Honza (Jiří Korn) si spokojne nažíva v malej chalúpke, ale len do chvíle, kým sa jeho matka (Marie Glázrová) rozhodne poslať ho do sveta na skusy. Aj keď sa Honzovi vôbec nechce, nakoniec predsa len zlezie z obľúbenej pece a vydá sa na cestu. Zamestná sa u sedliaka ako čeľadník a zaľúbi sa do jeho dcéry Marjánky (Naďa Konvalinková). V jeden krásny deň si vypočuje naliehavé hlásenie.  Zúfalý kráľ (František Filipovský) dáva svojim poddaným na známosť, že jeho drahá dcéra (Jorga Kotrbová) už desať rokov zo seba nevydala ani hláska. Mládenec, ktorý ju k reči privedie, dostane princeznú za ženu a s ňou i polovicu kráľovstva. Či už je z rodu bohatého, alebo chudobného. Kráľ je prekvapený. Odvážlivcov je primálo, a preto stráži nariadi, aby i násilím priviedli rúčich mládencov na hrad. Tu sa ukáže, či budú vedieť jeho dcére pomôcť. Tak dopadne aj Honza. O pyšnú princeznú síce nestojí, ale prečo by sa nemal pokúsiť o šťastie? (TV Markíza)

Paity

Jirka Korn a asi jeho nezjnámnější filmová role v pohádce Honza málem králem. Nevím proč, ale vždycky jsem byl strašně naštvaný, když mu z toho vozu začali utíkat ty zlaťáčky. Na druhou stranu perfektní scény s jeho vojenskou eskortou... ()

duddek

Ačkoliv má tato pohádka slibně našlápnuto, v prostřední třičtvrtěhodině se bohužel vůbec nic nestane. Všimnul jsem si toho až v dospělosti. Škoda. "Jen jí nalož, a pořádně!" :-o ()

Wishkah

Trošku atypická ale přesto vynikající pohádka. Valerie Kaplanová se jako smrtka snad narodila. Z toho jejích smíchu sem měl v dětství doslova husí kůži:-) ()

Prochy38

Jedna z těch pohádek, která se mi ještě líbí. I když už pomalu směřuje k těm nesnesitelným. Každopádně J. Korn ve své životní roli výborný. N. Konvalinková, nechci ji urazit, ale ještě fakt kočka. A pohádka celkově nebyla hloupá, líbila se mi, ale k těm českým pohádkovým klenotům bych ji neřadil. ()

Hanes88

Jsou pohádky, které se mi opravdu líbí a takové, které se mi líbí a dokážu na ně koukat pořád. Honza málem králem je právě ta pohádka, na kterou, kdykoli ji dávají v televizi, vždycky rád kouknu. 85%. ()

peetriss

Poslední dílo největšího českého filmového pohádkáře Bořivoje Zemana, o jehož kvalitách svědčí již pouhý fakt, že působí svižným a uvolňujícím dojmem i po mnoha opakovaných shlédnutích. Do své role výborně zapadl Jiří Korn, ale nepostradatelnými jsou také vynikající herci ve vedlejších úlohách. ()

mkali

Nádherná česká pohádka s nezapomenutlným Jirkou Kornem a ješte nezapomenutelnější pisničkou Svítím, svítí slunce nad hlavou... ()

spiritus

Mírně nadprůměrná česká pohádka, která sice nenudí a dokáže i pobavit, nadruhou stranu je mnoho o hodně lepších pohádek, na které se podívám radši. A navíc Jiří Korn, ať už vyniká v čemkoliv, herectví to určitě nebude. ()

Movie Gourmet

Jedna z mála opravdu vtipných pohádek na které se dá koukat stále dokola. Honzovy vtipné hláška a moudra nemají fakt chybu - např. nezapomenutelná Sekyrková polévka. Výborně jsou zahrané postavy Petrem Nárožným, Slávkou Budínovou, Josefem Kemrem a Velerií Kaplanovou. Verdikt: 4* a 80 %. ()

thunnus

Další česká pohádka, v níž si Honza tentokrát jen málem získá srdce princezny. Je tu humor, celkem dobré písničky, celkem ale nevyniká,takže průměrné hodnocení. Abych nezapomněl, bubeník od Josefa Kemra je v pohodě:-) ()

Pawlisman

Ač nechutný korn i přesto po zásluhách kvalitní pohádka s chybějícími nadpřirozenými a na city působícími prvky, o to víc se nám ale dostává lidovosti a selského rozumu. Taková pohádka a lá burák Troška, ale přeci jen ještě o kus lepší a kompletnější. 7/10 ()

Tunri

Svítí svítí slunce nad hlavou,... pohádka, ve které se zpívaj vlezlé veselé písničky, zlo je zesměšněno a potrestáno, hloupý Honza se napraví a mladá hubená Konvalinková je zde opravdu půvabná a krásná. Klasická česká pohádka, ve které nechybí humor. ()

Hepy13

Ani né sněhová, ani né tolik vánoční pohádka. Ale i přesto se bez ní na vánoční den neobejdu. O neznalém Honzovi (mladý Jiří Korn) který se vydá do světa, a svou chytrostí přelstí nejednoho pocestného. Výborné a vtipné scény - s kamenou cestou, dobračkou Helenou Růžičkovou, sedlákem Nárožným, s Hostinským, a hádankou o tabulku s nápisem..."Dnes zadarmo, zítra za peníze''. A samozřejmě skvělý královský bubeník Jirka Kemr :-) ()