Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta. Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní. (Forum Film SK)

nudlis

Tak nějak nevim co si vo tom mám myslet. Je to vo tom, že i v takový "baště demokracie" (jak Amíci sami sebe rádi prezentujou), může vypuknout občanská válka? Nebo vo tom, že "válečnej zpravodaj těžkej chleba má"? Nebo vo tom, že když nějakýho novináře picnou (lhostejno jestli je tlustej nebo číňan), "chvíli si pobrečíme, páč to byl kámoš", ale za chvíli už se jede dál a fotí se jak o závod, protože "to přece někdo zachytit musí"? Třeba proto aby i ti, co seděj v klídku na svejch farmách a dělaj, že se jich to netýká, mohli nad těma fotkama ve zprávách a na netu lomit rukama, stokrát za sebou zvopakovat oumajgát a pak si dát další pivo ... Nevim. A protože mi film a následný přemejšlení vo něm nepřinesly přijatelný jasno, třeba se na něj časem podivám znova. A možná aspoň trochu pochopim to zdejší vynášení do nebes. A nebo taky ne, vykašlu se na to a zapomenu na tohle dílo jako na spoustu dalších. Teď fakt nevim. Dám tomu čas ... (a nebu už stárnu a blbnu a nedoteče mi to nikdy) ()

Lacique odpad!

Tak takto by vyzeralo natočenie apokalyptických "Rodinných prípadov" absolutne príšerne kulisy, herecké výkony... Celkom dobrý námet, žiaľ až neveriacky spackané spracovanie.... ()

RoyBatty444

Znepokojivé svojím explicitným vizuálom a zobrazovaním psychicky narušených ľudí. Vie z toho samozrejme zamraziť. Dej a výpoveď sú len povrchné a herecky priemer. V kľudných pasážach až amatérsky počin. Ako ukážka, ako by vyzerala táto situácia, je to len povrchné a na efekt. Občas film pripomínal prehliadku vojenskej techniky. ()

naytsirk

Přiznám se, že já se těšil na akční jízdu. Na ukázky jsem nekoukal, recenze jsem nečetl... No.. Akční jízdu jsem nedostal v tom smyslu, kterou jsem čekla. Ale i tak to nebyl vůbec špatný film. Jasně, asi se má člověk trochu zamyslet... A to jsem i udělal a je pravda, že naš (jejich) budoucnost by se asi klidně mohla zvrhnout v něco tak děsivého, jako Civil War ukazuje... ()

EddyT3

Co člověk, to názor. Bohužel teda nedokážu pochopit chválu na tenhle film. Čas od času se najde film, který mě od začátku tak nějak sere, ale zapřu se a dokoukám to. Naposled to byl Smile, který mi přijde tak strašně debilní až to bolí. U Občanské války jsem měl dost podobné pocity. Hlavní postavy mi přijdou až nesympatický a to mě mrzelo, protože Wagnera mám dost rád. Kirsten Dunst je tady vysloveně odporná. Film je jen sled obrazů ukazující hrůzu války. O hlavní hrdiny vůbec nemáte strach. Naopak jim přejete smrt. Tempo je taaaak pomalé a hudba nudná. 2 hvězdy dávám jen díky tomu, že to vypadá celkem realisticky. ()

orangee

Já bych to nikdy dělat nemohla, fotograf v přímém ohrožení jen kvůli fotce, ale také jasnému sdělení, co se skutečně ve světě bohužel může dít. Setkávání s psychopaty, u kterých nevíš, jak zareagují nebo v zádech vojáků, kterým jen přiděláváš starost navíc, jelikož tě musí hlídat... Nejvíce mi utkvěla asi scéna s masovým hrobem, kde se vše strašně zvrtlo a zes*alo, jak to jen šlo. Silné téma, jak lidé mohou být krutí vůči sobě, i když bojují za stejnou zemi. Situace kdy nikdo neví, kdo zaúočí na koho, kdo komu šéfuje a zda se někdo z vás dožije vůbec rána. Ve druhé dějové linii sledujeme mladou dívku, která si jde za svým snem press fotografky a učí se od současných nejlepších fotografů, ale také si prochází peklem, jelikož smířit se s tím, co se kolem děje a kvalitně se vůči tomu obrnit je dost nad její síly. Dávám 4*, ač konec s politikem je dosti velkou úsměvnou nadsázkou, která může vyznít dost nepochopeně. ()

SplitBrain

(Nie tak úplne)postapo vojnové road movie. Film nevysvetľuje príčiny, nerieši „ako to začalo“ a ani „ako to skončí“. Nejednoznačnosť je hlavným motívom celého deja. Neexistujú jasné frontové línie. Nie je jasné, kto je zlý a kto dobrý a ani to nie je podstatné. Sú len ľudia. So zbraňami. Zbavení zodpovednosti. A žiadny superhrdina nepríde páchať dobro a dávať na prdel tým zlým. Toto celé je ešte zvýraznené sledovaním udalostí cez novinársky foťák. Nezasahovať, len nezúčastnene pozorovať. Napätie sa dá krájať a nepopustí minimálne polovicu času. Neviete čo vás čaká v najbližšej minúte, čo je za najbližšou zákrutou a koho stretnete. Cítite sa ako člen posádky auta a cieľ cesty už prestáva byť taký dôležitý, stačí „len“ prežiť. Nepochybujem, že takto nejak by to dopadlo so spoločnosťou, ak by sa „power to the people“ stalo skutočnosťou. Hviezdička dole len za príliš akčný záver, ktorý trochu ubral z celkovej atmosféry. ()

gogo77

5/10... niečo tak nepredstaviteľné a pritom také blízke ... občianska vojna a následný kolaps spoločnosti, v ktorej sa najprv zabíjajú novinári a potom tí, ktorí majú iný názor... ani nemuseli dlho premýšľať nad reálnosťou...toto sa už predsa deje, lwn asi v menšom meradle...filmu veľmi ublížila hlavná postava Kirsten Dunst, ktorá je fakt extrémne nudná a nezaujímavá a hlavne ... nebudem prezrádzať... horšie je že táto fikcia sa veľmi skoro môže naplniť ()

