Tiché miesto: Prvý deň

• Česko Tiché místo: První den (viac)

Sam (držiteľka Oscara Lupita Nyong’o) sa pôvodne vybrala do New Yorku na jednodňový výlet. Keďže niektorí ľudia majú ozajstnú smolu, vybrala si deň, keď prileteli.  Mimozemšťania podobní  obrovskému hmyzu okamžite začali dávať ľuďom najavo, že je len otázkou času, kedy prestanú byť pánmi tvorstva. Tí, ktorým sa podarilo prežiť prvú vlnu útokov, zistili, že jedinou ochranou pred votrelcami je zachovať úplné ticho. Z New Yorku sa stane obrovská pasca, z ktorej sa každý snaží čo najrýchlejšie a najtichšie uniknúť. Sam sa spojí s Ericom (Joseph Quinn), cudzincom, na ktorého náhodne narazí, v snahe ukryť sa a vydajú na cestu von z najhlučnejšieho miesta na zemi. Vo dvojici je to zdanlivo jednoduchšie, avšak hrozí, že vám unikne nejaké slovo, do niečoho narazíte, niečím zarachotíte… A oni čakajú. (Cinemart SK)

alchac

Kdyby se Rosamunda Pilčrová nejprve zčadila jak sádrovej ježek, následně juknula na Vetřelce a poté se jala s flaškou jahodové Baileys u ruky "literárně tvořit", výsledek by zřejmě nebezpečně připomínal scénář této sladkobolné rohypnoliády. ()

Deyw

Já nevim…první a druhy dil je tak dobrej kvuli postavam a prekvapeni z neznama (chapej monster a jak ten svet vlastne funguje). Tenhle dil mel byl prequel ale vlastne se clovek nic nedozvedel, priserak tam proste spadne a je to.. 🙂 pritom jich tu je jak smeti a jsou totalne neschopny, v dilech s emily bylo jedno monstrum smrtelne, tady jich 50 nenajde ani kocku 😀 kazdopadne co tu je fajn jsou postavy -> jejich pribeh, hlavne hlavni postava je zajimava..fakt nevim..blbe se to hodnoti..je to uz film bez duse, kterej dobre vypada.. 😤 2/5 nebo 3/5 😞 ()

Nivenx

Dokud padají meteory, dokud potvůrky žerou je to zábava, ale pak se to dostane do kecajici nudy o hovně. Nejslabší díl a skod potenciál byl ohromný ale nenaplněný. ()

Triple H

Pre mňa asi najlepší diel celej série. Sarnoski sa nesnaží ani tak o ľakačky a akciu, ako o atmosféru, drámu, viac emócií ako by človek čakal a sem tam nejaké napätie. Svet sa rozpadá a pár ľudí sa snaží pochopiť novo nastolené pravidlá a tak nejako sa lúčiť s tým čo už zjavne končí. Dosť dobre natočené/nasnímané, ohudbené, zahrané - Lupita Nyong'o je po Cillianovi Murphym ďalšia castingová trefa do čierneho. ()

oveckaoa

Nikdy jsem nebyl fanda této série a upřímně na tom nechápu to proč ty díly jsou tak vysoko hodnocené a zde to platí stejně. Ženská co má rakovinu jde s terapeutickou kočkou na loutkové vystoupení jen kvůli tomu, že jí ošetřovatel slíbil pizzu a cestou zpět jich napadnou monstra z předchozích dílů. Pomůže jí černoušek (jak jinak v tomhle dílu je tam v přeživších hodně černoušků asi kvóty) , kterého pak opustí a jde si na tu pizzu jen kvůli tomu, že tam s otcem dříve chodila. Po cestě narazí na chlápka co tam studuje  a všichni jdou na tu pizzu a pak k záchrannému bodu. Některé scény jsou dobré některé opět sračky (v prvním díle bylo mimino  co nebrečí tady máme kočku co nemňouká a opět pokračujeme v trendu, že se schováme na místě kde je velký hluk  a oni na to neútočí v jedničce to bylo místo u splavu tady máme fontánu jedno monstrum si dokonce udělá místo nad vodou , i když ví, že pokud tam spadne  chcípne) . Potěšil konec a to , že  ta kočka přežila. S dalším vývojem série nevím může to navazovat na tohle  a rozvíjet to nebo navázat na druhý  díl a rozvíjet to dále. 60 procent ()

