Reklama

Reklama

BATAstories

  • Česko Baťa, první globalista (viac)
Česko / Francúzsko, 2018, 105 min (televízna verzia: 79 min)

Réžia:

Peter Kerekes

Kamera:

Martin Kollár

Hudba:

David Solař

Hrajú:

Bolek Polívka (rozprávač), Tomáš Baťa (a.z.), Jan Antonín Baťa (a.z.), Tomáš Jan Baťa (a.z.)
(ďalšie profesie)

VOD (1)

Obsahy(1)

Celovečerný dokumentárny film o výrobe a predaji topánok a obuvníctve. Zachytáva dôležité míľniky aj omyly spojené s budovaním veľkolepého rodinného baťovského impéria. Vo filme sa cieľavedome prelínajú tri hlavné roviny rozprávania: životopisná – sleduje osudy zakladateľov firmy, súčasná – mapuje aktuálny stav globálneho kapitalizmu (jeho priekopníkom bol aj Tomáš Baťa) a spomienková – postavená na výpovediach českých a slovenských „baťamanov“ roztrúsených po celom svete. V originálnom formálnom spracovaní predostiera dokument komplexný pohľad na globálny charakter podnikania rodiny Baťovcov. Nesústredí sa len na československé korene a pôsobenie firmy Baťa v našich končinách, ale snaží sa postihnúť fenomén Baťa v medzinárodnom kontexte. Spolu s kamerou okrem Československa navštívime aj miesta, kde firma pôsobila alebo stále pôsobí. Indiu, Keňu, Francúzsko či Brazíliu. (Filmtopia)

(viac)

Recenzie (25)

5Se 

všetky recenzie používateľa

Dokument som si pustila, lebo som chcela vidieť Baťov životný príbeh.Celkový dojem je dobrý, ale to len na základe obsahu z čoho dokument vychádzal. Spracovanie aj komentáre sú nič moc, ale keď si formu človek prestane všímať a začne uvažovať nad vecami o ktorých sa tam hovorí, tak ho dokument pohltí. Je neuveriteľné, čo všetko dokázali a ako rozmýšľali. Normálne som mala chuť si ísť kúpiť topánky Baťa.🙂 Veľmi obdivuhodný príbeh so silným odkazom ()

jasiska 

všetky recenzie používateľa

Baťa je vždy zaujímavý námet, ale na filme sa mi najviac páčilo, ako životopisné informácie o Baťovi popretkával so zábermi zo života chlapca v Indii, bývalého zamestnanca v Keni a pod. Hlavnou myšlienkou asi chcelo byť, že človek môže aj úspešný a bohatý kapitalista a pri tom byť dobrý zamestnávateľ a pilier komunity, t.j. viac spoločnosti dávať ako z nej brať. Len škoda, že v našich zemepisných šírkach je také zmýšľanie skôr výnimočné. ()

Reklama

Tosi 

všetky recenzie používateľa

Víc než dokument, kvitoval bych spíše kvalitní životopisné drama o Bat'ovi, rozhodně by si ho zasloužil. Z rozhovorů s bývalými zaměstnanci napříč kontinenty bylo příjemné cítit tu obrovskou poctivost a pracovitost z lidí, kteří pro značku Bat'a pracovali. Ovšem, aby si neznalý člověk udělal obrázek jaká ševcovina byla a je dřina, musí sledovat jen archivní záběry z výroby. Obrázky z Indie a Afriky jsou něco mezi smíchem a pláčem. Třebíč - Dokumenty pod širákem 2019 ()

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Že byl Baťa průkopníkem v mnoha ohledech o tom není pochyb. Mnohé metody, styl práce i vedení či průkopnické metody by uspěly i dnes. Je s podivem, kde všude uspěl a já jsem se toho hodně o našem Československém podnikateli dozvěděl. Nakonec záběry z cizích kontinentů působí exoticky, zajímavě a samozřejmě celý projekt oživují, národní hrdost a ego přeci jen polechtá. Pravda, Boleslavu Polívkovi opravdu není moc rozumět, to byla ta horší volba, navíc bílý text na leckdy bílém pozadí opravdu nešel téměř přečíst. Tyto nedostatky ale vylepšuje zajímavý dokument s potomky a následovníky rodu Baťů, z nichž jeden si dnes už ve fabrice při manuální práci poradit nedovede a také zajímavá sonda do továren na jiných kontinentech. Druhou stránkou je, že třeba v Jižní Americe se syn Bati choval v duchu toho, co dnes kritizujeme. Vyhlédl, zacinkal penězi, vykácel a pak to stejně krachlo. Alespoň díky tomu mají most. Nicméně řadu zajímavých faktů jsem se dozvěděl. ()

Milonak 

všetky recenzie používateľa

Na dokument jsem se těšil, bohužel mě dost zklamal. Obecně mám téma Baťa rád, je obdivuhodné, co bratři dokázali. Nicméně zde je zajímavých jen pár dobových a pro mě neznámých záběrů z jejich života, jinak je to celkem nezajímavé. Je zde velký prostor věnován záběrům z Baťových závodů v Africe a konkrétním osudům lidí - to ale ve zbytečně velké míře a v nezáživné formě. Škoda. ()

Galéria (8)

Súvisiace novinky

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

Reklama

Reklama