Kamil111

Lakonický, přitom ve své podstatě bombastický název vyvolává očekávání něčeho, co se až tak úplně nedostaví. Alespoň ne v podobě epických širokoúhlých bitev, nahrazených intenzivními komorními scénami. Což je jinak v pořádku, Garland není Emmerich. Do názvu se měla přepsat spíše oslava válečné (foto)žurnalistiky, skutečný leitmotiv filmu, Ale kromě něj se mi zdálo, že autor si až příliš zjednodušil svůj úkol, chyběla mi hlava i pata, tedy jaksi bigger picture. Jednotlivé náznaky mohl více propojit. Plochý, v jednom z detailů až nesmyslný závěr pak působí, jako by ho dopsal někdo jiný. ()

momomoo22

Ukážka  toho čo za hrozné  činy  sa dejú vo vojne.  Film je vážny a snaží sa byť  miestami umelecký.  Obsah klasický  ako pri iných  filmoch.Trištvrte filmu mi to prišlo  nudné,  aj keď sa tam občas niečo udialo. Na konci to bolo zaujímavejšie, ale začalo  to byť  aj dost hlúpe  a nelogické.  Najviac sa mi páčila vojenská technika a jej zvuk v Imaxe. Priemer. Film na jedno pozretie. ()

lex85

Příběh je založený na skoro reálných událostech a až do poslední třetiny je celkem dobrý. Schází tady jen úvod do děje a pozor spoiler naprosté klišé finále které je hrozné a nudné. Z takového tématu se dalo určitě těžit víc ()

samsozz

Po dlhej dobe veľmi zaujímavý námet na film- občianska vojna v USA ale v súčasnosti. Napätie veľmi dobre dávkované, príbeh celkom dobre ide, nenudil som sa skoro vôbec. Vadila mi jedine postava stvárnená Cailee Spaeny. Celý film sa blížime k veľkému vyvrcholenie a to je obrovské sklamanie. Prišlo mi to ako keby im buď došli prachy alebo stopáž nechápem prečo to skončilo tak moc stupídne. Akcia ku koncu tiež dosť gradovala to som si užíval. Pekne náznaky toho ako by to bolo - vyvraždovanie všetkých kto nemá USA genóm, "fotenie cez mŕtvoly", kamoši nekamoši aj tak mi ide len o seba a svoju fotku- záver filmu hej. Bohužiaľ stupídny koniec kedy sme sa všetci v sále na seba pozreli a nechápavo odchádzali zabil potenciál. Nech žije ´Murica! ()

QeeBee

I see humans but no humanity. Tento výrok přesně popisuje vyznění filmu. Bez hledání viníků, hodných, zlých, spravedlivých... Bez patosu, cynicky sune děj k cynickému konci. Válka je vůl, občanská válka je korunovaný vůl. Neosobní vyprávění je přednost tohoto filmu a ne jeho slabina! ()

jirikzaboj

V tak syrový a realisticky podaný thriller jsem nedoufal. Ostatně jsem si myslel, že půjde o naprosto zaměnitelnou a generickou béčkovou výplachovku, ale dostalo se mi řemeslně velice autorskému filmu. Není zde jen nabourání do sociálního okénka humanismu, ale taky bourání do Jessieho Plemonse a prezidenta spojených států. A už vím, že být válečný fotograf je řehole. Garland mě přesvědčil, že u tohohle bych být nechtěl. THIS IS AMERIC ()

555borac555

Film na mě z traileru působil úplně jinak. Čekal jsem trochu klasičtější megalomanský válečný film. Po většinu času je to relativně komorné s tím, že film se snaží ukazovat svět válečných fotografů. Ve výsledků jsem spokojený. Je to sice taková to klasické ukazovaní hrůz válek, ale je to tu zpracované zase trochu jinak, když hlavní hrdinové jsou novinaří, co se snaží válku dokumentovat. Trošku mě zklamalo, že film nikde nevysvětli nějak blíže, jak ta občanská válka vznikla, které skupiny lidí nebo americké státy jsou na čí straně a podobně. Přitom by to šlo do filmu naroubovat jednoduše prostřednictvím nějakého krátkého intra na začátku. Velmi často jsou tu pěkné záběry z hlediska kompozice, zaostřenosti/rozmazaní záběru a podobně. Kirsten Dunst hraje roli bez emoční novinářky docela věrohodně, zbytek herců už mi přišel slabší. Celkově je to zajímavý film, který asi nesedne jsou specifičností každému fanoušku válečných filmů, ale kvalitní to je. Dávám 8/10. ()

jara12

Režisér Alex Garland klade divákům jednoduchou otázku: Co by se stalo, kdyby fašistický prezident ovládl Spojené státy americké? Tento koncept se prolíná skrze příběh válečných novinářů, kteří zažívají hrůzy konfliktu. Film nabízí pestré vizuální podání a vybroušenou formu, přičemž se zaměřuje na netečnost společnosti a zvěrstva války. Hlavní postavy jsou vyprázdněné a emocionálně zbavené, což umocňuje působivost filmu. I přes počáteční zklamání se Občanská válka rozvíjí do silného zážitku, který vyžaduje opakované shlédnutí. Garland opět potvrzuje svou schopnost přinášet nečekané a výrazné filmy. ()

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)