UhLee

(6,5/10). A Quiet Place: Day One je prequelem jeho dvou předchůdců, kteří se nesmazatelně zapsali do thrillerového žánru s kapkou hororu. Musím však konstatovat, že po skončení tohoto prequelu se nemůžu ubránit dojmu z nevyužitého potenciálu. Očekával jsem daleko hlubší ponoření do celkového loru tohoto mimozemského vesmíru. Celkově je tady téma vetřelců hrubě nevyužito a dozvíme se o nich zoufale pramálo. Takovéto filmy jsou přesně prostorem pro hlubší probádání tématu, na které v přechozích filmech nezbyl prostor. V tomto ohledu nemá A Quiet Place: Day One moc co nabídnout. Kde však exceluje, tak to je opět napínavá atmosféra, která vás přinutí nedýchat a být po celých 99 minut stopáže naprosto zticha. Jelikož se celý příběh odehrává v zárodku celé invaze, takže lidé ještě nepřišli na to, jak proti vetřelcům bojovat. Objevují se tady však první zárodky nápadů - voda nebo hromy, které nás opět ujišťují o tom, že je tato série také o zajímavých nápadech, které dodávají filmu potřebný punc. Chtěl bych také pochválit skladatele Alexise Grapsase, který složil nádhernou hudbu podobně jako v jeho minulém počinu Pig. Jeho něžné tóny dodávaly divákovi v tomto temném filmu pocit naděje. Režisér Michael Sarnoski si tady dosadil opět svého oblíbeného Alexe Wolffa, který zde však dostal trestuhodně málo prostoru. Ostatní herci odvádějí kvalitní práci v čele s Lupitou Nyong'o a hvězdou Stranger Things Josephem Quinnem. A Quiet Place: Day One je prequelem, který nedosahuje kvalit prvních dvou dílů. Vrcholem této série pořád zůstává druhý díl. Před vznikem tohoto filmu bylo hodno se možná zamyslet, jestli mají tvůrci v rukou natolik kvalitní scénář, aby dokázal prequel obhájit svou existenci. V tomto případě se bohužel přikláním k názoru, že kdyby tento film nevznikl, tak by se vůbec nic nestalo. "To smaller and smaller. Until months to days, to hours to seconds. But not now." ()

Remivsremi

Bohužel už druhý díl toho neměl moc co nabídnout a závěr trilogie s tím má ještě větší potíže. Absolutně nesmíte přemýšlet nad tím, jaký zvuk je dokáže přivábit, páč vše funguje jen pro potřeby dané scény a prostě byste byli jen naštvaní nad tím, proč zrovna tenhle pohyb plechovky nebo roztrhnutí košile je slyšet když je celý New York v plamenech. Hlavní duo má jakýsi dějový oblouk, ale o nic zásadního se nejedná a výsledek vám bude tak nějak šumák. Vizuálně to není špatné, mám ale problém s audio stránka, která by měla hrát prim a rozhodně se tomu ani zdaleka nepřiblíží, což je zrovna u této série neomluvitelné. Ve výsledku tak zůstane jen ok vizuál a nic víc okolo. Hodně prozívaných 40% ()

Ryuuhei

Filmu bych udělil nálepku „dalo se sledovat“. Děj se od ostatních snímků ze série liší v tom, že nesledujeme cestu za spasením, ale za dožitím. Zbytek nicméně krášlila klasická klišé, kde jsem každou další scénou očekával, jaký předmět se zrovna rozhodne podlehnout gravitaci a tím zavařit pokus o nepřivolání hordy vražedných stvůr. O nich bych se popravdě rád dozvěděl víc, jako odkud se skutečně vzali, jakou mají motivaci a jak obecně v neznámém prostředí přežívají (tady jsme aspoň zjistili, jak ty potvory hnízdí a stavují se). Snad příští díly na něco z toho začnou aktivně odpovídat. Co mě překvapilo, jak velkou roli zde měla kočka, která se stala velice důležitou součástí celého děje. Bohužel nejsem kočkofil, takže ani tím si mě film úplně nezískal. Vlastně ani nevím, co k tomu víc napsat - těšil jsem se, z (prázdného) kina odcházel s vlažnými pocity a málem film zapomněl ohodnotit, tak rychle se mi vykouřil z hlavy. Dvojka u mě stále vede, tento pokus o prequel naštěstí ani přesto nedopadl tragicky a hodnotím ho o chlup lépe, než druhý Bird Box. ()

