14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (viac)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

UhLee

(7,5/10). Kdybych měl hodnotit výkon odvážného a mimořádného horolozce Nimsdaie Purje, tak bych dal nejvyšší hodnocení. Jeho výkon je neskutečně inspirativní a motivující. Hlavně důvod, proč to chtěl celé uskutečnit - aby ukázal světu, že i šerpové mají jména a je potřeba o nich mluvit. Taktéž je pravda, že si neuvědomuji, že bych někde zaznamenal článek o jeho výkonu. Právě proto, že není ze západního světa, ale "pouze" z Nepálu. Klobouk dolů a má můj nesmírný respekt. Pokud se bavíme o dokumentu, tak jsem svědky dechberoucích záběrů hor a Matky přírody. Naprostá nádhera na pohled. Měl bych výhrady pouze k chaotickému střihu. Věřím, že by to byl úžasný seriál, který by se víc zaměřil na jednotlivé hory, které si zaslouží mnohem větší pozornost. Ale chápu, že na to prostě nebyly prostředky. Nakonec bych zmínil jeden paradox. Kdyby nebylo čínských komunistických úřadů, které si potřebují vždycky získat pozornost, tak věřím že to zvládl ještě rychleji. ()

Alien220

Dosavadní rekord překonání 14 velehor trval bezmála 8 let v podání jihokorejského horolezce Kim Chang-ho, respektive Poláka Jurka. Film 14 summits vypráví příběh, který v sobě má snad úplně všechno. Až se mi ani nechce věřit, že je to vůbec reálné. Nirmal Purja se ve svých 36 letech po desetileté úspěšné kariéře rozhodl skončit u britských speciálních sil a odešel tak bez nároku na výslužbu. Prostě potřeboval další výzvu, která by ho táhla dál, a tak přišel se šíleným nápadem za půlroku vylézt všech 14 osmitisícovek. To pro každého znělo jako “do roka si postavím raketu a odletím s ní na měsíc”. Není tedy divu, že Nims moc peněz od sponzorů nesehnal, takže prostě zastavil barák, naverboval pár dalších bláznů a začali škrtat jednu horu za druhou. Za 6 měsíců a 6 dní stál Nims na vrcholu poslední osmitisícovky, Shishapangmy, jako první člověk od roku 2014. Na kontě měl tým Project Possible 8 světových rekordů, 14 vylezených osmitisícovek, již kultovní fotku zácpy na Everestu, několik vysokohorských záchran s nasazením vlastního života a v neposlední řadě i výjimku ze strany Číny, která mu po nátlaku nakonec povolila vylézt Shishapangmu. Kdyby to byl celoživotní příběh, tak i to by bylo úctyhodné. Akorát je to věc 6 měsíců, kdy my normální mnohdy nezvládneme ani vyměnit zimáky. Absolutně neuvěřitelný výkon a udivenou horolezeckou veřejnost Nims ještě umocnil letos v lednu prvním úspěšným zimním výstupem na K2, a to bez kyslíku. ()

Evander

14 vrcholů je docela zajímavým dokumentem o stěží uvěřitelném lidském výkonu a odhodlání něco dokázat. Je škoda, že se tohoto tématu ujal zrovna Netflix, protože jeho styl mi jako obyčejně moc nesedí. Dokument měl být zpracován o parník lépe, protože takto za fenomenálním výkonem nepálských horolezců strašně zaostává a svým způsobem ho vlastně i dehonestuje. Ke stopáži mám výhrady jako obyčejně, ale tentokráte v přesně opačném duchu, protože zde měla být buď mnohem delší anebo na místo dokumentu měl vzniknout mnohodílný seriál. 74% ()

Superpero

Tohle se strašně špatně hodnotí. Výzva, kterou Nims zdolal je absolutně neuvěřitelná. Naprostá šílenost, kterou ani nedokážeme plně pochopit. Výkon který vyžaduje nastavení mysli běžnému člověku zapovězené. O fyzických aspektech ani nemluvě. Bohužel ten film není dobrej. Tuto jedinečnou událost, bez prdele jeden  z nejpůsobivějších lidských výkonů vůbec, zachycuje halabala a občas to působí, jak když bych já šel s kámošema na Milešovku. Jako dokument to absolutně selhává, jelikož vůbec nedokáže prodat popisovanou událost. Zobrazit ty útrapy, bolest, katarzi nebo jen to blbý plánování který muselo zabrat leta. Je to strašná škoda a v dnešní době kdy vznikaj seriály úplně o všem, tak tohle měl bejt seriál. Chápu, proč to tak je. Nebyly peňaze, ale teď by to už chtělo osedlat Redbull nebo podobně silného sponzora a další výzvu, až třeba poleze na Mars bez kyslíku, zfilmovat důstojně. ()

Lischai

Je to všechno tak letem světem, až to působí jako naprostá banálnost. Vylezl na K2 - vidíme týpka jak šlape sněhem - za dva dny vylezl na Gašerbrum - tejpek šlape sněhem jinde. Pak támhle něco za den, přeskočil 3 postupové tábory a dal Everest na jeden zátah - znovu tejpek šlape sněhem. V hlavě si u toho říkáte: "Moment, jak jako... druhý den? Jako jako přeskočil tři postupové tábory?" Ale dokument se u těhle insane věcí nezastaví, jen tak nějak popisně frčí dál. Nemáte z toho dokumentu ani trochu pocit, že jste něco zažili nebo pochopili, je to jak článek z Wiki s obrázkama. ()

• Dokument byl sestaven ze 100 hodin záznamu pořízeného Purjou a nepálským horolezeckým týmem. (Čiban)
  • Když Purja 23. dubna 2019 zdolal první vrchol, Annapurnu I, měl zajištěno pouze 15 % potřebných finančních prostředků a většinu z nich získal z hypotéky na vlastní dům ve Velké Británii. (Čiban)
  • Samotné lezení trvalo 6 měsíců a 6 dní od dubna 2019 do října 2019. (Čiban)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD