovať všetky fyzické a morálne kvality ľudskej bytosti. V tejto snímke boli použité zábery z filmu Vladimíra Ondruša Veľký čierny obor. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (26)

homerr 

všetky recenzie používateľa

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Keď sa ide do Himalájí, vždy sa niečo stane. Ako sme v ostatných dňoch aj my počuli v správach, buď veľký úspech, alebo tragédia. Jedno od druhého delí malý výkyv počasia alebo jeden chybný krok. Film nie je dokonalou rekonštrukciou prostredím ani atmosférou, ale psychológia funguje výborne aj vďaka špičkovému hereckému obsadeniu. Len nepochopím, keď to bola československá výprava, prečo nemohla vo filme znieť aj čeština, bolo by to úplne prirodzené. –––– Snažte sa byť tolerantí, aj keď si začnete ísť na nervy. –––– Aby si si nevylámal zuby. Chápeš, zúbky! Lebo to je teraz najdôležitejšie. Nevylámať si zuby. –––– ... a tento stan je môj hrob, ktorý som si sám vyniesol. ()

Reklama

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Stejně jako česká filmová výpověď o zlé události Horolezci se mi i tento snímek velmi páčil. Především díky věrohodnosti exteriérů a hereckým výkonům. Film navíc není tak dlouhý, aby počal nudit. Splnit si svůj sen vždycky nemusí být jednoduché a nechat kamaráda zemřít nahoře tím tuplem ne. Je to drsný film, ale velmi dobře provedený. Obě verze, ačkoli každá jiná, jsou velmi kvalitní a dobře provedené. ()

javlapippi 

všetky recenzie používateľa

"Lebo to je teraz najdôležitejšie, nevylámať si zuby!" Horolezectvo nie je špás, zisťujú účastníci himalájskej výpravy, ktorých okrem počasia potrápia zdravotné problémy ako bolesť zuba, prechladnutie, omrzliny končatín, hnačka, snežná slepota a nakoniec fatálne zranenie v miestach, kde už ani líšky nedávajú dobrú noc a životaspásna odborná pomoc nehrozí. A vtedy nastupujú zásadné etické otázky a možno kruté rozhodnutia. Herecké zloženie horolezcov dobré, napätie a konflikty medzi nimi tiež fajn, ale keď už sa jednalo o československú výpravu, mohli Brabca nechať hovoriť po česky, prípadne nechať rolu rovno jeho dabérovi Záhradníkovi. Kanyza slovenčinu zvládol obstojne. Páčilo sa mi aj konštatovanie nepálskeho šerpu o tom, že lezenie na osemtisícovky je kratochvíľa bohatých belochov. Za štyri jelenie loje. ()

Chmur 

všetky recenzie používateľa

Film jsem shlédl víceméně náhodou a byl jsem velice příjemně překvapen. Silný příběh, zajímavá kamera, kvalitní hudba. Na to, že se jedná o tv film, nepůsobí vůbec lacině. Přišlo mi zbytečně předabování českých herců, ale jinak výborné drama. Zaujal mě rozhovor mezi horolezci a jedním z šerpů, kdy šerpa říká něco ve smyslu: Já musím lézt nahoru, protože mám čtyři děti a nemám peníze, vy lízt na horu, protože máte peněz hodně. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (6)

  • Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)
  • Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)
  • Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)

Reklama

Reklama