Skutočný príbeh únosu izraelského lietadla spoločnosti TWA skupinou fanatických palestínskych teroristov vedených bezohľadným Abdulom. Na záchranu cestujúcich sú do Bejrútu vyslaní tí najlepší z najlepších - americké komando Delta. Pod velením plukovníka Nicka Alexandra (Lee Marvin) a majora Scotta McCoya (Chuck Norris), ktorý síce túži odísť do výslužby, ale zároveň nedokáže zostať v tak vážnej situácii bokom. Scott sa poslednej chvíli tiež pridá k ostatným členom jednotky. Patrí k najlepším bojovníkom a s pomocou ortodoxného gréckeho kňaza, ktorý je v skutočnosti agentom CIA, sa protiteroristický oddiel dostane podzemnými kanálmi do budovy školy, kde sú rukojemníci držaní. Žiaľ, nie všetci. A tak sa Scott spolu s ostatnými špecialistami pripravujú na ďalšiu akciu, aby oslobodili všetkých rukojemníkov. (TV JOJ)

JFL

14. června 1985 došlo k únosu letu TWA 847 členy hnutí Hizbaláh a Islámský džihád. Šéf Cannon Films Menahem Golan tváří v tvář aktuálním zprávám okamžitě inicioval projekt, který bude o probíhající události pojednávat. Přípravy na natáčení v Izraeli započaly ještě před navrácením posledních rukojmích domů, k němuž došlo 30. června. Výsledný film na jednu stranu zohledňuje jednotlivé peripetie únosu jako segregaci pasažérů s židovsky znějícími jmény, hrdinství německé letušky, propuštění žen a dětí, rozmístění části rukojmích po Bejrútu i ikonické momenty, jež obletěly světová média jako zastřelení jednoho z pasažérů a rozhovor pilota z kokpitu s novináři, během něhož mu terorista drží pistoli u hlavy. V polovině se ale vyprávění zlomí do žánrové fantazie, která namísto vyjednávání, jež ve skutečnosti vedla k úspěšnému osvobození rukojmích, situaci řeší bombastickým zásahem speciálních jednotek v souladu s tím, jak část veřejnosti tehdy čekala, že bude situace eskalovat. Výsledek tak představuje blouznivý mix křiklavě apelativního dramatu a nabubřelého akčňáku, který sálá nesmlouvavostí, patriotismem a sionismem. Vyprávění nejprve v divácích, prostřednictvím aluzí na holocaust či prvoplánového vyobrazení teroristů jako hysterických bestií, vypěstuje hněv, který následně nechá vyventilovat ve finále, které oplývá až zvrhle požitkářskými záběry likvidace několika teroristických buněk v Bejrútu. Roli bílého rytíře na kulomety a raketami osazeném mechanickém oři přijal nikdo menší než Chuck Norris, který svého času představoval jednu z nejvýdělečnějších hvězd Cannon Films. Právě snímky z produkce Menahema Golana jako Invaze do U. S. A. (Invaze U. S. A., 1985) či série Nezvěstní v boji (Missing in Action, 1984 - 1988) jej z původně řadového představitele bojových filmů pasovaly na vousaté beranidlo konzervativních hodnot Ameriky. [psáno pro LFŠ 2015] ()

Wacoslav1

Tak mne tu vy nekteri intelektualove a antinorrisovci pekne serete jenom slepej nepozna jednu z nejvetsich akcnich klasik 80 let a zanru vubec jasne ze je to nejvic proamerickej a propagandistickej film ja to nepopiram ale Golan pro mne proste zustane jednim z nejlepsich akcnich reziseru vsech dob a Norris se svym pekelnym nadhledem prevalcuje vsechny arabsky teroristy jeho a Marvina meli poslat do Afghanistanu a Usama by nemel narok tak jako tak tezko v tom hledat chyby pokud nejsem pakos jako nekteri tady a nevadi mi ani ta dvouhodinova delka prvni pulka je ten nejnapinavejsi unos letadla co jsem kdy videl naprosto strhujici no a ta druha? poctiva akce 80 let nema smysl resit jak je to realisticky hlavne je to skvele natoceny a i po 25 letech si to vytira prdel z temi dnesnimy radoby akcnimy filmy a ta hudbicka... ta je naprosto bozi odjakziva ji miluju tohle je proste jedna z mych srdecnich zalezitosti a pro ty nektery chytry kritiky z iq tykve mam jediny vzkaz nekoukejte se na poctivy akcni filmy zlatych 80 let neni to pro vas nepochopite to a zmuzete se jenom na to aby jste to tu zesmesnovali DO HAJZLU S VAMA! ()

skipercak

Táto Norrisová klasika ma až tak nechytila. Má aj lepšie kúsky. Minimálne druhý diel je lepší. Prvý diel má však prepracovanejší scénar a príbeh sa spočiatku aj tváry vážne. No pri Chuckovi Norrisovi nám predsa ide hlavne o akciu. Preto záver filmu je už typický pre Chucka. Lepšie tri hviezdy si film určite zaslúži. ()

bourec

Nikdy sem neměl moc rád Norrise,a i přes spoustu viděnejch filmů v mladym věku ho teď považuju za docela babralskýho herce????.Studio cannon a jeho producenti G+M maj širokou paletu udělanejch filmů,ovšem povětšinou dost bídný kvality.Delta force je slušně obsazený,výbuchy a všechny efekty nevypadaj uměle,ani příběh neni úplně blbej,ale těch chyb.Tuny nesmyslů,a do toho Norris,dřevo bez špetky charismatu,tvaří se při boji stejně jako na hajzlu.Slabota za dvě.40%. ()

Han22

Delta Force je asi nejlepším Norrisovým filmem. V první třetině se jedná o klasický únos letadla a docela slušné drama doprovázené názornou ukázkou toho, čeho je schopno "náboženství míru" jak vidíme dnes a denně v reálu. Druhá třetina sice se vším plánováním a přesuny trošku ztrácí spád, ale finále je naprostý masakr. Brutální čistka sídla arabáčů v noci, desítky mrtvol, Chuck Norris se svou raketometnou motorkou, honičky v Bejrútu či parádní taktická vysvobozovačka letadla. Chuck tu sice nepředvede z karate skoro nic, ale o to více střílí a zabíjí. Navíc je tu spousta kvalitních či známých herců (Marvin, Kennedy, Vaughn, Wintersová) a především naprosto fantastické hrdinské hudební téma Alana Silvestriho, které už si hoví v mé sbírce. Prostě klasická 80s řežba v nejlepším stylu, která se skoro blíží klasikám typu Rambo nebo Komando. ()

• Filmaři původně chtěli Delta Force natočit ve spolupráci se skutečným zakladatelem jednotky Delta Force, plukovníkem Charlesem Beckwithem. Plánem tehdy bylo natočit fiktivní verzi záchrany rukojmí z Íránu během krize v roce 1979, ale tak, aby se operace na konci namísto neslavného selhání podařila. Beckwith se následně projektu zřekl s tím, že pošlapává památku padlých. (ČSFD)
  • V Norsku byl film zkrácen o 8-9 minut, aby získal mírnější rating. (Cheeker)
  • Posledný film Lee Marvina. (m.a.t.o.)