Avathar

Vlastne je škoda, že to nedostal do rúk režisér, ktorý už nejaký ten horor natočil. Cítiť totiž, že Sarnoski nie je v žánri úplne doma a filmu tak dosť často padá reťaz, napätie chýba a zišla by sa aj lepšia gradácia. Na druhej strane je otázkou, či sa z tohto scenára vôbec dalo vykresať niečo viac. V podstate už tretíkrát sledujeme veľmi podobnú story. Lupita je ako zvyčajne výborná, Quinn sa mi sem príliš nehodil. Celkovo teda nie zlé, ďalší diel si rád pozriem, ale už tomu dochádza dych. Nabudúce by to teda už fakt chcelo nejaký posun. A ak nie je možný, tak to proste dôstojne uzavrieť. Ono, určitý posun sa ponúkal práve v prípade Prvého dňa, ale tvorcovia to nevyužili a stavili na nudnú istotu. Škoda. ()

BROKEN_

Je to hezky natočené a herecky super. Ale ono je to vlastně ve výsledku zbytečný film. Po předchozích dílech by člověk čekal více příklon k akci a nebo k nějakému bližšímu prozkoumání daných monster. Ano oceňuji, že každý díl nám prozradí jednu novou informaci (první díl nás seznámil, že jsou slepí a reagují na zvuky a že díky tečící vodě/dešti vás neslyší, ve druhém dílu jsme se dozvěděli, že neumějí plavat). V tomto novém dílu jsme se také něco nového dozvěděli. Ale jinak je to slabší odvar oproti prvním dvou dílům. Atmosféru to umí pořád vyvolat skvěle a jakmile jsou monstra na scéně fungují pořád výborně. CGI je dobře zpracovaný jako v každém dílu a zvukově je to opět dobře zpracovaný. Oceňuji emoce v závěru a motivaci hlavní dvojice. Líbilo se mi to. Je to ve výsledku promarněná šance a raději měl John Krasinski natočit regulérní třetí díl (na který by mělo pořád dojít), takhle se jedná o sice fajn film, ale když si divák uvědomí, že existují ty dva předchozí díly, tak tento prohrává na plné čáře. Kdyby tohle byl první díl série je to mnohem lepší a divák by to vnímal líp. Škoda. P.S. Tu kočku chci :-D. 5,5/10 ()

hroubek

Sérii Tiché místo mám celkem rád, a na nový přírůstek který bude mapovat první dny invaze jsem se po trailerech celkem těšil. A o to více mě mrzí, že musím napsat, že mi film moc nesedl. Film sám osobě není špatný. Má hezkou vizuální stránku, několik povedených momentů, a nástup invaze se taky povedl. Problém je v tom, že film nemůže ničím překvapit a místy nudí. Sice má dobré herce, ale ty podle mě nemají tu správnou společnou chemii a celé je to o třídu slabší, než první a druhý díl. Režisér Michael Sarnoski odvedl slušné řemeslo, ale s tím scénářem si chtělo trochu více pohrát. Lupita Nyong'o dala své postavě uvěřitelné motivace a její cesta za přežitím nabízí jistý přesah. Joseph Quinn mi tady nesedl a neužil jsem si jeho výkon. Tiché místo: První den má své momenty, ale bohužel mu chybí moment překvapení a reálně moc nového nenabídne. ()

JohnnyKladno

Pojďme se projít New Yorkem zamořeném příšerami, které známe z předchozích dílů a dejme si pizzu. Tak by se v jedné větě dal shrnout děj. Pohnutky hlavní hrdinky chápu a navíc se mi líbil výkon Lupity Nyong’o. Co tam dělá postava Erica (Joseph Quinn), jakou má motivaci k věcem co dělá, to jsem nepochopil. V jednu chvíli se chovají velmi zkušeně, aby záhy dělali šílená rozhodnutí. To bohužel znamená, že jsem se vůbec nenavázal na postavy a více než o lidi jsem měl obavu o kočku. Audiovizuálně to špatné není, hra se zvukem funguje a být to „páteční film“, třeba Netflixu, jsem s tím více v pohodě. Točíme se malinko v tichém a skoro nudném kruhu. 50% ()

