O tom, že soľ je nad zlato a drahé kamene sa presvedčil aj kráľ "Já Prvý" a všetci jeho poddaní. Po tom, ako vyhnal zo zámku svoju najmladšiu dcéru Marušku, zakázal zároveň používať soľ. Čoskoro však zistil, že soľ a pravá láska sú skutočne nad všetky poklady zeme... Rozprávková komédia Byl jednou jeden král sa stala jedným z najpopulárnejších českých filmov všetkých dôb. (TV Markíza)

Mackin

Poprvé a zároveň bohužel i naposled se před filmovou kamerou sešli dvě velké osobnosti československého filmu, Jan Werich s Vlastou Burianem. A právě díky nim a jejich humoru se Byl jednou jeden král… může směle zařadit k těm nejlepším domácím pohádkám. ()

Čtec

Miroslav Horníček - s namalovaným znaménkem krásy a náušnicí - jakožto Krásný princ, to je jedna z nejzářivějších perel české kinematografie... ()

Lottr

Klasická česká pohádka, která určitě osloví i příští generace, stejně jako ty před námi. Škoda, že už se netočí takové pohohádky. Co dodat: Půvabný příběh, nezapomenutelná atmosféra,skvělí herci a prostě pohádka jak má být. ()

Rousse

Pan Werich měl velmi příjemný, ale hlavně inteligentní smysl pro humor, což mi u novodobých pohádek hodně chybí. A v téhle krásné pohádce jím naštěstí nešetřil. Variace na klasické téma sobectví, egoismus a pýchu tentokráte ne princezny, ale samotného pana krále, je moc pěkně zpracována. Obrovskou zásluhu má samozřejmě pohled do nádherně modrých očí Mileny Dvorské, velmi příjemný hlas rybáře v podání Vladimíra Ráže, hlášky a rozumy komořího Atakdále... a ostatní hvězdy, které měly tu čest zahrát si příběh krále "který Já první se nazýval a špatně panoval" ()

ranp

Výborná pohádka, skvělý námět a nepřekonatelní Jan Werich s Vlastou Burianem. Celé to do sebe krásně zapadá, děj, jména postav, specifický humor..rozhodně jedna z nejlepších pohádek..i v těžké době 50. let mohly vzniknout v Československu takovéto skvosty a to je jen dobře. ()

BMAJTZ

Nebudu přehánět když řeknu, že jde o jednu z nejlepších českých pohádek vůbec. Tahle klasika nezestárne ani o den a ještě děti mojich dětí na ni budou rády koukat. ()

gutshoter

Byl jednou jeden král... A ten král měl 3 dcery. Jednou z nich byla Maruška. Naše nejmilejší Maruška, kterou ztvárnila nádherná Milena Dvorská. Tato bytost nikdy neumře. Stejně tak nikdy neumře pohádka Boženy Němcové, kterou na filmové plátno přenesl Bořivoj Zeman a obsadil neuznávanější komiky tehdejší doby. Jan Werich s Vlastou Burianem sehráli nejlepší komediální dvojici typických českých pohádek vůbec. Génius si rozuměl s géniem a to je přeci nádherné... ()

h0n24

Werich. Takový český Luis de Fines. Osobnost násobně výraznější než ostatní. Dokáže utáhnout celý film? Zdá se. ()

Sdoom

Jedna z nejlepších československých pohádek, která se na svou dobu vzniku a oproti jiným dílům vyhnula nějaké přímé a zjevné komoušské agitaci. Herecké obsazení je skvělé, ale přesto si naprostou většinu scén pro sebe krade Jan Werich. Jeho král Já první nemá mezi králi v našich pohádkách absolutně žádnou konkurenci. Nechápu, jak tato krásná pohádka nemůže být v seznamu 200 československých děl určených k digitalizaci, potřebuje to totiž jako sůl a rozhodně si to zaslouží. 4 a půl hvězdičky. (TV CS Film) ()

herr_carter

Spolu s Císařovým pekařem a naopak pohádka, která mi prostě do konceptu tradičních českých pohádek vůbec nezapadá...............moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Kanibal

Nejpříjemnější pohádka české historie... alespoň pro mně. Dnes již legendární variace Jana Wericha na téma dobro x zlo plná těch nejlepších herců. ()