My všetci školopovinní

• Československo My všichni školou povinní
všetky plagáty
TV spot
Dráma / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Réžia:

Ludvík Ráža

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (viac)

Snáď každý spomína na svoje školské roky - či už s nostalgiou, úsmevom alebo dokonca nevôľou - nevyhol sa tomu nikto. Aj preto sa tešia takej diváckej obľube filmy a seriály zo školského prostredia. Jedným z nich je aj český seriál My všetci školopovinní, ktorý v roku 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Sledujeme v ňom životné príbehy žiakov, učiteľov aj ich rodín, ktoré spája jedna škola. Hlavnú postavu hrá český herec Miroslav Vladyka v postave Michala Karfíka, no neprehliadnuteľné sú aj postavy Jirku Olivy (Milan Šimáček), Jany Vychodilovej (Veronika Žilková), Jitky Povejšovej (Jana Janatová) či obľúbeného učiteľa Lamača (Jiří Sovák). Príbehy sa odohrávajú v školskom prostredí, kde sa stretávajú tri generácie: skúsený Lamač odchádzajúci do dôchodku, nastupujúci Michal a školopovinné deti. Okrem bežných i menej častých situácií riešia protagonisti i komplikované rodinné vzťahy, lásku nevynímajúc. (TV Markíza)

Recenzie používateľa choze k tomuto seriálu (3)

My všetci školopovinní (1984)

Nejen ve srovnání s podobnou a civilnější Botou jménem Melichar (1983) je to formálně legračně patetické, od Hapkovy melancholické znělky a úsměvného používání znepokojivé hudby ve vypjatých situacích, po dramatické nájezdy kamery na zachmuřené postavy. Plus ta symbolická jména (snobka - Povejšová, dělník - Hrdina). Ale přesně to vystihuje řadu problémů vznikajících na ose děti-rodiče-učitelé, které jsou i 40 let po premiéře stále aktuální, ne-li aktuálnější (byrokracie ve školství, inkluze, vyhořelé učitelky, rodiče přeceňující svoje děti a podrývající autoritu učitele...), i ve vztazích jako takových. Neustálé poučování postav se pak dá prominout s ohledem na to, že je moudré a laskavé a že je to seriál o vzdělávání. Bavily mě hlavně linie Jirka Oliva vs hroutící se učitelka Hajská a Hanzlík vs Preissová rozcházející se v pohledu na budoucnost jejich dcery. Bez zamilovaně šaškujících Vladyky s Žilkovou bych se i obešel. Každopádně příjemný, skvěle obsazený seriál dobře plnící své nemalé ambice. ()

Výbuch (1984) (E03)

Začne se ostře titulním výbuchem, později auto srazí dítě na kolo (oboje se samozřejmě odehraje mimo záběr), ale mě tu nejvíc zaujalo rozjímání Hanzlíka a Preissové o údělu umělců. A taky se konečně dostala ke slovu Barča, která předvedla bezchybný hysterický výstup. Plus je to poprvé, co se nekončí Vladykou (v dalším díle se zase bude). ()

Podnájem (1984) (E04)

Linie s Povejšovými mě i nadále baví nejvíc a zajímavá je snová scéna s holčinami zpomaleně poskakujícími po břehu jezera, která jako by vypadla z Pikniku u Hanging Rock. Chyběla mi tu nějaká scéna, kde by Vladyka reflektoval, jak mu na začátku dílu Sovák řekl, že před dětmi nikdy nesmí "pindat" - asi přijde až později. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (viac)