Hennesy

Ako komorná dráma o živote a umieraní celkom obstojné. Len škoda, že to mal byť apokalyptický horor s agresívnymi zrúdami. Tentokrát sa tvorcovia až veľmi držia pri zemi a namiesto toho, aby ukázali to najzaujímavejšie venujú sa v podstate bezcieľnemu putovaniu dvoch ľudí z miesta A na miesto B a to už je naozaj málo. Nevyužitý potenciál na rozvinutie pozadia okolo invázie - úplne zle to nie je, ale film tým pádom vo výsledku neprináša takmer nič nové a nikam sa ako diváci ani neposunieme. ()

stitch7

/// Přesně tohle jsem si říkal asi každé dvě minuty filmu po úvodní dvacetiminutovce. Onen úvod nabídne příjemné uvedení do děje a náhled na to, jak vypadal začátek invaze. Jenže. Od prequelu si představuji mnohem víc, než pouhý náhled. (A pak tedy ještě jednu scénku kde mimozemšťané požírají nějaké slizové vajíčko, aby se neřeklo, že se nedozvíme nic nového) Ten si totiž tvůrci tak nějak odšrktli a pak nabídli potřetí scénář "postava se chce někam dostat". A na to taky vyzráli velmi chytře - trailer mě navnadil, protože "mimořádně atraktivní" premisu, kterou nabízí, vůbec neukazuje. Deadass si holka chce zajít na pizzu. Ne, tohle fakt akceptovat nebudu a její nemoc neberu jako dostatečnou motivaci. To si někdo hodně spletl žánr, protože se to totálně nehodilo. A do toho ještě přidat mimořádně creepy chlápka jako její vynucený doprovod je taky další krok rovnou do hrobu. Naprostá bezradnost s několika random lekačkami, které ani nefungovaly. Při scéně v baru jsem si říkal, že se nám autoři tak akorát vysmívají, nebo že se až pos*ali. Strašný. Je mi opravdu líto peněz, co jsem za kino projekcí utratil, což se mi nestalo už hodně dlouho. To radši i ten loňský prequel k Vymýtači ďábla. ()

blackkocour

Je mi to u prdele, protože hru na tichou poštu nebo shadow ban jsem nikdy nemusel, a přes mé rýpaní uznávám kvality jedničky s dvojkou, a tohle štěpení mléčné laktózy bez špetky kravského tuku na povrchu, dopadla hodně špatně. Jen si dejte dvě a dvě dohromady. Na to jak přerostlý vopice nesnášejí každý libozvučný zvuk i v nejmenší kvalitě 800kb, v moment kdy se už samotnej zvuk začne sám trhat z tak hnusně neposlouchatelné kvality, ale dost často scenáristům neskočím na špek a vidím na vlastní uši, jak dost často jim hlasitější zvuky nebo šlápoty procházej, a v druhé půlce slyší i růst vlasů. Nejvíc odvážná je čičina, která za celou stopáž ani jednou nemňoukne ale nevrní. Jak realistické! Tahle frančíza alien-invasion hororu nemá už čím zaujmout, ale jen Krysinsky dokáže z hovna zaplést bič. Když se vrátím ještě k Tichému místu, nechápu už od začátku takový úspěch který film vyvolal jako zjevení v žánru jako takovém. Držet hubu a krok je v tomhle případě hodně bolestný. Mělo to skončit a hezky uhladit jedničkou a mohla to být dobrá jednohubka, ale ne prostě. Nechápu, proč se modernímu Holéjmu Údu přestalo chtít točit jednoduché filmy, s jednou hlavní postavou, s jednou opravdovou pletí, bez zvláštních znamení nebo přihřátých orientací a spousty dalších rušivých momentů, aby to přidalo na pozornosti a zapomněli, že všechno se nemusí zbytečně zkomplikovat. V jednoduchosti je krása, milostivej. ()

Hollohlaway

Nevzrušivý melodramaticky pantomimický čumákování dvou anonymních postav po rozvalinách New Yorku. Naprosto bezostyšně to ždíme pouze základ předchozích filmů, tedy vyhýbám se hluku co to jde, ale v zájmu dramatické zápletky přeci jen do něčeho sem tam drcnu jak idiot. Jinak tam není náznak hlubšího děje, vysvětlení něčeho je jen v prostém faktu, že emzáci jednoho dne doslova a do písmene spadli z nebe. Vlekoucí se nuda. ()

Lencha

Za mě to byl úplně zbytečný film. Čekala jsem hodně a nedostala jsem téměř nic. Proč tenhle film vznikl, když nevysvětlil absolutně nic? Odněkud přiletěli. A pak začal masakr. To už tu bylo. A mnohem poutavěji zpracované. Postavy mi byly úplně ukradené, takže mi bylo jedno, jestli přežijí, dají si pizzu nebo budou zabity. Bohužel. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

06.05.2024

Vzniklo už dost filmů o Robinu Hoodovi? Jak se zdá, tak ne. Tento by mohl však poměrně vybočovat z řady. Chystaný snímek The Death of Robin Hood by se totiž měl vracet ke známé legendě o králi… (viac)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů